Попит на будівельників, енергетиків та навчання дорослих –  тренди розвитку людського капіталу в Україні

18 Жовтня 2023

16 жовтня Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) та ГО «Міжнародна фундація розвитку» провели круглий стіл в межах проєкту «Розвиток трудового потенціалу для України». Участь у ньому взяли понад 100 представників закладів професійної та вищої освіти України, представники Львівської та Рівненської обласних державних адміністрацій України, компаній України у сферах аграрних перевезень, будівництва, машинобудування, обслуговування та сільського господарствa.

Проєкт «Розвиток трудового потенціалу для України», який розпочався у липні 2023 року, спрямований на відновлення ринку праці. Участь у ньому беруть заклади професійної освіти та компанії аграрного, будівельного, виробничого та інших секторів економіки України.

Заступниця керівника Проєкту USAID Кірстен Пфайффер, звертаючись до учасників круглого столу, говорила про зусилля, які Проєкт USAID спрямовує на підтримку агросектору, щоб сприяти розвитку української економіки:

“Наша задача сьогодні – покращення логістики зернових з України на міжнародні ринки. Ми працюємо разом з Кернелом, Нібулоном та іншими агрокомпаніями. Нещодавно з Укрзалізницею та Агентством відновлення підписали меморандуми про співпрацю. Це говорить про те, що наша діяльність має сенс і дає швидкий результат. Ми горді бути партнерами «Міжнародної фундації розвитку». Є багато людей, які покинули свої домівки, втратили документи, тож люди працюють там, де можуть. Наші агропартнери розповіли, як змінилися потреби на ринку. Багато з них втратили майно, потужності, вони намагаються знайти вихід. Тож буде потреба у працівниках, робочих місцях. Наша мета – навчити близько 3 000 людей, аби вони знайшли кращу роботу. Для цього ми залучили заклади професійної освіти, також працюємо з приватним сектором, щоб поєднати освіту, бізнес та органи влади”.

 

Ірина Шумік, генеральна директорка директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України зазначила, що сьогодні через міграційні процеси доросле населення потребує нових навичок:

“Фокус на навчанні дорослих – тенденція не лише України, а й Європи. Тож у проєкті, який впроваджується, ми робимо фокус саме на цій аудиторії, аби перенавчити, підтвердити чи підвищити кваліфікацію багатьох людей. Заклади освіти шукають співпраці з бізнесом”.

Про передумови та плани реалізації проєкту «Розвиток трудового потенціалу для України» говорила Сніжана Леу-Севериненко, провідна менеджерка з розвитку трудового потенціалу Проєкту USAID:

“Коло партнерських компаній, з яким співпрацює Проєкт USAID, значно розширилося – зараз це вся Україна. У роботі ми використовуємо дуальну освіту, кейс-чемпіонати, фандрайзинг, центр розвитку кар’єри, обладнання (релокаційна допомога), психосоціальна підтримка. Ми проаналізували ринок праці і виявили, що є потреби –- це професії, які не потребують навчання, потребують короткотривалого (до 3-х місяців) або довготривалого навчання – до 12 місяців. Найбільш популярних серед роботодавців є короткострокове навчання тривалістю до 2 тижнів. Також важливими виявились особистісні мякі та наскрізні навички. Більшість із виявлених потреб ми «зашили» у наш проєкт та додали ще й активності для розвитку довготривалих і надійних партнерств освіти й бізнесу”.

 

Наталія Рибак, експертка проєкту, заступниця директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області розповіла про результати проєкту за кілька місяців його роботи. Зокрема, підписали меморандуми, відібрали 56 закладів професійної освіти для співпраці, визначили, що понад 80% з них мають відповідну базу для навчання людей. Найбільш затребувані професії – із галузі будівництва, зварювальники, кухарі, машинобудування та металообробка. Велика кількість людей потребує допомоги, шукає роботу – переселенці, військові, які повернулися з фронту, жителі деокупованих територій, багатодітні батьки.

Людмила Василега, експертка проєкту, директорка центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України акцентувала на трендах, які сьогодні є на ринку праці: “Навчати потрібно тому, що потребує ринок праці, аби потім не виправляти. Серед трендів – зростання безробіття, постійне навчання, жінки стануть рушійною робочою силою через поранення та загибель чоловіків на фронті, подальше зростання прихованої зайнятості. Зараз в агросекторі є запит на навчання жінок на трактористок, бо немає чоловіків. Викликом є повернення військових з фронту, їх перенавчання, реабілітація. Україна зараз входить до десятки країн з найвищим рівнем безробіття. Серед того, що впливає на зайнятість – нестабільне військово-політичне становище, великий рівень міграції. У бізнесі – фокус не на професії, а набір навичок, як організована робота. У тренді – лідерство, технології, навички, екосистема (середовище на роботі), інклюзивність. 75% опитаних вважають, що професійна освіта дуже важлива, але вона має бути гнучкою, відповідати потребам економіки. Зараз триває навчання 14 працівників компанії “НІБУЛОН” як обслуговувати вагони-хопери та будувати мости, воно триватиме до грудня”.

Про важливість співпраці державно-приватного партнерства, створення хабу для підтримки бізнесу, розвиток кластерних ініціатив, мотивацію молоді на здобуття робітничих професій сказав, директор департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Петро Коржевський.

“При великій потребі у будівельниках молодь неохоче йде навчатися на такі професії. При цьому на Рівненщині високий попит на слюсарів, трактористів, електрогазозварювальників, кравців. Також я обстоюю думку, що Україна має продавати не зерно, а кінцевий продукт – наприклад, дитяче харчування з цього зерна. Маємо перейти до того, аби роботодавці платили гроші за кваліфіковану робочу силу”. Пан Петро закликав заклади професійної освіти припинити перетворювати навчально-практичні центри на «музеї», а обласні держані адміністрації – максимально використовувати потенціал професійної освіти для нарощення інвестиційної привабливості області. Як? Через встановлення ефективної взаємодії та співпраці компаній із закладами професійної освіти.

Про потреби компанії-агроекспортера та виклики під час війни розповіла Ольга Кулик – керівниця напряму оцінки і розвитку компанії Кернел. Компанія є найбільшим агроекспортером олії з України, має землю, де вирощує зернові культури, також купує зерно у фермерів. Кернел має виробничі потужності для виготовлення олії, власні портові термінали для вивезення продукції та зерна до інших країн. Серед викликів під час війни – логістика продукції:

“Основний виклик – це працівники, ризики мобілізації, релокація. Зменшення народжуваності, відтак менше студентів навчається. Високий рівень автоматизації у компанії, масштабування бізнесу, соціальна складова – це теж є викликами компанії. Зважаючи на велику кількість персоналу (7300 – це працівники виробничого напряму), щороку вони потребують додаткового навчання, перекваліфікації. Для налагодження експортних процесів потрібні стаді-тури із закордонними колегами. Дефіцитні професії – це енергетики, агрономи, агроінженери, служба якості, механіки, також є велика потреба у фахівцях морського права, фрахтуванні суден, організація морських перевезень, страхування суден, які пов’язані із зерновим коридором. Розвивається вітрова енергетика, тож нам потрібні будуть фахівці у цьому напрямку”.

Виконавчий директор Федерації залізничників України Юрій Терещенко говорив про потреби Укрзалізниці (УЗ) у кадрах. Компанії постійно потрібні кваліфіковані кадри для залізничних перевезень, організації руху, забезпечення роботи інфраструктури. Зараз підготовка інженерних кадрів – найбільша проблема для УЗ:

“Ми вважаємо, що випускники отримують неякісну підготовку у закладах професійної та вищої освіти. Фахівець після навчання не готовий одразу стати до роботи, він потребує додаткового навчання на робочому місці. Отже, у підготовці спеціалістів є певний брак комунікації між освітою та бізнесом, який потім бере на роботу. Ми вважаємо, треба реформувати підготовку інженерних кадрів, це нагальне питання”.

Учасники круглого столу домовилися про подальшу взаємодію для організації навчання й підвищення кваліфікації населення у всіх регіонах України, щоб допомогти їм працевлаштуватись чи професійно зрости. У листопаді ГО «Міжнародна фундація розвитку» та Проєкт USAID проведуть ще два круглі столи у Дніпрі та Сумах, де обговорять можливості розвитку трудового потенціалу на регіональних рівнях. Також  30 представників обласних державних адміністрацій пройдуть дводенне навчання особливостям підвищення інвестиційної привабливості регіону через партнерства «освіта-бізнес». Впродовж наступних місяців у різних куточках країни відбудуться навчальні курси, заходи, програми для більш ніж 400 людей.