USAID оголосило про партнерство з новими компаніями приватного сектору, які допоможуть Україні продовжувати забезпечувати світ продовольством

03 Березня 2023

2 березня 2023 року

ПРЕСРЕЛІЗ

Сьогодні Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило про партнерство з трьома новими компаніями, щоб  допомогти Україні  подолати термінові та довгострокові проблеми експортної логістики, викликані повномасштабною війною Росії проти України. Сукупні інвестиції USAID, «Grain Alliance», «Кернел» і «Нібулон» перевищують 44 мільйони доларів США та, за прогнозами,  дозволять збільшити потужність транспортування зерна приблизно на 3,35 мільйони тонн на рік, що сприятиме розвитку економіки України та забезпечить постачання вкрай необхідного зерна на світовий ринок.

Спільні інвестиції складають  $8 млн  через Ініціативу стійкості сільського господарства в Україні (AGRI-Україна) та понад $36 млн від цих трьох партнерів з приватного сектору. Інвестиції збільшать операції з експорту зерна на трьох терміналах: Ізмаїл і Рені, які розташовані на Дунаї, в Україні, і Чірна-над-Тісоу в Словаччині. Інвестиції «Кернел» та «Нібулон» покриватимуть низку потреб від проєктування та реконструкції причалів у порту Рені до розширення операційних можливостей порту Ізмаїл. «Grain Alliance» придбає перевантажувальний склад у Словаччині, що включатиме будівництво силосів та закупівлю транспортного обладнання, зокрема, вантажівок та залізничних вагонів. USAID, у свою чергу, здійснить закупівлю обладнання для навантаження зерна, споруд для тимчасового зберігання та відновлених локомотивів для використання в Україні.

На сільське господарство, основу української економіки, припадає майже 20 відсотків внутрішнього валового продукту України, 20 відсотків робочої сили та понад 40 відсотків загальних доходів від експорту. Ініціатива AGRI-Україна під керівництвом USAID допомагає Україні нарощувати потужності з виробництва, зберігання та експорту зерна до різних країн, а також стабілізувати світові ціни на нього. Agri-Україна підтримує економіку України, що перебуває в нестабільному стані, і пом’якшує глобальну продовольчу кризу, яка загострилася через жорстоку війну Росії проти України. AGRI-Україна постачає найважливіші сільськогосподарські товари, збільшує ефективність та покращує експортну логістику залізницею, розширює доступ фермерів до фінансування та підтримує потреби у зберіганні, сушінні та переробці зерна.

 

Збільшення обсягів експорту

«Grain Alliance» працює в Україні понад 20 років, допомагаючи зміцнити роль України як одного з найбільших світових експортерів продовольства. Зараз «Grain Alliance» обробляє близько 60 000 гектарів землі, а також управляє шістьма зерновими елеваторами загальною потужністю сушіння та зберігання понад 300 000 тонн. У травні 2022 року «Grain Alliance» забезпечила перевалку зерна у місті Чірна-над-Тісоу у Словаччині, щоб гарантувати  безперебійний маршрут транспортування зерна залізницею для українських виробників. Після першого успішного відвантаження в червні до середини грудня 2022 року відвантажено вже 100 тис. тонн зерна. Збільшення потужностей дозволить «Grain Alliance» наростити  обсяги експорту більше, ніж на 500 000 тонн на рік за допомогою цього сухопутного коридору.

 

Підвищення ефективності експорту

Ланцюг вартості зернових та олійних культур Кернел, найбільшого в Україні виробника і експортера соняшникової олії та найбільшого експортера зерна, включає 363 000 гектарів землі під землеробством, 3,5 млн тонн потужностей для переробки насіння соняшника, 2,3 млн тонн складських потужностей і 10 млн тонн потужностей на глибоководні експортні термінали. За останні 15 років «Кернел» інвестував в українську економіку понад $2,5 млрд. У 2022 році «Кернел» отримав потужності з перевалки соняшникової олії та шроту в українському порту Рені на річці Дунай. Літом 2022 року «Кернел» інвестував у баржі, каботажні судна та зручні транспортні засоби для перевезення зерна та олії, щоб зробити експорт річкою Дунай ефективнішим. Ця інвестиція в доступ до причалів дозволить збільшити обсяг на 600 000 тонн на рік.

 

Розширення експортних можливостей

За останні 30 років українське товариство з обмеженою відповідальністю «Нібулон» створило вертикально інтегровану мережу логістичної зернової інфраструктури, яка включає 80 тис. га обробітку та загальну потужність зберігання понад 2,25 млн тонн. «Нібулон» налічує 6 тисяч співробітників і інвестував в українську економіку понад 2,3 мільярди доларів США. З них 600 мільйонів доларів США  інвестували у сучасний флот із 82 суден, який зараз заблокований через російську агресію. Останні інвестиції компанії включають новий перевантажувальний термінал Бессарабської філії в Ізмаїлі, який зведено на основі їхнього досвіду будівництва понад 13 річкових портів з 2009 року на міжнародному внутрішньому водному шляху Е-40 – українських річках Дніпро та Південний Буг, які зараз також заблоковані через війну. При пропускній спроможності 300 000 тонн на місяць розширення терміналу сприятиме експорту додаткових 2 мільйонів тонн зерна на рік.

Партнерство USAID з цими трьома компаніями, дві з яких є українськими та кожна з яких має тісні зв’язки з місцевою аграрною економікою, допоможе підтримати Україну та її народ, який продовжує захищати себе від несправедливого та неспровокованого нападу з боку Росії. Завдяки ініціативі AGRI-Україна USAID надало початковий внесок у розмірі 100 мільйонів доларів США,  а завдяки цим новим партнерствам залучило понад 70 мільйонів доларів США у вигляді інвестицій приватного сектору. USAID прагне залучити ще 80 мільйонів доларів США, у тому числі від інших донорів, приватного сектору та фондів, із загальною цільовою інвестицією у 250 мільйонів доларів США.

Для отримання додаткової інформації про AGRI-Україна та про те, як співпрацювати з USAID для підтримки сільського господарства України, перейдіть за посиланням AGRI-Україна: www.usaid.gov/ukraine/agriculture-resilience-initiative-agri-ukraine.