У рамках співпраці із Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) оновлює пункти пропуску на західному кордоні України.
«Ми віримо, що сучасна, ефективна та безпечна прикордонна інфраструктура та прозорі процедури знизять витрати на експорт та збільшать можливості експорту зерна та інших життєво важливих сільськогосподарських товарів, що має вирішальне значення для відновлення економіки України на шляху інтеграції до Європейського Союзу» – зазначив Камерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів перетину кордону Проєкту USAID.
Ефективна та безпечна прикордонна інфраструктура та прозорі процедури знизять витрати на експорт та збільшать можливості експорту зерна та інших життєво важливих сільськогосподарських товарів, що має вирішальне значення для відновлення економіки України на шляху інтеграції до Європейського Союзу.
Проєкт USAID визначив пріоритетні для модернізації 42 автомобільні та залізничні пункти пропуску на кордонах України з Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією для підвищення ефективності, доступності, безпеки та логістичного потенціалу для експорту вантажів.
Ці 42 пункти пропуску поділені за трьома пріоритетними категоріями, виходячи з нагальної потреби в модернізації та потреби в необхідному обладнанні, а також значних поліпшень інфраструктури, які мають відбутися в майбутньому.
Протягом першого року нашої діяльності Проєкт USAID вже розпочав термінову модернізацію 22 пунктів пропуску.
«Підрядники Проєкту USAID вже відремонтували дорожнє покриття, системи водовідведення поверхневих вод, навіси, виконали фарбування огорождувальних елементів, опор освітдення, замінили дорожні знаки тавиконали дорожню розмітку, а також покращили енергоефективне освітлення на декількох пунктах пропуску», сказав Олександр Бурдун, начальник відділу з розбудови пунктів перетину кордону Проєкту USAID.
Компанія «Артметал Україна» виготовила та встановила 33 сучасні збірні будівлі на перших чотирьох пріоритетних дорожніх пунктах пропуску – «Ягодин-Дорогуськ», «Порубне-Сірет», «Ужгород-Вишнє Нємецьке», «Лужанка-Берегшурань». Всі вони повністю обладнані та забезпечують належні умови для роботи державних митних та прикордонних служб, а також комфортні умови для подорожуючих, відповідні вимогам доступності.
Українська компанія «ВАТРА» виготовила світлодіодні лампи, які були встановлені на цих пунктах пропуску. Високоякісна продукція забезпечує освітлення, підвищуючи безпеку та оперативну ефективність.
Кожен з цих 4 пунктів пропуску також оснащений двома наборами мобільних вагових платформ для транспортних засобів. Вони є універсальними та можуть швидко переміщатися туди, де вони найбільше потрібні, та зважувати різні транспортні засоби та вантажі. Більше дивіться у відео.
Крім того, субпідрядник Проєкту USAID компанія Miyamoto Ukraine завершила передпроєктні роботи для реконструкції автомобільного пункту пропуску «Ягодин-Дорогуськ». Передпроєктні роботи включали виконання техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) та передпроєктних робіт для нового вантажного терміналу на пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ».
Новий об’єкт дозволить впровадити вдосконалену систему сучасних контрольних процесів на основі безпаперових технологій та автоматизованого управління рухом, що збільшить пропускну спроможність на 10-15%.
Також Miyamoto завершує передпроектні роботи та оновлення наявної старої проектної документації для незавершених вантажних терміналів на «Ужгород-Вишнє Нємецьке», а також для нових вантажних терміналів на «Дяківці-Раковец» та «Красноїльськ-Вікову де Сус». Miyamoto також розпочала передпроектні польові обстеження на пункті пропуску «Табаки-Мирне» у травні 2024 року та розпочали розробку техніко-економічного обґрунтування на «Біла Церква-Сігету-Мармацієї» у червні 2024 року.
Довідково: У 2023-2026 роках USAID через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України.