Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) у 2023 році закупив витратні матеріали для роботи державних фітолабораторій. Чашки Петрі, пробірки, дозатори, ножиці, рукавички, халати та інші матеріали отримали дев’ять фітолабораторій. Це дозволяє вчасно виконували запити, пов’язані передусім із проведенням досліджень зразків зерна, адже фітолабораторії дають висновок, на підставі якого агроекспортер отримує сертифікат про якість зерна. Як під час війни працює Львівська фітолабораторія і чому ця допомога для них є важливою, читайте далі.
У Львівській фітолабораторії до 2022 року 70 % зразків, які надходили для досліджень, становили імпортні овочі та фрукти. Після початку повномасштабного вторгнення основними культурами, які надходять на дослідження, є зернові: пшениця, кукурудза, соя, ріпак, соняшник. Це сталося тому, що змінилися логістичні маршрути, які пов’язані з експортом зерна. Оскільки, експорт сухопутнім кордоном на час війни є набагато безпечнішим у порівнянні з морськими шляхами.
Раніше агроекспортери зверталися в основному до південних фітолабораторій – на Одещині та Миколаївщині, у 2022 році після спроб росії блокувати Чорноморські порти зерно повезли залізницею та автотранспортом через західні кордони. Тож за зразками стали більше звертатися до Львівської лабораторії. У 2023 році тенденція не змінилася.
У Львівській фітолабораторії працюють 55 фахівців. Щодня до них надходить в середньому до 100 зразків для проведення досліджень. У 2023 році фахівці Львівської фітосанітарної лабораторії зробили 80 755 досліджень, з них зерна – 83 %.
На практиці це виглядає так. Компанії-агроекспортери звертаються до державного фітосанітарного інспектора із заявою про проведення фітосанітарних процедур. Інспектор відбирає зразки, які замовник доставляє у фітосанітарну лабораторію для проведення експертизи.
“Дослідження проводиться акредитованими методами на сучасному обладнані, що значно скорочує терміни проведення фітосанітарної експертизи, час якої в середньому становить 2 години. Вартість дослідження пшениці та кукурудзи становить 416 грн за один зразок, сої, ріпаку та соняшника – 262 грн. Аби виконати усі запити компаній з аналізів зразків зерна, потрібні витратні матеріали. Вони використовуються у значній кількості в щоденній роботі, лабораторія постійно потребує їх. Під час війни придбання таких матеріалів ускладнилося через зменшення пропозицій на ринку, збільшення їх вартості та через те, що вони не відносяться до першочергових бюджетних платежів. Тож витратні матеріали від Проєкту USAID допомогли фахівцям лабораторії продовжувати працювати та виконувати дослідження”, – розповідає директорка Львівської фітолабораторії Надія Кіш.
У жовтні 2023 року 2 фахівців лабораторії взяли участь у навчанні сучасних методів аналізу, яке організував Проєкт USAID. Навчання проходило на базі Волинської обласної фітосанітарної лабораторії. Участь у ньому взяв 21 фахівець із 13 державних фітолабораторій Під час навчань фахівці підвищили свій професійний рівень, отримали нові теоретичні знання та практичні вміння і навички проведення випробувань.
Нагадаємо, допомога агровиробникам, інфраструктурним компаніям, державним фітосанітарним лабораторіям є частиною Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні, яку реалізує USAID. Вона спрямована на те, щоб допомогти Україні збільшити потенціал для виробництва, зберігання, транспортування та експорту зерна.