«Індустріальні технології для відновлення України: нові горизонти будівництва та інвестицій»

Модернізація пунктів пропуску
28 Жовтня 2024

В жовтні представники Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) взяли участь у конференції «Індустріальні технології та залізобетон: новий вектор розвитку».  

Учасниками заходу стали понад 50 експертів з різних галузей, будівельники, архітектори, представники міжнародних організацій. На конференції говорили про ефективні методи будівництва для відновлення України, як залучити інвесторів у приватний сектор та які екологічні технології можна впроваджені для сталого розвитку.

Враховуючи масштаби руйнування житлового фонду через повномасштабне вторгнення Росії, Україна потребуватиме відновлення житла швидкими темпами. У цьому може допомогти індустріальне будівництво методом використання префабів – готових рішень (стін, панелей), які забудовники привозять на майданчик. Такі залізобетонні конструкції та панельні будинки вже десятки років популярні у світі, також вони показали більшу стійкість до влучання снарядів під час війни в Україні. Учасники конференції розповіли про те, як їхні компанії використовують індустріальне будівництво, у чому його переваги та як залучати іноземний досвід для цього.  

Старший менеджер з розвитку інфраструктури прикордонних пунктів пропуску Проєкту USAID Олександр Стеценко на панельній дискусії «Відбудова за принципом build back better методом індустріального будівництва можлива» говорив про те, як підрядники Проєкту USAID модернізують західні кордони України із використанням префабів. 

«На усіх пунктах перетину кордону, які зараз оновлює Проєкт USAID, ми встановлюємо модульні будівлі (англ – prefab), — сказав Олександр Стеценко. — Чому саме ця технологія? По-перше, так можна проконтролювати якість, адже ці будівлі виготовляють на заводі партіями для різних пунктів пропуску за єдиним проєктом. У випадку використання префабів ми не готуємо проєктну документацію окремо для кожної локації, а робимо це один раз і один раз погоджуємо її із партнерами — це також прискорює процес будівництва. Друга перевага — енергоефективність і гарантії що всі префаби будуть однаково енергоефективними. Третя — значна економія часу, оскільки пункти перетину кордону працюють цілодобово і ми намагаємося створювати якомога менше незручностей для працівників, громадян та водіїв. Ми не можемо закрити пункт перетину на тривалий час і більш ефективно зібрати вже готовий префаб зі складових частин і швидко встановити його на фундамент.» 

Проєкт USAID підтримує реконструкцію понад 40 пунктів перетину кордону в Україні та запрошує кваліфікованих постачальників – будівельників, підрядні організації – брати участь у тендерах на закупівлю товарів та послуг для їх реконструкції та будівництва та в інших закупівлях Проєкту USAID.  Детальну інформацію можна знайти на сайті -  https://era-ukraine.org.ua/ 

Також на конференції представники будівельних компаній поділилися досвідом швидкого зведення будинків, говорили про адаптацію українського законодавства до європейського, що зокрема, допоможе швидше залучати закордонні інвестиції у відбудову України.  

У 2023-2026 роках Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України (Міністерство Відновлення), Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України (Агенція Відновлення), Державній митній службі та «Укрзалізниці» (УЗ) для модернізації 42 пунктів пропуску України.