Понад 40 підприємців та зацікавлених у започаткуванні й розвитку власної справи дізналися про те, як отримати гранти на розвиток ветеранських бізнесів.
Про це говорили на 17-ому інформаційно-діалоговому майданчику “Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення”.
Про підсумки та послідовність подачі грантових заявок від держави для ветеранів та другого з подружжя розповіла директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк.
Ця програма працює з 10 квітня, за її умовами ветерани можуть отримати кошти на розвиток бізнесу в розмірі від 250 000 гривень до одного мільйона гривень. Цей грант можуть отримати учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни або другий з подружжя, вік грантоотримувачів від 18 до 65 років. Гроші можна використати на придбання обладнання, транспорту, оренду приміщення, закупівлю сировини, матеріалів для виробництва, оплату франшизи. Від старту програми ветерани подали 285 заяв, переможцями з них стали 88. Вони отримають 32 млн гривень на розвиток свого бізнесу. Середній розмір гранту – 400 тисяч гривень. У разі потреби можна пройти безкоштовне навчання підприємництву.
Юлія Жуланова – директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ “Ощадбанк” розповіла про вимоги банку до грантових заявок:
“Понад 94% підприємців потребують фінансування, вони шукають різні грантові, кредитні програми, донорську підтримку. При цьому лише 23% отримали таку допомогу з різних джерел та фондів. Зокрема, ветерани можуть отримати кредит під заставу або фінансування за грантом за умови повернення грошей у вигляді податків. Нам подають заявки люди, які мають досвід у веденні бізнесу, це найкращий шлях для розвитку або поштовху у справі. Частина заявників отримує відмову через непогашені кредити або заборгованість по них. Ще одна можливість для ветеранів – кредити під 4-8% для створення соціальних підприємств”, – сказала пані Жуланова.
Юлія Кіріллова – начальниця відділу навчально-аналітичної роботи Українського ветеранського фонду (УВФ) розповіла про типові помилки при подачі грантових заявок, як подати заявки на конкурсні програми УВФ:
“За рік дії грантової програми від УВФ фонд підтримав 361 проєкт ветеранів на суму понад 77 мільйонів гривень. Отримати гранти можуть фізичні або юридичні особи-підприємці, які є ветеранами або членами родини ветеранів. Фонд не підтримує заявки від членів родин зниклих безвісти. Найчастіші помилки, які ми бачимо у заявках, – це відсутність необхідних довідок та нецільове використання коштів. Зокрема, гроші не можна витрачати на виплату заробітної плати, погашення боргів, переносити витрати на інші бюджетні програми чи гранти, оплату штрафів, пені, послуг посередництва. Щочетверга ми розповідаємо, як подати пакет документів, правильно заповнити заявку, надаємо консультації”.
Незабаром УВФ оголосить нову грантову програму з розвитку бізнесу для ветеранів та членів їх родин.
Учасники заходу питали про умови отримання грантів, додаткове навчання бізнесу, потребу у розширенні власної справи, можливість отримати грант не лише другому з подружжя, а дітям або батькам ветерана, як отримати довідки про відсутність заборгованості у податковій та банках, чи можуть отримати грант новостворені бізнеси, на які області поширюються умови надання грантів, чи треба найманим працівникам посвідчення учасника бойових дій.
Захід відбувся за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” та Команди підтримки реформ Міністерства економіки України.