Проєкт USAID Економічна підтримка України (Проєкт USAID) допомагає «Нібулону» – одному з найбільших українських агровиробників та лідеру ринку експорту зерна впроваджувати альтернативні логістичні рішення під час війни. Аби експортувати зернові культури та забезпечувати світову продовольчу безпеку, Проєкт USAID закупив для потреб “НІБУЛОНу” 50 вагонів-хоперів. Цими вагонами компанія перевозить зерно, яке закуповує у 2600 фермерських господарств.
Одне з таких – фермерське господарство «Ніколь», розташоване на Херсонщині. Підприємство понад 20 років спеціалізується на вирощуванні зернових та олійних культур. З початком війни потужності “Ніколь” опинилися в окупації, а згодом після звільнення цієї території через підрив Каховської ГЕС виробничий і логістичний процес були заблоковані – філія “Козацька” НІБУЛОНу, куди господарство привозило свій врожай, зупинила роботу. У цей час на складах «Ніколь» зберігало тисячі тонн збіжжя попереднього врожаю, але через зупинку роботи філії жоден кілограм не міг бути вивезений. Ця складна ситуація поставила під загрозу існування самого підприємства, забезпечення співробітників, а також достаток понад 500 сімей, у яких «Ніколь» орендує паї.
Влітку 2023 року “НІБУЛОН” поновив роботу філії “Зеленодольська” на Дніпропетровщині, і завдяки отриманим від Проєкту USAID “Економічна підтримка України” 50 вагонам з’явилась можливість залізницею вивозити зерно. Оскільки ця філія знаходиться недалеко від “Козацької”, це мало вирішальне значення для “Ніколь”. Зараз цими вагонами зерно із заблокованих річкових терміналів «НІБУЛОН» вивозить залізницею до портів Дунаю, потім перевантажує на баржі та везе до 25 країн світу.
Маючи у власності нові вагони та не витрачаючи додаткові гроші на їх оренду, “НІБУЛОН” зміг запропонувати “Ніколь” кращі закупівельні ціни на зерно. Ці додаткові надходження допомагають фермерам під час війни своєчасно платити заробітну плату, податки, виплачувати кредити та закуповувати пальне та міндобрива для посівної кампанії.
«Завдяки допомозі від Проєкту USAID у 2023 році ми поновили закупівлі агропродукції та продовжуємо співпрацювати більш ніж з 2600 фермерами, що дало нам змогу експортувати протягом календарного року 3 млн тонн зерна через порти Дунаю та глибоководні порти Одеси. Возити зерно винятково автомобілями дуже дорого. Поєднання авто та залізничного транспорту дозволяє нам оптимізувати логістичні витрати та пропонувати фермерам закупівельні ціни, які забезпечують прибутковість їхнього виробництва. В іншому випадку нам довелося б припинити закупівлю зерна, закрити річкові термінали, а це понад 500 робочих місць – зазначає Михайло Різак, директор із взаємодії з органами влади компанії «НІБУЛОН».
Сьогодні попри складні умови роботи та обстріли з боку ворога фермерське господарство «Ніколь» з оптимізмом дивиться у майбутнє і готується до весняної посівної кампанії.
Продовжуючи підтримувати агроекспортерів, у 2024 році Проєкт USAID придбав також 85 вагонів- зерновозів для «Луї Дрейфус» (LDC), одного з найбільших експортерів українського зерна та олійних культур серед іноземних компаній. Перші двадцять вагонів вже доставлені до одного з елеваторів компанії.
Закупівля обладнання для агрокомпаній відбувається в рамках Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні (АГРІ-Україна), яку реалізує Агентство США з міжнародного розвитку, для пом’якшення глобальної продовольчої кризи, що загострилася через жорстоку війну росії проти України.
Більше про ініціативу за посиланням.