10 серпня 2023 року відбувся 16-й інформаційно-діалоговий майданчик “Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення». Онлайн-захід відбувся за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» та Команди підтримки реформ Мінекономіки України та зібрав понад 190 учасників.
Заступниця Міністра економіки України Надія Бігун розповіла про державну грантову програму підтримки переробних підприємств та наголосила, що розвиток переробної галузі є пріоритетом для уряду, і зазначила, що вже з 1 вересня розпочнеться новий етап приймання заявок за державною грантовою програмою. Метою цієї програми є стимулювання українського бізнесу до виробництва продукції з високою доданою вартістю відповідно до потреб внутрішнього та зовнішнього ринків.
«Вектор фокусу програми у 2023 році – пріоретизація надання грантів отримувачам з деокупованих територіях через механізм покращених умов фінансування та підвищення рівня фінансової грамотності кандидатів на отримання грантів», – наголосила пані Надія.
Зараз співфінансування у межах грантової програми становить 50/50, та для підприємств на деокупованих територіях – 20/80.
Дар’я Гончаренко, начальниця управління розвитку ринків з високою доданою вартістю департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України, надала деталі про особливості подачі заявок та відповідність КВЕД для отримання грантів на розвиток переробних підприємств. Найпоширеніші КВЕД серед грантоотримувачів – виробництво харчових продуктів (47%), оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини та корка, крім меблів, виготовлення виробів із соломки та рослинних мате ріалів для плетіння (13%), виробництво іншої продукції (13%), виробництво машин і устаткування (9%), виробництво меблів (9%).
Юлія Жуланова, директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ “Ощадбанк”, розповіла про типові помилки при подачі грантових заявок на створення чи розвиток переробних підприємств. Найчастіше заявники отримують відмови у випадках коли заявка не відповідає умовам програми, або підприємство не має відповідного (КВЕД). Часто вартість обладнання не відповідає комерційній пропозиції чи не збігається з бізнес-планом або ж вартість обладнання понад 50%. Окрім придбання обладнання для переробки, включено, ремонт чи реконструкцію складських або виробничих приміщень, придбання допоміжного інвентарю та інструментів, придбання меблів, столів, мийок, витяжних систем або систем для обігріву приміщень. В рамках грантової програми не фінансується виробництво, дистиляція, ректифікація та змішування алкогольних напоїв, в тому числі й створення приватних броварень та пивоварень. За грант державної грантової програми для переробних підприємств не можливе придбання вантажних машин.
Пані Юлія також наголосила на важливості поєднання різних грантів та програм для залучення додаткових ресурсів та поділилася двома вдалими кейсами поєднання державного гранту з іншими програмами підтримки бізнесу від донорських організацій.
Деталі про грантову програму можна отримати на державному порталі Дія: https://diia.gov.ua/services/grant-na-pererobne-pidpriyemstvo