Проєкт USAID розвиває навички української молоді в робототехніці

10 Вересня 2024

Олеся Янків – одна з 500 студентів Львівської політехніки, які тепер мають доступ до робототехнічного обладнання, що встановили за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID). Лабораторія оснащена роботизованою рукою з фурнітурою та шістьма настільними роботами.

Близько 300 молодих людей у Львівській політехніці вивчають Системи штучного інтелекту, чверть з них – дівчата.

Олеся була у групі тих викладачів та студентів, хто встановлював обладнання та вивчав його можливості.

«Коли ми отримали цю лабораторію, наші можливості значно зросли, — поділилася Олеся. — Ми вже зрозуміли, що робота можна використовувати по-різному, особливо на автоматизованих лініях і для порятунку людей у небезпечних зонах. Це дуже цікаво і багатообіцяюче та дозволяє мені отримати реальний життєвий досвід. Зараз багато можливостей для дівчат у техніці. Сучасне обладнання та технології дозволяють долучатися до професій, які раніше вважалися суто чоловічими. Допомагає в цьому й міжнародна підтримка, що мене надихає. Під час війни багато людей покинули Україну в пошуках безпеки чи кращого життя, але я бачу, що тут, вдома, є можливості, треба лише побачити їх і використовувати для розвитку, тому я залишаюся вдома».

«Велику частину нашого навчання складають практичні заняття, мені це дуже подобається, — ділиться Олеся. — Коли у нас з’явилася ця лабораторія, можливості значно розширилися. Ми вже придумали, які деталі можна виготовити, щоб показати усі можливості роборуки. Її можна використовувати на різних виробництвах, зокрема, автоматизованих лініях, а також на небезпечних ділянках для порятунку людей, розпізнавання та пошуку предметів. Це дуже цікаво і перспективно, фактично це ігровий майданчик для моєї спеціальності, тут можна отримати досвід».

Допомагав налаштовувати роботів і студент магістратури Юрій Сполітак, який навчається за спеціальністю «Галузеве машинобудування». Крім занять у лабораторії робототехніки, Юрій також спробував можливості науково-дослідного та освітнього центру «Інженерія та робототехніка», який влітку відкрили за сприяння Проєкту USAID. Тут встановили сучасні верстати – лазерний, фрезерний, верстат для гнуття металу, на яких Юрій вирізав одну зі своїх моделей.

«Практичні навички – це те, що потрібно зараз нам, студентам. Адже у молодих людей, які шукають роботу, бізнес часто запитує, чи є досвід у керуванні верстатами з ЧПК – числовим програмним керуванням, — міркує Юрій. — Зараз на Львівщині багато сучасних виробництв, які мають такі машини, частина з них – це релоковані бізнеси, усі шукають підготовлених фахівців. Тож можливість отримати практичні навички у лабораторіях значно посилює нашу конкурентоспроможність на ринку праці».

Завдяки USAID ці нещодавно обладнані лабораторії вдосконалюють технічні навички молодих чоловіків і жінок, щоб вони могли працювати у машинобудівному секторі та підтримувати економічне відновлення України.