ПОСОЛ США БРІДЖИТ БРІНК ВІДВІДАЛА ДУНАЙСЬКІ ПОРТИ РЕНІ ТА ІЗМАЇЛ, АБИ ПІДКРЕСЛИТИ ПІДТРИМКУ УРЯДОМ США УКРАЇНСЬКОГО ЗЕРНОВОГО ЕКСПОРТУ ПІД ЧАС РОЗВ’ЯЗАНОЇ РОСІЄЮ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

27 Квітня 2023

Посол США в Україні Бріджит Брінк відвідала українські порти на р. Дунай – Рені та Ізмаїл, аби підкреслити сталий характер підтримки, яку під час розв’язаної Росією повномасштабної війни Уряд США надає Україні у забезпеченні експорту зерна та діяльності аграрного сектору, який є життєво важливим для економіки країни. У співпраці з приватним бізнесом, США сприяють залученню інвестицій і забезпеченню здатності дунайських портів відігравати більшу роль в експорті українського зерна попри те, що Росія і далі перешкоджає вивезенню цієї продукції Чорним морем.

Під час свого візиту, Посол Брінк і директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп разом із Віце-прем’єр-міністром України Олександром Кубраковим, керівником ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) Олексієм Востріковим і представниками приватних компаній взяли участь в обговоренні того, яким чином Уряд України, Уряд США і приватний бізнес можуть сприяти подальшому зміцненню інфраструктури експорту, що дасть змогу підтримати економіку України та доставити на світові ринки вкрай потрібне зерно.  

«Вкладення ресурсів США у розвиток інфраструктури річкових портів України допоможе забезпечити сталу діяльність однієї з основ української економіки та пом’якшити глобальну кризу у сфері продовольчої безпеки, яка поглиблюється внаслідок розв’язаної Росією війни проти України», – сказала пані Брінк.

Посол Брінк відвідала Ізмаїл і Рені на підтримку ініціативи, яка впроваджується за допомоги США та має на меті забезпечити модернізацію та розширення діяльності цих портів на основі спільного вкладення ресурсів з боку USAID, компаній «Кернел» і «Нібулон». За допомогою низки партнерств із приватним бізнесом, про створення яких USAID оголосило у березні цього року, Уряд США у рамках започаткованої USAID Ініціативи стійкості сільського господарства (AGRI-Україна) спрямує на досягнення цієї мети $8 млн., тоді як сукупний внесок компаній «Кернел» і «Нібулон» та «Grain Alliance» складе $36 млн. При цьому «Кернел» спільно з Урядом США фінансує модернізацію порту Рені, а «Нібулон» разом із Урядом США – розширення порту Ізмаїл. У свою чергу, подальші партнерські стосунки із «Grain Alliance» дозволять наростити обсяги експорту завдяки придбанню та облаштуванню перевалочного складу.    

Під час відвідин порту Рені, Посол Брінк провела зустріч із начальником Ренійської філії ДП АМПУ Юрієм Кононенком аби обговорити  ініціативи  з модернізації порту та вдосконалення його спроможності доправляти українське зерно на ринок.

Під час свого перебування у порту Ізмаїл, пані Брінк мала зустріч із начальником Ізмаїльської філії ДП АМПУ Олександром Істоміним і Заступником генерального директора ТОВ СП «Нібулон» по взаємодії з органами влади Михайлом Різаком; темою розмови стала спільна ініціатива «Нібулону» та USAID з розширення порту та збільшення його пропускної спроможності.

«USAID надає допомогу українським аграріям і виробникам продовольства, аби вони могли і далі постачати свою продукцію до столу українців і населення багатьох країн світу, – зауважив директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп, – Ми надаємо матеріали для аграрного виробництва – зокрема насіння та добрива, допомагаємо розширити доступ аграріїв до фінансових ресурсів, і ця підтримка охоплює майже третину усіх с/г виробників в Україні. Ми також започатковуємо партнерства з приватним бізнесом, аби допомогти Україні експортувати своє зерно на світові ринки – а це забезпечує важливі фінансові надходження, що можуть бути використані для відбудови країни від наслідків розв’язаної Росією повномасштабної війни».

Як Уряд США допомагає експорту українського зерна:

Уряд США сприяє продовженню та розширенню Чорноморської зернової ініціативи – угоди, укладеної за підтримки ООН і Туреччини, яка забезпечує вкрай необхідний експорт зерна міжнародними водами Чорного моря для потреб мільйонів людей у всьому світі. Ця ініціатива має критично важливе значення для того, щоб Україна могла і далі вивозити свою продовольчу продукцію, що пом’якшує глобальну кризу у сфері продовольчої безпеки та забезпечує самій Україні вкрай важливі фінансові надходження – попри те, що Росія використовує погрози міжнародним поставкам продовольства як зброю.

Завдяки створеній USAID Ініціативі стійкості сільського господарства (AGRI-Україна), що розпочала свою діяльність у липні 2022 року з інвестиціями у $100 млн., Уряд США забезпечив понад 29 % усіх зареєстрованих в Україні с/г виробників насінням, добривами та іншими необхідними матеріалами для с/г виробництва, сільськогосподарськими та фінансовими послугами, а також послугами зі зберігання врожаю. За підтримки цієї Ініціативи аграрії змогли закласти на зберігання 501,5 тис. т. зерна. Критично важливим  елементом успішного впровадження AGRI-Україна було і залишається партнерство з приватним бізнесом і міжнародною спільнотою.

На сьогодні, аби забезпечити максимальний результат від діяльності цієї Ініціативи, USAID залучило до її впровадження понад $70 млн. з боку приватного бізнесу. Зокрема, компанія Bayer спрямувала понад $37 млн. у збільшення виробництва насіння, надала насіннєвий матеріал для потреб понад 25 тис. домогосподарств і с/г виробників, а на початку квітня 2023 р. оголосила про виділення ще $27 млн. У свою чергу, три компанії, які мають тісні зв’язки з українським агросектором – Grain Alliance, «Кернел» і «Нібулон» –наростили обсяг своїх інвестицій більш як на $36 млн. аби збільшити спроможність України перевозити зерно на понад 3,35 млн. т. щороку. Нещодавно до ініціативи AGRI-Ukraine долучився і Світовий банк, який підтвердив свій намір надати $132 млн. на підтримку чотирьох програм Уряду України – програми ґрантів на розвиток тепличного господарства і вирощування фруктів, надання кредитів під низький відсоток, придбання землі для с/г виробників і підтримку об’єднань водокористувачів.