13 травня за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” Мережа захисту культурної спадщини в контексті солідарної економіки організувала захід у дендропарку “Добропарк” на Київщині. Волонтери, підприємці, члени громади зібралися, щоб надати допомогу дендропарку та підтримати громаду села Мотижин Бучанського району в його відновленні після деокупації.
Парк знаходиться у селі Мотижин Макарівської громади, яка під час окупації у 2022 році постраждала від російських військ. Бучанський район був під окупацією 34 дні, через нього проходила лінія фронту. Село Мотижин є одним із найбільш постраждалих у регіоні. Тому психологічна та інші види допомоги тут потрібні. Однією з таких є гарденотерапія – лікування рослинами.
Учасники акції висадили клумбу лікарських рослин “Солідарна Україна”, познайомилися з лікарськими та їстівними рослинами, їхніми реабілітаційними властивостями та дізналися, як вирощувати та доглядати за ними. Досвідом поділилася Марія Газнюк – наукова співробітниця, кураторка колекції пряно-смакових рослин відділу культурної флори Національного ботанічного саду ім. Гришка. Рослини для солідарної клумби волонтери закупили у Ботанічному саду – шавлію, м’яту закарпатську, мелісу та інші. Участь у висадці взяли родини з села Мотижин та учні Мотижинського ліцею. Від організаторів акції вони отримали також у подарунок горщики з цими рослинами, які будуть доглядати вдома. А для ліцею закупили та передали садовий інвентар – лопати, граблі.
Для дітей Наталія Підгірна-Бабин провела майстер-клас з петриківського розпису. Учасники заходу дізналися про термокультурний город та теплі грядки, як їх облаштувати вдома і яку користь вони дають. Обід від Владислава Ганжи – шеф-кухаря ресторації за “Двома зайцями” – містив страви з їстівними рослинами та квітами – полином, мелісою, щавлем, шпинатом.
Цього дня травник Вадим Жигун презентував квітковий чай «Квітуй, Земля!», створений спеціально для дендропарку “Добропарк”. Під час солідарної акції підприємець домовився про співпрацю із дендропарком – відтепер у ньому продаватимуть його чай.
“Такі акції потрібні сьогодні у нашому парку, – говорить директорка Добропарку Вікторія Рижкова. – Клумба з лікарськими рослинами, яку посадили волонтери, буде радувати відвідувачів, наші працівники доглядатимуть за нею, прокладемо сюди крапельний полин. Ми маємо велику територію, яка потребує догляду, тож нам постійно потрібна волонтерська допомога. До війни у нас працювали 86 людей, коли звільнили Київщину торік, було 20 працівників, зараз 35 – це дозволяє економіка парку. Але за рахунок привернення уваги до нашого парку, того, що тут люди можуть побачити, ми будемо розвиватися, а солідарні акції у цьому допомагатимуть”.
Підтримати учасників акції прийшли співаки Національної оперети України, які об’єдналися в музикальну групу “IL Men”. Вони презентували пісню “Ти моя, Україно!”.
“Добропарк – член нашої мережі, тому ми вирішили підтримати їх. Я радію, що люди долучаються до таких подій. Ми усі зараз потребуємо підтримки, у тому числі психологічної. А перебування серед краси тюльпанів, робота біля землі, висаджування рослин, їх запахи завжди додають сил, – ділиться враженнями Валерія Бондаренко, керівниця-координаторка солідарної акції “Пізнавай та відновлюй. Себе. Свій дім. Україну!”, консультантка Проєкту USAID. – Важливо, щоб кожна солідарна подія, яку проводимо, містила конкретну допомогу, а також довготривалий результат. Тож за результатами акції ми оголосили “Тиждень солідарних справ”, що триватиме з 15 по 20 травня. Протягом тижня її учасники реалізують чи розпочнуть реалізацію своїх пропозицій, обіцянок, проєктів, які були озвучені на акції. За принципом: п’ять днів – п’ять крутих кейсів від учасників з різними формами солідарного долучення».
Учасники також прогулялися територією парку, у якому зараз квітнуть тюльпани. Цьогоріч тут розквітли 3 мільйони тюльпанів.
Нагадаємо, Мережа захисту культурної спадщини в контексті солідарної економіки створена за сприяння Проєкту USAID у листопаді 2022 року. Це спільнота українських та міжнародних партнерів – представників місцевих органів влади, малого та середнього бізнесу, туристичної сфери, волонтерських та благодійних організацій, закладів культури та освіти, журналістів, науковців, митців, які об’єднують свій потенціал задля впровадження солідарних проєктів та програм, спрямованих на відновлення деокупованих та інших територій України. Пілотною територією для її створення стала Київська область. Наразі до Мережі входять 40 членів.