ІТ-рішення допомагають агросектору Сходу України розвиватися

Бджільництво
Інформаційні технології
14 Травня 2021
Система оповіщення для бджолярів
За сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) впродовж 2019– 2021 років тривала робота з консультування бджолярів та фермерів в обраних районах Донецької та Луганської областей. Понад чотириста консультацій відбулися у чотирьох районах – Сватівському, Троїцькому (Луганська область), Великоновосілківському, Покровському (Донецька область).
Консультації надавали представники громадської організації “Гранд Експерт”. Вони розповідали, як онлайн-платформа “Гранд експерт” допомагає убезпечити пасіки та бджіл від можливих отруєнь після обробки прилеглих полів.
Це платформа моніторингу процесу хімічної обробки рослин, яка розроблена для фермерів та бджолярів задля інформування про обробки полів. Працює система так: бджоляр реєструє свою пасіку на онлайн-мапі. Фермер за три дні до запланованої обробки поля попереджає про свої дії. Система надсилає повідомлення про це зареєстрованим бджолярам з пасіками у радіусі 10 кілометрів. Це дозволяє вчасно вжити відповідних заходів та убезпечити бджіл від можливого отруєння.
“За час співпраці фахівців “Гранд Експерт” з Проєктом USAID значно зросла кількість зареєстрованих у системі бджолярів та фермерів, – розповів керівник ГО “Гранд Експерт” Олег Ряжських. – Наприкінці 2019 року на нашій платформі було сто чоловік зі Сходу України, зараз – понад 670 людей, з них понад 500 – бджолярів. Фермери бачать на мапі місця розташування пасік у своєму районі та мають дієвий інструмент, щоб дотримуватися вимог законодавства, попередити бджолярів та не допустити випадки отруєння бджіл пестицидами. Бджолярі, окрім обробок сільгоспкультур пестицидами, бачать насиченість пасіками тієї чи іншої ділянки і приймають більш зважені рішення з перевезення пасік на кочівлі, що покращує логістику”.
Завдяки такій комунікації у цих чотирьох районах Сходу України, які входили до пілотного проєкту моніторингу, не було зафіксовано жодного випадку отруєння бджіл. Наприклад, навесні та влітку 2020 року на Луганщині біля села Нижній Суходіл агрофірма проводила ряд обробок хімічними препаратами ріпаку, пшениці, соняшнику на площі 903 гектари.
На відстані вильоту бджіл від даних полів розташовані три пасіки користувачів системи. Вони своєчасно отримували SMS-повідомлення про заплановані хімічні обробки рослин. Це дозволило запобігти отруєнню бджіл пестицидами і забрудненню пестицидами продуктів бджільництва.
Також завдяки онлайн-системі бджолярі налагоджували комунікацію між собою, обмінювалися контактами.
Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.
Підпишись на Newsletter

Хочеш отримувати новини?