28 червня у Львові розпочала роботу Платформа стратегічного та архітектурного моделювання. Це перший з трьох проєктних центрів «Mariupol: Reborn», які готують план відбудови Маріуполя після деокупації.
“Маріуполь цинічно знищувався російськими окупантами. Вони перетворили його на руїни, на місто розстріляних надій. Але сотні тисяч маріупольців вірять у звільнення Маріуполя та хочуть для нього найкращого майбутнього. Саме тому поки Збройні сили України наближають Перемогу, ми заздалегідь розробляємо план відродження міста після деокупації. На базі платформи ми будемо збирати кращий світовий досвід та шукати сучасні архітектурні рішення, аби якнайшвидше відбудувати український Маріуполь після деокупації,” – сказав міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.
Свою роботу Платформа розпочала з презентації візії просторового розвитку від чотирьох команд експертів, залучених за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України”. З урахуванням результатів діалогових зустрічей з маріупольцями перші бачення підходів до відновлення Маріуполя представили нідерландський експерт та співзасновник урбанкоаліції “Розквіт” Фулко Трефферс, засновник освітньої платформи CANactions та керівник архітектурного бюро Zotov&Co Віктор Зотов, українські архітектори Яна Бучацька та Анна Камишан спільно з урбаністом Сергієм Родіоновим, а також директорка урбанбюро BigCityLab Вікторія Тітова.
Кожна команда запропонувала унікальний підхід відродження Маріуполя. Але урбаністи єдині, що майбутнє міста полягає у «розгортанні» до моря. Створення нових зон відпочинку на березі та загальне збільшення площі набережної призведе до сталого розвитку нової економіки. На думку архітекторів, важливим компонентом також є побудова принципово нових житлових кварталів та дерадянізація інфраструктури. Надалі найкращі пропозиції об’єднають в один документ, щоб створити мастер-план – детальну містобудівну стратегію Маріуполя.
Першу концепцію презентувала команда “Розквіт”, в якій працювали 9 людей: як українці, так й іноземці. Чотирнадцять мешканців Маріуполя виступили консультантами та поділилися з командою своїми спогадами про рідне місто, що вони в ньому любили та які очікування після повернення.
“Росія завжди буде вашим сусідом, вони завжди будуть вам загрожувати. Це треба враховувати при плануванні відбудови. А також необхідно виправити всі недосконалості колишнього планування. Зокрема, винести за межі міста промисловість, зробити комфортними пляжі та під’єднати місто до моря”, – говорить урбаніст Фулко Трефферс.
Команда “Розквіт” презентувала свій проєкт на основі одного з мікрорайонів на Лівому березі Маріуполя. Частково змінили структуру вулиць, врахувавши простір для пішоходів та велосипедистів. Особливість проєкту – мультифункціональні зони, які зроблять місце проживання більш комфортним та яскравим. Урбаністи також наполягають на озелененні міста.
Територію заводу Азовсталь пропонують зробити мультифункціональною, але з меморіалом та музеєм, щоб мати можливість вшановувати тих людей, які захищали Маріуполь.
Своє бачення майбутнього міста представила команда урбаністів на чолі з розробником бренду Маріуполя Сергієм Родіоновим. Спеціалісти пропонують ущільнити забудову та зробити більш зручним для жителів, у центрі – зручний простір, а також зробити доступність за форматом “15 хвилин” – тобто дістатися до потрібного місця можна буде за цей час, в тому числі і швидкість пересування між лівим та правим берегом міста, оживляти водну структуру та збільшувати кількість зелених насаджень.
Серед пропозицій – побудова нових транспортних артерій – залізничної дороги та автобану. Ця група урбаністів пропонує перетворити завод “Азовсталь” на індустріальну зону, але з місцями пам’яті.
Команда Віктора Зотова у своєму проєкті сконцентрувалася на найбільшій, на їх погляд, цінності для міста – морі. В рамках їх проєкту море необхідно об’єднати з річковими набережними, інтегрувати систему громадського транспорту, і при цьому найголовніше – залишити Маріуполь промисловим металургійним гігантом.
Крім того, команда урбаністів пропонує використовувати водний транспорт – як туристичний, з можливістю відвідувати селища – курорти. Першочерговим кроком спеціалісти пропонують оновити всі інженерні мережі за останніми світовими тенденціями.
Четверта команда архітекторів “Big City Lаb” пропонує звернути увагу на відновлення економіки та повернення освітніх центрів, щоб стимулювати населення повернутися до міста.
Старий центр міста архітектори пропонують відновити, а також побудувати нові будинки навколо нього. Місто пропонується озеленити, також відновити вже зелену металургію. На місці Драмтеатру має бути Меморіал, а на місці “Азовсталі” – Меморіальний парк з музеєм.
Нагадаємо, “Mariupol: Reborn” – наймасштабніший в Європі проєкт відродження міста з часів Другої Світової війни. Проєкт виконує команда Маріупольської міської ради за підтримки ЄБРР, Проєкту USAID «Економічна підтримка України» та інвестиційної компанії SCM. Вони об’єдналися заради відбудови Маріуполя із застосуванням сучасних практик, новітніх технологій та передового досвіду.
Разом з архітекторами, урбаністами та експертами світового рівня над чітким планом працюють вже зараз, щоб після деокупації швидко та якісно розпочати відбудову. Розробку плану підтримали муніципалітети Львова, Вільнюса, Гданська, Утрехта.