“Cтворюємо Маріупольську IT-долину”, – керівник ІТ-кластера Андрій Гадашевич

Інформаційні технології
20 Жовтня 2021
Andrii Hadashevych, CEO of MakeBeCool

На ІТ-ринку Андрій Гадашевич понад 15 років. В ІТ він прийшов з дипломом Приазовського державного технічного університету. Зараз Андрій є засновником компанії “MakeBeCool” та співзасновником ІТ-кластера, який об’єднує 22 IT-компанії Маріуполя. Ми розпитали, як вдається розвивати ІТ-сектор у промисловому місті на Сході України і чому амбіції та цінності важливі.

Компанія “MakeBeCool” розробляє сайти та мобільні додатки, супроводжує інтернет-магазини на замовлення міжнародних брендів. Працює на ринках США та Великої Британії, також має клієнтів в Україні. Зараз у компанії понад 40 працівників – це розробники, менеджери з продажу, проєктного менеджменту, дизайнери.

“Свого часу я починав будувати свою компанію як ІТ-розробник. Лише зрозумівши, що треба вчитися бізнесу, можна збудувати бізнес”, – говорить Андрій Гадашевич.

Поступово із команди у 10 людей його компанія зросла до 40 працівників, всередині компанії зростили керівний склад. Обороти зросли всемеро.

Про пошук талантів

Підприємець вчився бізнесу у Києві на курсах mini MBA, щоб зрозуміти, як і куди рухатися у бізнесі. Рухатися у Маріуполі було складно, враховуючи промислову складову міста, відсутність кадрів в ІТ, які виїжджають, та власного бізнес-досвіду.

“З кадрами у Маріуполі завжди було складно. Треба шукати місцевих жителів, вірити в них, інвестувати знання та час. У нас є амбіції, ми постійно чогось прагнемо. Цим і приваблюємо талановитих молодих людей. А ще у нас є цінності, за якими ми шукаємо кадри. Навчити чогось можна швидко, але якщо цінності людини не такі, як у нашій команді, вона навряд чи затримається. Ми цінуємо прямоту, постійні зміни, проактивність та командну гру”. 

На шляху до кластера

З 2016 року в Андрія була ідея об’єднати ІТ-фахівців у кластер. Тоді він почав робити перші кроки і запросив колег поговорити про об’єднання. На цю зустріч прийшла маріупольська ІТ-спільнота, але тоді мало хто зрозумів, навіщо це потрібно. ІТ-кластер у Маріуполі створили лише три роки потому.

“Оскільки люди працюють в одній сфері, більшість в ІТ вважає іншу компанію чи розробника конкурентом. Але якщо подивитися ширше, насправді, кооперація – це круто. Ринок один, одному на ринку буде складно, щоб розвивати його, треба гуртуватися. Так не буде кадрового голоду, ми зможемо стати сильнішими”, – згадує Андрій атмосферу, яка була на тій зустрічі.

Впродовж двох років тривало спілкування тих, хто розумів переваги об’єднання. Перший спільний захід – ІТ-конференція у Маріуполі у 2018 році – показав, що таки треба кооперуватися. Цей  перший ІТ-захід у Маріуполі зібрав сотні учасників. Вони задумалися про те, що потрібен кластер.

IT-Weekend, Mariupol, 2021

Маріупольський ІТ-кластер створили у 2019 році за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України”. Це стало відправною точкою для потужного об’єднання та зростання. Зараз ІТ-кластер співпрацює з IT-спільнотою Бердянська та Краматорська, долучаються ІТ-фахівці з інших міст. За два роки реалізували кілька консалтингових проєктів в Донецькій області. ІТ-фахівці навчалися, як розвивати бізнес, готувати та впроваджувати проєкти, чому важлива підтримка закордонних консультантів. Зараз про Маріупольський ІТ-кластер знають в інших містах України, колеги з Києва обмінюються напрацюваннями.

“Наша компанія теж пройшла навчання, – ділиться Андрій. – Ми залучили консультанта з Великої Британії, який допоміг краще зрозуміти, як просуватися на британському ринку, посилити там свої позиції.  Ми витратили 10 тисяч доларів за три місяці на цього консультанта, але повернули у сім разів більше у вигляді замовлень. Ми зрозуміли, як за допомогою цього інструмента можна зростати та заробляти більше”.

Після консультацій компанія “MakeBeCool”  перестала бути виключно сервісною, відтепер сама генерує власний продукт. Доходи компанії від цих кроків зросли втричі, залучили приватні інвестиції.

Заради кооперації та колаборації

18-19 вересня 2021 року за сприяння Проєкту USAID, Маріупольської міської ради та ІТ-кластера провели MRLP IT Weekend. Захід зібрав понад 300 учасників з різних регіонів України. Впродовж двох днів на заході виступали провідні фахівці у галузі ІТ, стартапери, які зараз у Маріуполі втілюють свої проєкти. Деякі учасники під час конференції налагодили бізнес-контакти, знайшли працівників, зав’язали партнерства, презентували свої напрацювання. MRLP IT Weekend сприяв тому, що одна з провідних компаній ІТ-ринку “Soft Serve”, яка працює на міжнародному ринку, зацікавилася співпрацею з маріупольськими ІТ-фахівцями. Зараз триває обговорення участі у кластері.

“Цей захід показав, що ми на правильному шляху. У нас були топспікери, які погодилися приїхати до Маріуполя тому, що вони вірять в нас. Ми хочемо, щоб регіон розвивався, щоб до нас їхали люди. Від цього виграють усі. Ми зацікавлені, щоб молоді люди не їхали від нас, а бачили, що яскраве майбутнє може бути і в їхньому місті. Щороку ми запрошуємо до нашої компанії студентів на практику. Інколи буває, що студентів стільки ж, скільки основних працівників. Але це добре, це обмін думками, досвідом, ідеями”, – каже Гадашевич.

А ще Андрій мріє зібрати навколо себе спільноту людей, які можуть змінювати світ. Це складно та довго, але великі справи не бувають простими.

 “Ми хочемо, щоб Кремнієва долина була у Маріуполі. Її не треба перевозити із США, нам треба збудувати свою, Маріупольську ІТ-долину”.

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.