День елеватора LDC: як агроекспортери співпрацюють з малими фермерами

Зміцнення логістики аграрного експорту, АГРІ-Україна
20 Червня 2024

12 червня Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) взяв участь у Дні елеватора, який організувала компанія Louis Dreyfus Україна (LDC) на Вінниччині. На подію запросили понад 50 фермерів регіону, аби показати можливості Рахнянського елеватора компанії “УкрЕлКо”, який є частиною LDC, аби зацікавити у подальшій співпраці.  Останнього разу такий захід проводили у 2019 році – через пандемію Ковід-19 та повномасштабну війну чотири років фермерів не збирали.  

Представники елеватора розповіли про потужності зберігання зерна та інші послуги, які сьогодні пропонує компанія “УкрЕлКО” фермерам, також дискутували про подальшу співпрацю, вигідні для кожної сторони умови.  

Так, на Рахнянському елеваторі може одночасно зберігатися понад 140 тисяч тонн зерна. Тут його, у разі потреби, досушують та підтримують у належному стані. Компанія запровадила автоматичне приймання зерна – від зважування до сортування на самому елеваторі. Завдяки власній лабораторії тут постійно контролюють якість – охолоджують та вентилюють зерно, очищують від шкідників тощо. 

Звідси вагонами зерно відправляють до чорноморських портів. У цьому вже допомагають 85 вагонів, які компанії LDC надав Проєкт USAID для пришвидшення експорту зерна. Наразі компанія використовує 1200 вагонів для перевезення зернових.  

За травень ми перевезли 245 тисяч тонн зерна, з них 10% – вагонами USAID. тМи здешевшили логістику фермерам до порту” –  говорить Богдан Шведа – керівник групи оптової торгівлі (регіональні зерносклади) компанії «LDC Україна».   

Цього сезону вагони пропонують і фермерам в оренду, адже перевезення зерна залізницею в півтора рази дешевше від автомобільного транспорту.  

 

“Ми запропонували фермерам нову послугу – вагони в оренду за ринковою ціною. Як це працює: фермер може привезти до нас на елеватор кілька партій зерна, саме його зерно ми будемо накопичувати та зберігати в окремих силосах, потім він вантажить це зерно у вагон, орендований у нас і везе сам на експорт, якщо має окремий контракт. Поки це була тестова послуга, але ми бачимо, що нею зацікавилися фермери, тож будемо вводити на постійній основі. У травні такою послугою скористалися десятки фермерів”, – говорить Богдан Шведа.  

Про таку можливість пані Тетяна Кокиза почула сьогодні на заході. Вона – фермерка з Шаргородського району Вінниччини.Її родина обробляє понад 2 000 гектарів орендованої землі, на яких вирощує пшеницю, ріпак, ячмінь та інші культури. Вона понад 20 років співпрацює з Рахнянським елеватором. 

“Ми зацікавлені у надійних партнерах. Тут нас жодного разу не підводили: якщо зранку ми привозимо зерно, то наступного дня вже маємо оплачені рахунки, – каже Тетяна Кокиза, керівниця фермерського господарства «Хлібороб». – Якщо трейдер, крім гарної закупівельної ціни, може ще допомогти з логістикою – надати вагони, зерновози, це дуже допоможе нам у самостійному експорті, тож будемо обговорювати ці можливості”.  

У липні на Вінниччині розпочнуться жнива. Попри ризики – погодні умови, воєнні дії та мобілізацію працівників – фермери сподіваються на добрий врожай та ринкові ціни на їхнє зерно, яке згодом вирушає до багатьох країн світу, аби забезпечити світову продовольчу безпеку.