За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) громадська організація «Центр «Жіночі перспективи» впродовж року (з лютого 2023 до березня 2024) реалізовувала грант «Розширення економічних прав та психосоціальна реабілітація жінок, що постраждали від війни». Цей проєкт створили, щоб підвищити економічну незалежність жінок, які постраждали від війни та перебувають на Львівщині, надавши їм економічні можливості та психосоціальні реабілітаційні послуги.
Економічна вразливість – одна з найбільших проблем жінок-переселенок. На новому місці у них часто немає соціальних зв’язків, які б допомогли швидко знайти роботу чи розпочати бізнес, це породжує тривогу про майбутнє та велику залежність від послуг притулків, які надають тимчасове житло та харчі. Тому громадська організація впроваджувала різні активності для жінок, які поєднують психосоціальну підтримку, з підсиленням їх спроможності з працевлаштування та бізнесу, та заходи, які спрямовані на покращення ментального здоров’я. Такий комплексний підхід суттєво допоміг жінкам зменшити рівень їх вразливості.
Під час проєкту було проведено 672 години психологічних консультацій для 300 жінок-переселенок відповідно до виявлених потреб, соціальні працівниці центру «Жіночі перспективи» надали 240 годин консультацій та соціального супроводу, провели 12 лекцій з жіночого здоров’я та надання першої медичної допомоги для жінок, які проживають у притулках центру «Жіночі перспективи», провели 14 тренінгів для 193 безробітних жінок. Додатково провели бізнес-кемп у місті Трускавець для 45 учасниць. Учасниці кемпу отримали дієві інструменти для покращення свого економічного становища через започаткування власного бізнесу, а також працевлаштування. Ось кілька успішних історій учасниць.
Ольга Швед до повномасштабного вторгнення мешкала у Чернігові, де мала свій музичний гурт «Голос душі». Вона співала та писала пісні, а також займалася організаційним супроводом. У березні 2022 року через воєнні дії переїхала до Львова разом із мамою та донькою.
«Завдяки «Жіночим перспективам» я отримала нове коло знайомств. На цих заняттях я побачила, що життя продовжується, що можна щось робити далі. Я сильно стресувала і шукала себе, а тепер я щаслива мати справу, яка мене дуже надихає. Також маю жіночу спільноту, яка підтримує мене. Я відвідала бізнес-кемп, де підготувала заявку і виграла грант на апаратуру для музичної діяльності, проведення концертів та запису пісень. Отриману апаратуру використовую для запису пісень, а також планую в майбутньому розвивати власну справу», – ділиться Ольга.
Наразі жінка працює провідним спеціалістом у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації.
Оксана Бугера – підприємниця, яка разом із двома дітьми переїхала з Харкова до Львова. Оксана взяла участь у жіночому бізнес-таборі у Трускавці, який став поштовхом для покращення її бізнесу з продажу одягу українського виробництва. Підприємниця навчилася, як визначати цільову аудиторію, залучати клієнтів, забезпечити фінансову «подушку», щоб мати гроші на промоцію, сплату податків та врешті розвиток свого бізнесу.
«Після участі у бізнес-кемпі я почала платити податки, а до того користувалася встановленою пільгою. Мої обороти збільшилися втричі вже за місяць. Я бачу результат, фінансовий стан нашої сім’ї покращився, за цей дохід ми живемо, орендуємо квартиру, діти відвідують гуртки. Мислення змінилося, отримала більше досвіду та контактів. Також я стала більше ризикувати, і це дає гарні результати. Далі я планую розвиватися – зробити свій сайт, запросити на роботу помічника і подаватися на грант, щоб ми могли відшивати одяг самі та не підлаштовуватися під «ростовку», що надає виробник, а працювати за запитом клієнтів. Я підтримую промоцію вітчизняних виробників, щоб люди купували одяг українського виробника», – каже Оксана.
Олена Дюба у Чернігові мала свою торгову точку з продажу овочів та фруктів. Після початку повномасштабної війни була вимушена виїхати з трьома дітьми, залишити свій дім і бізнес.
«Увесь товар я роздала і приїхала до Львова. Була дуже розгублена, не знала, що робити. Завдяки «Центру «Жіночі Перспективи» я отримала знання з розвитку бізнесу, психологічну підтримку та необхідну медичну допомогу», – згадує Олена.
Жінка взяла участь у бізнес-таборі з відкриття власної справи. Олена навчилася складати бізнес-план, стала більш впевнена у собі, зрозуміла, що їй під силу у Львові відкрити свою справу. Але неочікувано виникла проблема зі здоров’ям, і ГО «Центр Жіночі перспективи» допомогли їй із організацією потрібної медичної допомоги – від діагностики, консультування до медикаментозного лікування та проведення операцій.
«Усі лекції, тренінги, курси, бізнес-табори створені, аби людина відчула більше упевненості у тому, що вона робить. Завдяки цьому ти ставиш собі ціль і йдеш до неї, маєш якусь світлу ниточку – надію, що можливо щось змінити у своєму житті», – каже Олена.
Зараз вона готується відкрити власну справу.