АР Бориспіль збільшує об’єми агроекспорту під час війни

Зміцнення логістики аграрного експорту, АГРІ-Україна
16 Травня 2024

14 травня компанія-експортер сільськогосподарської продукції АР Бориспіль у Київській області організувала екскурсію підприємством для Марка Т. МакКорда, старшого директора регіонального портфоліо DAI у Східній Європі, Даніеля Шмідта, заступника головного спеціаліста DAI з питань етики та доброчесності та представників Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID). Відвідувачі мали змогу побачити техніку, яку фінансує USAID, і дізнатися, як компанія продовжує експортувати зерно під час війни. 

Компанія має повний цикл обладнання для приймання, зберігання, сушіння та відвантаження зернових культур. У зерновій лабораторій Анастасія Титаренко, директорка з контролю якості зерна, виконала аналіз зерна кукурудзи. Ця процедура обов’язкова при прийманні, займає до 20 хвилин і показує, якої якості зерно: його вологість, натура, смітна та зернова домішки, ГМО. Лабораторія також формує композитні зразки для подальшої передачі в незалежну лабораторію GAFTA, яка визначає наявність важких металів, пестицидів, мікотоксинів, токсичних елементів, радіонуклідів тощо. Усі ці результати дозволяють пересвідчитися, що зерно можна безпечно експортувати.  

Також гості побачили, як зберігається зерно на елеваторах та завантажується у нові вагони – хопери для подальшого експорту. Для збільшення експортної спроможності «АР Бориспіль» Проєкт USAID закупив 25 вагонів-хоперів. Ця допомога дозволила компанії залучити власні кошти та інвестувати у додаткові 15 вагонів, тож наразі вона має 40 власних вагонів-зерновозів. 

«Власний парк із 40 вагонів-зерновозів дозволить наростити експорт зерна на щонайменше 60 тис тонн на рік. Для нашої компанії важлива підтримка міжнародних партнерів і ми готові спільно інвестувати у нові проєкти для розвитку експортного потенціалу України. Сьогодні оцінюємо не лише інвестиції в логістику, а й інші проєкти – розширення елеваторів, переробка олійних, біогаз, молочні ферми,» – каже Тарас Іванишин, директор з інвестицій Agro-Region. 

Автомобільні ваги, надані Проєктом USAID, скоротили час завантаження та розвантаження, забезпечивши стабільне зважування вантажу. Також цими вагами можуть безоплатно користуватися близько 100 фермерів, у яких компанія закуповує зерно. Нещодавно на потужності компанії Проєкт USAID доставив два потужні генератори, які разом із закупленими Agro-Region генераторами допоможуть підтримувати автономну роботу елеватора (зберігати зерно, сушити та відвантажувати його) навіть за умови блекаутів.

Серед викликів сьогодення – мобілізація чоловіків, 34 працівники мобілізовані. Їхні місця частково займають жінки, також компанія вкладає ресурси у навчання додаткових працівників, які зможуть замінити мобілізованих. До 2022 року Agro-Region в середньому експортувала до 250-300 тис тонн зерна на рік і намагається нарощувати рівень експорту за рахунок власного та фермерського зерна. Від квітня 2024 року, коли Agro-Region отримав 25 вагонів від Проєкту USAID і почав ними перевозити зерно, вартість логістики зменшилася на 25% від ринкової ціни.

ТОВ «АР Бориспіль» входить до складу Agro Region Group, групи з 11 компаній, що вирощує зернові та олійні культури в Україні. Agro-Region – група агрокомпаній, яка обробляє 40 000 га сільськогосподарських земель у Чернігівській, Хмельницькій, Київській та Житомирській областях. Має три елеватори в Борисполі, Мирополі та Заворичах із загальною потужністю зберігання близько 160 тис т. Компанія вирощує кукурудзу, пшеницю, ріпак, сою, ячмінь, соняшник та овес.