ВЕДУТЬ ЩОДЕННИКИ ТА ПОКРАЩУЮТЬ АГРОТЕХНІЧНІ ПРОЦЕСИ – ФЕРМЕРИ З ЛУГАНЩИНИ ГОТУЮТЬСЯ ДО НОВОГО СЕЗОНУ

Овочівництво
25 Січня 2021
A greenhouse in Stanytsia Luhanska

Сільськогосподарський кооператив “Овочі Станичників” цьогоріч пізніше садитиме розсаду томатів. На це вплинув карантин на зниження доходів людей.

“Ми завжди старалися виростити томати якомога раніше – це дорогі томати, які ми продавали у травні. Але зараз через карантин люди не зможуть купити ранню дорогу продукцію, ми вирішили, що будемо садити насіння пізніше. Зазвичай висаджували їх у кінці січня – на початку лютого, зараз готуємося висадити в середині лютого. Так наші витрати на опалення, освітлення теплиць будуть меншими, відповідно, ми зможемо запропонувати покупцям дешевші томати. На опалення однієї теплиці ми витрачаємо до 15 кубометрів лісу, тож пів місяця буде економія”, – розповідає співзасновниця кооперативу “Овочі Станичників” Маріанна Нещерет.

За сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) фермери зі Cтаниці Луганської отримують консультації, як покращити агротехнічні процеси.

“У кожній сфері необхіно розвиватися. Сьогодні фермер має розуміти, що асортимент томатів – не це лише рожеві та червоні. Необхідно додавати різні кольори, форми та смаки. Тому дуже важливим чинником успіху являється вирощування нових або селекційних, які взагалі ще не мають назви, гібридів. Як показує мій попередній досвід, розширення ассортименту та наявність “екзотичних” позицій дозволяє підвищити дохідність теплиці в 1,5-2 рази при правильному підході. Тому я дуже радий, що фермери зі Станиці розуміють ці тенденції та активно їх впроваджують”, – сказав спеціаліст аграрного сектору Проєкту USAID Олександр Карельсон.

Взимку у теплицях фермери зробили нові стелажі, на яких буде стояти у горщиках розсада. Це забезпечить рослинам вдосталь повітря та не затримає зайву вологу у корінцях.

“Ми докладаємо великих зусиль у вирощуванні розсади томатів, а потім ранимо ці маленькі рослини, коли їхнє коріння вростає у підстилку з тирси, сосни, насіння. Ми проаналізували свої помилки та вирішили зробити металеві стелажі для горщиків з розсадою. Раніше вони стояли на землі, столах. Це дозвилить нам виростити та садити більш якісну розсаду томатів”, – каже Маріанна.

А ще фермери ведуть щоденники. У родині Маріанни Нещерет їх вже двадцять – з 2001 року – по одному за кожен рік. У них записують, коли посадили насіння, як воно зійшло, коли внесли добрива, висадили у ґрунт, як відбулося запилення, який зібрали врожай.

“Це свого роду літопис досвіду вирощування томатів моєї родини. Там все – і погода, і умови, і врожайність, і ціни, за яким ми продавали томати. То все цікаво гортати, згадати та проаналізувати свої напрацювання. От, наприклад, свого часу ми збирали по 4-5 кілограмів томатів з одного куща. Зараз по 10 кг. Це все завдяки кращій технології вирощування, адже щороку ми виправляємо якісь помилки, покращуємо процеси у теплицях. Але все це приходить з досвідом”, – говорить Маріанна.

“Фермер, який робить нотатки та фіксує технологію, завжди буде успішнішим та більш обізнанішим, ніж фермер який цього не робить. А фермер, який занотовує свої плани та формує технологію на початку року, створює бюджет, розробляє кожен крок щотижнево та щоденно, завжди буде успішнішим та обізнанішим, ніж попередні дві категорії. Адже коли створюється план, виникає системність та логічний взаємозв’язок між кожною дією. Мені дуже приємно, що відвідуючи теплиці Станичан, я часто бачу календарний план технології вирощування на поточний рік. Це свідчить про високу культуру агротехніки та відповідальний і продуманий підхід до своєї справи”, – каже Олександр Карельсон.

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.