Соломія Братак з чоловіком Ігорем Ревою – власники крафтового виробництва “Гарбузовий рай”. Фермери п’ять років виготовляють сири. Скуштувати їхній камамбер та сир з ягодами чорниці у вересні могли львів`яни та франківці – родина взяла участь у Local Farmer Fest. Ці фестивалі організував Проєкт USAID “Економічна підтримка України”, аби підтримати крафтових виробників та більше популяризувати українські локальні продукти.
Родина жила у Львові, але кілька років тому вирішила переїхати у село Мильчиці Городоцького району і довести собі та іншим, що успішним можна бути і в селі. Придбала закинуте приміщення австрійської школи, реставрувала його і почала виготовляти сири. До речі, Соломія – піаністка, а Ігор – стоматолог. Ця історія про те, що немає нічого неможливого, коли є велике бажання.
“У нас є собака, його звати Гарбузик. Коли ми вперше приїхали у село, наш песик дуже зрадів, ми між собою казали, що він опинився наче в раю. Так і назвали своє виробництво – Гарбузовий рай”, – згадує Соломія.
Спочатку на кухні вирішили влаштувати сирне виробництво. Сир вийшов смачний, потроху розмаїття сирів зростало. Зараз у їхній добірці – 10 видів сиру. Це м’які та тверді (витримані) сири, є з лісовими ягодами – афінами та ялівцем. Згодом почали ще вирощувати троянду та робити з неї конфітюр.
Завдяки смачному якісному продукту родина налагодила співпрацю з ресторанами Львова та Києва, яким продає сири, джеми з троянди. Також їхню продукцію можна придбати у мережі магазинів “Cільпо”.
На фестивалях Local Farmer Fest за їхніми сирами стояла черга. Люди хотіли спробувати, дізнатися цікаві особливості сироваріння, познайомитися, купити, налагодити контакти. Лише у Львові на фестиваль крафтярів, який зібрав понад 100 виробників з різних міст та областей України, прийшли 30 000 відвідувачів.
“Для маленького виробника такі заходи дуже корисні. Вони допомагають презентувати себе великій аудиторії. Під час фестивалів ми продали усе, що брали із собою. За чотири дні кожного з фестивалів у нас розкупили увесь сир. Ми хочемо, аби поціновувачів крафтового продукту ставало більше, а такі фестивалі допомагають нам у цьому”, – каже Соломія.
А ще у селі фермери розвивають зелений туризм – нещодавно родина отримала грант від благодійного фонду “Це Крафт” на розвиток зеленого туризму, щоб закупити стільці та столи для гостей, які приїжджають у “Гарбузовий рай”:
“Навіть під час війни люди хочуть поїхати у красиве зелене місце, побути на природі, надихнутися нею. Наша територія у селі чудово підходить для цього. Тож запрошуємо на відпочинок і подивитися, як працює наше виробництво”.
Поїхати до Гарбузового раю можете і ви, записатися на екскурсію або придбати сири можна на сайті крафтярів – https://www.garbuzovyjraj.com/