Одеська обласна фітосанітарна лабораторія модернізується, продовжуючи надавати важливі послуги агроекспортерам. Для виконання аналізу зернових культур (пшениці, ячменю, кукурудзи, сої), лабораторія активно використовує новітнє обладнання для молекулярної діагностики рослинних хвороб методом полімеразно-лазцюгової реакції (ПЛР). У цьому допоміг Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID), який надав лабораторії обладнання для облаштування та витратні матеріали.
На день тут отримують 30 зразків для проведення різних експертиз. У 2024 році фахівці лабораторії вже проаналізували понад 24 000 зразків, з яких виконали понад 80 000 експертиз. Хоча це трохи менше порівняно з попередніми роками (понад 27 000 зразків у 2023 році, понад 29 000 у 2022), якість та швидкість аналізів значно зросли завдяки модернізації.
Обладнання для ПЛР-тестування дозволяє виявляти патогени рослин у реальному часі, скорочуючи час видачі фітосанітарних сертифікатів, необхідних для експорту, і забезпечуючи своєчасну доставку агропродукції на світові ринки. У процесі акредитації лабораторія розпочала аналіз картоплі за допомогою ПЛР-тестування.
Виконуюча обов’язки директора Одеської фітолабораторії Катерина Абуселідзе каже:
«Раніше на аналіз картоплі ми витрачали до семи днів, зараз завдяки обладнанню від Проєкту USAID процес прискорився втричі. Це дозволяє нашим замовникам швидше отримувати результати, аби агропродукція продовжила рух до тих країн, де її чекають. Це надихає, адже навіть в умовах війни Україна продовжує годувати світ і доставляти зерно на глобальні ринки.»
У квітні 2024 року віддалене робоче місце відкрили в порту Рені. Проєкт USAID надав повний комплект обладнання, витратних матеріалів та ПЛР-тестів. На початку війни фахівці з Рені проводили близько 15% усіх тестів, проте з відновленням експорту в Одесу ця частка знизилася до 2-4%. Незважаючи на це, філія в Рені залишається важливою, дозволяючи швидко обробляти зразки й мінімізувати логістичні витрати клієнтів.
Попри технологічний прогрес, який підвищив ефективність, вартість аналізів також зросла. Наприклад, ПЛР-тестування одного зразка картоплі тепер коштує 2500 грн, порівняно з 1400 грн за використання старого методу. Різниця у ціні відображає високу точність сучасних методів, за яку клієнти готові платити, отримуючи гарантію якості.
Проєкт USAID підтримав 10 із 25 фітосанітарних лабораторій України, надаючи витратні матеріали для щоденного тестування.