БІЗНЕС ОТРИМАВ 15 000 КРЕДИТІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

29 Листопада 2022

29 листопада відбувся сьомий інформаційно-діалоговий майданчик «Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення». Захід відбувся за сприяння Команди підтримки реформ Мінекономіки України, участі Асоціації українських банків, представників АТ “Ощадбанк” та Проєкту USAID “Економічна підтримка України”.

До заходу долучилися 33 учасники – підприємці, представники банківської сфери. Вони обговорили питання підтримки бізнесу через державні програми «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%».

У 2022 році Ощадбанк надав кредитів на понад 10 мільярдів гривень. 80% клієнтів – представників мікро-, малого та середнього бізнесу – отримують кредити за програмою 5 – 7 – 9. Сім із десяти запитів бізнесу на кредити банк задовольняє.

“Банк фінансує клієнтів з бездоганною діловою репутацією та кредитною історією, які вели прибуткову діяльність останні два роки. Наприклад, ми не фінансуємо стартапи. Але якщо звернувся підприємець, який відкрив новий вид діяльності і він має працюючий успішний бізнес, він може отримати фінансування від банку. Для кредитування застава необов’язкова”, – директорка департаменту мікро, малого і середнього бізнесу АТ “Ощадбанк” Наталія Буткова-Вітвіцька.

Президент Асоціації українських банків Адрій Дубас переконаний, що завдання банківської сфери сьогодні – допомогти бізнесу релокуватися та  ідновити виробництво на новому місці, створити нові робочі місця та додану вартість, виробляючи товари. Малий та середній бізнес мають стати фундаментом української економіки, у Європі малий бізнес складає 48% економіки, у США – 52%, в Україні – поки 15%. Допомогти збільшити цю цифру можуть державні програми для бізнесу.

“Банки відчувають відповідальність, беручи участь у державних програмах, щоб підтримувати бізнес, особливо зараз, під час війни. У програмі 5 -7 – 9 є інвестиційні цілі, які підтримують ПриватБанк та Ощадбанк, саме інвестиції є драйвером економіки. За період воєнного стану банки видали 15 000 кредитів”, – сказав пан Дубас.

“Частина клієнтів думає, що державна програма кредитування передбачає певні пільги, але це не так. Претендуючи на кредит у державному банку, клієнт так само проходить певні етапи: подає заявку, має пройти перевірку банку як позичальник. Програма 5 – 7 – 9 стала першою за часів незалежності України масштабною програмою підтримки малого бізнесу та підприємництва. Ці відсотки  були дуже привабливі до війни, у часи пандемії коронавірусу, а зараз під час воєнного стану складають 0%, при цьому інфляція доходить до 30% річних, тож бізнес найбільше питає саме про таке пільгове кредитування. Більшість кредитів – до 70% –  бізнес бере на поповнення обігових коштів. Зараз Ощадбанк пропонує кредити на енергозбереження – на закупівлю генераторів, сонячних панелей, це обладнання може бути заставою кредиту,  – сказав начальник філії Івано-Франківського обласного управління АТ “Ощадбанк” Любомир Ерстенюк.

Представники недержавних банків розповіли про можливості програми “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%”, хто найчастіше подає запити на таке фінансування і кому відмовляють.

“Наш банк не працює з фізичними особами-підприємцями, лише з юридичними особами. Прогнозуємо збільшення кількості клієнтів корпоративного бізнесу. Переважають два сектори бізнесу – агро та логістика. 0% для лізингу на період воєнного стану. Бачимо зростання зацікавленості з боку середнього бізнесу. Зараз не працює лізингова програма у галузі будівництва та комунальної сфери, хоча запит від бізнесу на це доволі високий”, – сказав начальник управління фінансового лізингу акціонерного товариства ПУМБ Володимир Руденко.

“Ми профінансували багато нових клієнтів, бачимо, що бізнес купує тягачі, вантажівки. Це тому, що логістика через війну ускладнена, багато товарів возяться вантажівками. 30% запитів на лізинг складає агросектор. Умови для отримання лізингу – аванс 40-50%, гарна ділова репутація, наявність техніки у клієнта (щоб був певний парк, а не стартап), географія – центр та захід України. Також банк кредитує придбання вживаної техніки з-за кордону, з країн Європейського Союзу, зокрема, багато завозиться генераторів. Зараз бізнес змінюється, підприємці почали більше виробляти товарів та експортувати їх, а не сировину”, – директор ТОВ “ЕСКА Капітал” Олександр Буковинський.

Учасники питали про підтримку на релокацію бізнесу, часткове відшкодування витрат, допомогу на відновлення роботи на новому місці.

Більше новин про релокований бізнес, гарнтові та державну підтримку, історії успіху підприємців читайте на сторінці – https://www.facebook.com/groups/1423919791413255.