20 квітня Проєкт USAID “Економічна підтримка України” провів підсумковий вебінар для учасників першого курсу Програми підготовки фахівців з відновлення. На ньому говорили про кількість учасників навчання, їх досвід, найбільш поширені питання під час опрацювання курсу та дізнавалися, як залучати міжнародних експертів та досвід до відновлення України. У вебінарі взяли участь більше 150 учасників Програми, представники Європейської Економічної Комісії ООН, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.
“Сьогодні, коли ще триває війна, вже необхідно готуватися до відновлення країни. Питання відновлення житла та інфраструктури є вкрай важливими в теперішній час. Для участі у програмі Проєкт USAID отримав понад 600 заявок та відібрав близько 300 з них. Сьогодні в навчальній програмі беруть участь більше 230 представників органів місцевого самоврядування, регіональної влади, громадських організацій та незалежних консультантів з 16 областей України. Ця навчальна програма допоможе створити команду фахівців для розбудови приймаючих територіальних громад та програм відновлення міст, інфраструктура яких була зруйнована внаслідок повномасштабної війни, розпочатої російською федерацією, у тому числі в процесі реінтеграції тимчасово окупованих територій”, – сказав директор Проєкту USAID Тімоті Мадіган, вітаючи учасників заходу.
Державний експерт Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Василь Мельничук говорив про те, що зараз триває процес підрахунку збитків, яких завдали російські обстріли інфраструктурі України. Підрахунок йде на мільярди доларів.
Голова Групи впровадження Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України Вадим Ноздря розповів про роботу Агентства, яке створене у січні 2023 року. Воно має допомогти громадам скоординувати зусилля та відібрати проєкти у регіонах, узагальнити їх, визначити пріоритетні.
“Агентство отримало майже 9 тисяч проєктів з 11 регіонів, які визначені як пріоритетні, 59 проєктів відібрали, але лише 28 проєктів мають проєктно-кошторисну документацію. Умови успішної реалізації проєктів – якщо вони відповідають вимогам Міжнародного валютного фонду, вимогам енергоефективності, безбар’єрності, об’єкт внесений до Реєстру пошкодженого майна через війну”, – сказав пан Ноздря.
Авторка курсу, професорка, консультантка Проєкту USAID Ірина Запатріна розповіла про результати першого курсу навчання. Доступ до навчання отримали 297 учасників. Перший курс Програми завершили 237 людей з 16 областей України, найбільше – з Луганської, Донецької та Запорізької областей. Лише 62 % учасників навчання мають досвід з розробки стратегій сталого розвитку, така ж частка учасників має досвід урахування цілей сталого розвитку при підготовці стратегічних документів, лише 17% учасників звертали увагу у своїй практичній діяльності на питання змін клімату. З лютого, коли розпочалося навчання за програмою, до квітня, відбулися 4 вебінари, на яких обговорювалися питання можливостей застосування матеріалів курсу на практиці. 32% учасників повідомили, що у їх громадах вже розпочався процес розроблення стратегій/планів відновлення. Знання, отримані ними за результатами проходження курсу, дадуть змогу забезпечити відповідність цих стратегій та планів кращим світовим практикам.
Під час заходу Секретар Комітету з міського розвитку, житлової політики та управління земельними ресурсами Європейської Економічної Комісії ООН Гульнара Ролл розповіла про ті програми, які зараз розпочаті в рамках допомоги Україні у відбудові міст, зокрема про програму розроблення мастер-планів для Харкова та Миколаєва. До реалізації цієї програми за координації ЄЕК ООН приєдналося широке коло міжнародних інституцій та експертів. Гульнара Ролл також повідомила учасників заходу про Форум мерів, який відбудеться у Женеві у жовтні цього року, який буде однією з потужних платформ для відновлення України із залученням кращих міжнародних практик.
Засновник та керівник “Global Solutions 4U”, консультант Європейської Економічної Комісії ООН, професор Педро Матеус дас Невес розповів учасникам заходу про роль Цілей сталого розвитку у розробленні та впровадженні стратегій міст світу, у тому числі тих, що відновлювалися від природних катастроф та воєн. Він також пояснив, яким чином застосування методології ЄЕК ООН з проведення добровільних місцевих оглядів допомагає містам у розробці стратегій та їх успішній реалізації, а також поділився досвідом створення глобальних партнерств із застосуванням міських платформ цілей сталого розвитку.
Нагадаємо, Проєкт USAID розпочав Програму підготовки фахівців з відновлення у лютому, до неї долучилися близько 300 учасників. До липня 2023 року учасники пройдуть онлайн-навчання за трьома навчальними курсами – від цілей сталого розвитку, зеленої економіки, залучення фінансування до вивчення досвіду відновлення міст у післявоєнний період та можливостей його використання в Україні.
Учасники отримають не лише теоретичні знання, а й можливості залучення грошей на відбудову інфраструктури у своїх громадах.