У травні 2024 року державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) отримало від Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) лоцманський катер для посилення експортної спроможності морських портів, а саме для доставки (зняття) лоцманів на судна, які заходять або виходять з морських портів України.
З 17 липня після урочистої церемонії підняття Державного прапора України катер «Геннадій Журавков» забезпечує безперервний процес доставки лоцманів, а отже – комерційне судноплавство у річкових та морських портах.
За три місяці активного використання (у липні-вересні) команда катера «Геннадій Журавков» доставила морських лоцманів для виконання понад 400 робіт (лоцманських проведень) на судна, які заходили до одного з Дунайських портів або виходили з нього, що складає 20% усіх операцій у порту.
На борту катера під час 11-годинної зміни знаходяться двоє людей – капітан та матрос, на виконання однієї операції з доставки лоцмана йде 1 година 7 хвилин, раніше на це потрібно було 1 година 40 хвилин, тож, економія часу складає 33%. За час роботи катера опрацьовано 417 суден, зокрема, у липні – 57, у серпні – 203, у вересні – 157 суден.
«Більшість опрацьованих суден, з яких катером ми доставляли лоцманів, — це суховантажні судна, які перевозили, в основному, зернові вантажі у режимі експорту з України, також будівельні матеріали, худобу, — говорить Олександр Голодницький – начальник філії «Дельта-лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України”. – Новий лоцманський катер забезпечує безперервне виконання операції у морському порту, що дуже важливо для економіки України під час війни. Це позитивно вплинуло на зростання логістичних можливостей морського порту, уникнувши затримок в роботі лоцманської служби (у доставці лоцмана на судно для виконання лоцманського проведення) та збільшуючи потенційну денну пропускну спроможність порту. Саме чіткі та переконливі розрахунки та вплинули на рішення Проєкту USAID надати нам таку безповоротну допомогу у вигляді побудованого під наші потреби лоцманського катера. І ми вдячні за це!»
Нещодавно в Ізмірі (Туреччина) успішно провели ходові випробування другого лоцманського катера «Чеберяков», який Проєкт USAID будує для потреб АМПУ. Загалом АМПУ отримає три лоцманських катери для посилення експортної спроможності економіки України на Дунаї та у чорноморських портах.
Нагадаємо, Проєкт USAID є одним із ключових партнерів USAID, що реалізує Ініціативу стійкості сільського господарства України («AGRI-Україна»), бюджет якої складає 350 млн доларів США. Ця ініціатива була започаткована у 2022 році з метою зміцнення українського аграрного експорту та пом’якшення глобальної кризи продовольчої безпеки, що загострилася внаслідок війни. В рамках ініціативи «AGRI-Україна» Проєкт USAID співпрацює з державними та приватними підприємствами, щоб доповнювати та залучати інвестиції в транспортування та перевалку зерна, яких вкрай потребує Україна.
Більше про ініціативу «АГРІ-Україна» можна дізнатися за посиланням.