Новий термінал та смуги руху: як модернізація пункту пропуску «Ужгород» покращить роботу українсько-словацького кордону  

Модернізація пунктів пропуску
03 Вересня 2024

Тривалий час пункт пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке, що на західному кордоні України, працював  з проблемами інфраструктурного характеру. Наявні будівлі були застарілими, не вистачало смуг для пасажирського руху та відповідних санітарних умов, а простір для обслуговування зростаючого потоку транспортних засобів був обмеженим. Це призводило до затримок, незручностей для громадян і перешкоджало ефективно здійснювати митні та прикордонні процедури.   

У межах напрямку модернізації пунктів пропуску на кордоні України Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) має на меті зробити перетин кордону швидшим, зменшити час очікування, підвищити  якість та ефективність обслуговування. Відтак перетин кордону стане комфортнішим як для працівників пунктів пропуску, так і для пасажирів і водіїв, які перетинають кордон. 

У червні 2024 року, cубпідрядник Проєкту USAID, компанія Miyamoto Ukraine, завершила розробку техніко-економічного обґрунтування та працює над проєктною документацією на завершення реконструкції пасажирського термінала на пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке у Закарпатській області на кордоні зі Словаччиною.  

Детальна проєктна документація буде завершена до кінця цього року в співпраці з Агентством відновлення, Державними митною та прикордонною службами України. Miyamoto Ukraine вже здійснила збір всіх вихідних даних та необхідних інженерних вишукувань для завершення проєктних робіт. Початок будівельних робіт із завершення реконструкції заплановано на весну 2025 року.  

«Пункт пропуску «Ужгород» розташований на території із незначним перепадом висот, обумовленими гористим рельєфом. Це робить його досить нестандартним та вимагає додаткових проєктних заходів щодо захисту території від підтоплення. Також наші спеціалісти використовують новітні технології, які значною мірою підвищать комфорт та ефективність проходження митного та прикордонного контролю, а також скоротять саму процедуру перетину кордону. Ми докладаємо значних зусиль для пришвидшення реалізації проєкту модернізації на даному пункті пропуску і плануємо завершити всі проєктні роботи із відповідними погодженнями до завершення цього року.» – Наталія Чуканова, головна інженерка Miyamoto International Ukraine. 

Оновлення інфраструктури на пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке покращить умови перетину кордону для пасажирів та збільшить його пропускну здатність. Пункт пропуску обслуговує як пасажирські, так і вантажні перевезення та є одним з основних пунктів пропуску на західному кордоні України, з поточним щомісячним обсягом експорту 60 500 тонн та щомісячним вантажопотоком 4 300 вантажівок (станом на червень 2024 року).  

Модернізація пасажирського терміналу пункту пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке, що триває в межах Проєкту USAID, підвищить пропускну спроможність та  ефективність роботи контрольно-пропускного пункту і забезпечить комфортні умови перетину кордону. За оцінками партнерів уряду України, до 2026 року завдяки підтримці Проєкту USAID пропускна спроможність пункту пропуску збільшиться додатково на 680 вантажівок на місяць, а вантажообіг сільськогосподарських товарів зросте на 14 000 тонн на місяць.  Завдяки підтримці Проєкту USAID і запуску пасажирського термінала, вантажний термінал може зосередитися виключно на обслуговуванні вантажів, оптимізації процесів та зменшенні часу на оформлення. 

Проєкт передбачає реконструкцію незавершеної будівлі, зокрема службового приміщення для митної та прикордонної служб. У рамках реконструкції буде облаштовано всі необхідні кімнати та приміщення для безперервної роботи контрольно-пропускного пункту, з урахуванням норм і стандартів безбар’єрного доступу для маломобільних груп населення. Проєкт також передбачає підсилення конструкцій у зоні обслуговування, часткову або повну заміну конструкцій, завершення будівництва та приведення споруд до сучасних вимог енергоефективності, а також оновлення благоустрою.

Для покращення руху на пункті пропуску буде створено одну смугу для пасажирських автобусів і чотири смуги для легкових автомобілів на в’їзд та виїзд з України. Передбачено облаштування пішохідного коридору, встановлення модульних будівель для прикордонників і митників на обох напрямках, навісів для огляду легкових автомобілів, боксу для поглибленого огляду транспортних засобів і пасажирських автобусів, а також громадського санвузла. Впровадження сучасних технологій дозволить автоматизувати та уніфікувати процеси на всіх етапах перетину кордону.

«Проєкт модернізації пункту пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке є важливим кроком до покращення інфраструктури на західному кордоні України. Завдяки цьому проєкту значно підвищиться пропускна спроможність, що сприятиме як зменшенню черг на кордоні, так і збільшенню вантажообігу. Будуть створені комфортні та безпечні умови для пасажирів і працівників пункту пропуску, що відповідають сучасним стандартам та нормам.  Дякуємо партнерам за системну підтримку Агентства відновлення», – заявив в.о. Голови Агентства відновлення Роман Комендант.

Довідково: У 2023-2026 роках Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України.