8 січня за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) в рамках грантової угоди «Кращі технічні навички та інклюзивні умови для розвитку робочої сили в машинобудівному секторі України» Національний університет “Львівська політехніка” отримав сучасне метрологічне та ІТ-обладнання. Магнітопорошковий та ультразвуковий дефектоскопи, комплект для візуально-вимірювального контролю (дзеркало, щупи, лупа з ліхтариком) та стандартні зразки для аналізу металів будуть використовуватися у лабораторії університету, яка працює на кафедрі матеріалознавства та інженерії. Це обладнання використовуватимуть для аналізу властивостей металів. Магнітопорошковий дефектоскоп дозволить виявляти поверхневі дефекти у металевих виробах, наприклад, тріщини, проводити контроль виробів складної форми у важкодоступних місцях. Також університет отримав інтерактивну освітню систему з лінгафонним класом для людей з порушеннями зору та електронний стаціонарний відеозбільшувач. ІТ-обладнання містить інтерактивну дошку, проєктор, ноутбук з програмою екранного доступу та збільшення, гарнітуру лінгафонного кабінету, аналогові аудіопанелі для студентів та аудіоконцентратор, монітор, акустичну систему, мишки, кольоровий струйний принтер. Це дозволить працювати на такому обладнанні студентам та викладачам з інклюзивними потребами.
Понад 100 студентів спеціальностей “Залізничний транспорт” та “Машинобудування” зможуть використовувати це обладнання під час лабораторних та практичних занять. Викладачі університету зможуть проводити на ньому наукові дослідження. Також університет планує залучати до співпраці бізнес та надавати послуги з проведення дефектоскопії.
“З березня 2024 року в Україні вводяться нові правила із допуску до експлуатації рухомого складу залізниці (вагонів), у тому числі вагонів-зерновозів. За цими правилами виробники вагонів та ті, хто їх використовує, повинні мати сертифікат безпеки, який підтверджує дотримання вимог з технічної безпеки. Такий сертифікат може видати уповноважений державою орган, який в акредитованій лабораторії замовить випробування. Зараз в Україні не вистачає таких лабораторій, тож ми плануємо, що послуги нашої лабораторії, де вже є дефектоскопи та інше необхідне обладнання, крім потреб університету, будуть мати попит на ринку. За допомогою дефектоскопів ми зможемо проводити дослідження вагонів, контейнерів методом неруйнівного аналізу. Виявити тріщини допоможе комплект для візуально-вимірювального контролю — зручна лупа з підсвіткою, щупи, які можуть визначати внутрішні діаметри отворів, товщину тріщин, також маємо еталонні зразки, які дозволять перевірити роботу дефектоскопа”, – говорить заступник директора Інституту механічної інженерії та транспорту Національного університету “Львівська політехніка” Ярослав Болжеларський.
“Для нашого університету це суттєве поповнення, адже під час війни матеріальна база не оновлюється. Це обладнання допоможе нам випускати студентів з такими навичками, яких потребує ринок, аби випускники могли проводити сучасні дослідження. Також це розширить наші можливості співпраці з бізнесом, який потребує досліджень металів на дефектоскопах. Наявність такого обладнання наближає освіту до потреб бізнесу”, – каже Олег Сокіл – професор кафедри адміністративного і фінансового менеджменту Львівської політехніки.