Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) підтримує зміцнення ланцюжка доданої вартості для виробництва біоенергії для обігріву громадських будівель, приватних будинків і промислових об’єктів. Найбільш перспективними джерелами сировини на Cході України є солома пшениці, яку зазвичай переорюють або спалюють на полях, а також деревина низької якості, що отримується в результаті проріджування лісосмуг уздовж полів.
Варіанти біоенергії включають спалювання цих відходів без подальшої обробки (наприклад, спалювання тюків соломи у великих котлах), виготовлення паливних брикетів і паливних гранул.
У результаті катастрофічних пожеж у Луганській області в 2020 році згоріло понад 25000 гектарів лісів. Деякі з яких можуть бути перероблені в біопаливо, що сприятиме забезпеченню енергетичної стійкості місцевих спільнот і їх відмови від імпортованого російського газу.
Економічно доступних ресурсів соломи пшениці та деревини достатньо для переходу більшості громадських будівель (шкіл, лікарень, дитячих будинків тощо) і приватних домогосподарств в сільських населених пунктах і малих містах Донецької та Луганської областей з газу або вугілля на біоенергію. Це створить робочі місця у віддалених сільських громадах, забезпечить альтернативне джерело доходу для сільськогосподарських підприємств і принесе додаткові вигоди, такі як зниження витрат на опалення для муніципалітетів, скорочення забруднення повітря в результаті спалювання соломи на полях, скорочення викидів вуглецю і поліпшення стану лісосмуг.
Проєкт USAID сприяє розвитку партнерських відносин між виробниками біоенергії, постачальниками послуг з опалення та місцевими муніципалітетами, а також надає технічну та фінансову підтримку для збільшення виробничих потужностей і модернізації котлів на громадських об’єктах. Досвід інших регіонів України демонструє, що однією з найбільш ефективних моделей в цьому секторі є вертикально інтегроване підприємство, яке включає виробництво сировини, переробку, транспортування і надання послуг з опалення.
Проєкт USAID організовує семінари, навчальні поїздки та індивідуальні консультації для сільськогосподарських підприємств, щоб допомогти їм зрозуміти, як інтегрувати виробництво біоенергії і послуги з опалення в їх діяльність.