ФЕРМЕР ВІДНОВЛЮЄ ВИРОБНИЦТВО НА ДЕОКУПОВАНІЙ ЧЕРНІГІВЩИНІ

25 Січня 2023

Родина Чемериських із Чернігівщини – Павло і Наталія – шість років розвивають пасіку. Мед продають не великими партіями, а створюють подарункові бокси – крафтові набори з медом та горішками для корпоративних клієнтів. Родина об’єднала місцевих бджолярів та створила обслуговуючий кооператив “БІЛАР” . У планах Чемериських — посадити фундуковий сад на Чернігівщині.

Два роки тому в Трисвятській Слободі Чернігівської області Чемериські придбали приміщення для виробництва і почали його ремонт. Але російськими обстрілами у лютому та березні 2022 року цех був частково пошкоджений, автомобіль та причіп біля нього також. Відновлювальні роботи почали вже після того, як російські війська відступили від Чернігова.

“Трисвятська Слобода зазнала обстрілів російськими військами. Біля виробничого приміщення було 15 залишків снарядів, частково пошкоджений автомобіль, вікна, дах, але ми це все відновимо”, – розповідає Павло про наслідки обстрілів.

Зараз Чемериські налагоджують співпрацю з фермерським господарством “Витвірня” з Вінничини. Незабаром планують випустити новий продукт для дітей – сік із медом – та експортувати його. Щоб відповідати усім вимогам експортерів, потрібно мати сертифікати, які підтверджують якість та безпечність продукту. Саме тому Наталія Чемериська взяла участь у програмі консультацій для малого бізнесу та середнього, яку організовує Проєкт USAID “Економічна підтримка України”. Консультантка Проєкту USAID провела аудит кооперативу “БІЛАР” і підготувала рекомендації із запровадження стандартів НАССР на продуктовому виробництві – (англ. Hazard Analysis and Critical Control Point) — системи аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок.

“Оскільки наш спільний продукт ми плануємо експортувати, нам потрібно готуватися до цього. НАССР – один із таких кроків. Консультантка розповіла про вимоги до харчового виробництва, виробничі зони, дотримання санітарних вимог. Будемо впроваджувати це у своєму приміщенні. Ми маємо 35 квадратних метрів, де буде цех із відкачки, розфасовки та зберігання меду. Навесні будемо проводити внутрішні роботи з облаштування цеху згідно із рекомендаціями”, – каже Наталія.

Ще один напрямок розвитку – вирощування горіхів для потреб свого виробництва. Чемериські вже посадили сад волоського горіха у Вінницькій області, у планах – фундуковий сад на Чернігівщині.
Подружжя вірить, що заплановане вони обов’язково втілять у життя. Як і те, що Україна переможе, а поки бізнес має докладати зусиль для підтримки економічного фронту.