У березні 2022 року компанія«ТАНА» релокувалася із Сєвєродонецька Луганської області. Компанії вдалося вивезти майже 50% обладнання. На Черкащині, де відновлювали виробництво, спочатку орендували, а потім придбали приміщення для цеху. Цьогоріч у липні отримали за грантом від Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) нові сучасні верстати. Що вже виготовляють на них, читайте далі.
До початку повномасштабного вторгнення ТАНА виготовляла поліпропіленові, поліамідні та поліетиленові гранули. Їх продавали замовникам як сировину для подальшого виготовлення різних видів продукції на термопластавтоматах – для машинобудування, електротехніки, хімічної галузі. Але підприємство давно хотіло виготовляти не сировину, а кінцевий готовий продукт, аби збільшити додану вартість та цінність своєї діяльності. Але для цього потрібне було дороговартісне обладнання, яке на підприємстві не могли придбати самотужки.
Із цим запитом Тана звернулася до Проєкту USAID. Наразі компанія отримала два сучасних потужних верстати австрійського виробництва – машини для лиття під тиском. Це термопластавтомати (ТПА), на яких вже почали виготовляти продукцію – гумові ущільнювачі для виробників пластикових водопровідних труб. Дуже важливо що для цих виробів використовується сировина власного виробництва.
Нові ТПА допоможуть компанії «ТАНА» випускати продукцію, яка потрібна українському ринку, та збільшити об’єми виробництва приблизно на 10%.
“У липні наша компанія отримала нове обладнання, ми підготували майданчик для його встановлення, персонал навчається працювати на новому обладнанні. Зараз почали випускати першу продукцію – гумові ущільнювачі для каналізаційних труб. Наш замовник – потужне українське підприємство з Чернівців, яке виготовляє різні труби – для води, опалення, каналізації та іншу продукцію”, – розповідає Сергій Войтюк – директор товариства з обмеженою відповідальністю «ТАНА».
Пан Войтюк каже, що верстати дуже економічні – обладнання, яке було на підприємстві до війни, споживало майже у 10 разів більше електрики.
Для виготовлення будь-якої продукції на цих верстатах потрібні прес-форми – це додаткова оснастка для ТПА, яка дозволяє розпочати серійне виробництво продукції. Одна така може коштувати від 200 тисяч гривень.
“Для виробництва даного типу продукції потрібно чотири прес-форми. Наразі у нас є одна, найближчим часом ми очікуємо ще три таких прес-форми. Разом вони дозволять нам повністю завантажити один верстат та виготовляти на ньому замовлення для клієнтів”, – каже Войтюк.
Ще чотири прес-форми на другий верстат плануємо закупити до кінця січня 2024 року. На цих формах виготовлятимуть ємності для клеючих сумішей.
Також у компанії розглядають надання послуг іншим компаніям, для яких виготовлятимуть продукцію на їхніх прес-формах.
Через війну та релокацію ТАНА втратила значну частину клієнтів, але на Черкащині почала шукати нових. За понад рік роботи на новому місці компанія відновила або залучила понад десяток клієнтів.
Зараз на підприємстві працюють 23 людини, усі – переселенці з Луганської області. Ще чотирьох працівників планують взяти у жовтні. Крім нової продукції, ТАНА виготовляє широкий перелік композиційних матеріалів на основі синтетичних каучуків, в тому числі і матеріали для віконних ущільнювачів для українських замовників. Це популярна позиція в асортименті виробників, адже через обстріли багато вікон в Україні потребують заміни.
Нове обладнання допоможе розширити асортимент продукції, яку випускає ТАНА, залучити нових клієнтів та створити нові робочі місця, що сприятиме стабільності бізнесу в умовах воєнного та повоєнного часу.