КАР’ЄРНІ РАДНИКИ ДОПОМОЖУТЬ ВЕТЕРАНАМ ТА ВЕТЕРАНКАМ ІЗ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯМ ТА АДАПТАЦІЄЮ

04 Травня 2023

3 травня за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України”, Державної служби зайнятості та громадської організації “Простір можливостей” розпочалося навчання кар’єрних радників. Навчання передбачає тренінги для фахівців Державної служби зайнятості, які працюватимуть із ветеранами і ветеранками після їх повернення до цивільного життя.

Під час курсу кар’єрні радники пройдуть навчання у спеціалістів-практиків та дізнаються про особливості комунікації з ветеранами, методи психодіагностики, моделей поведінки у кризових ситуаціях, дізнаються основи та пріоритети державних ветеранських політик, будуть орієнтуватися у додаткових можливостях ветерана в сфері освіти, медичних послуг,  зможуть ефективно працювати з роботодавцями, які повинні підготувати колектив до повернення їхніх працівників з фронту.

Навчання розраховано на три дні, під час якого учасники дізнаються про те, які сьогодні є проблеми та потреби у ветеранів, як комунікувати з носіями бойової травми, членами їх родин, як краще взаємодіяти із роботодавцями, запропонувати соціальні послуги для адаптації та реінтеграції ветеранів у цивільне життя після повернення з фронту. Тренерами програми є представники Коаліції ветеранських просторів, БФ «Там, де ми – там Україна» фахівці, які брали участь у розробці ветеранських політик, ветеран-підприємець, військовий психолог.

“Вже незабаром ветерани і ветеранки повертатимуться до роботи, своїх родин, громад, де вони жили. Ми маємо вже готуватися їх зустріти, адже у громади прийдуть люди із новим досвідом, їм потрібна буде психологічна та фізична адаптація у спільноти. Саме тому ми починаємо це масштабне навчання кар’єрних радників. Деякі елементи програми ми взяли з американського досвіду і адаптуємо їх в українські реалії. Наша команда вважає, що для адаптації та соціалізації ветерана потрібні родина і громада, саме з родини починається перша і найважливіша підтримка.  Таке навчання дуже актуальне, ми не маємо очікувати Перемоги, вже сьогодні треба готуватися, думати, як нам адаптувати людей із фронтовим досвідом у соціум, адже часто крім статусу ветерана, він та його родина є переселенцями, жителями нової громади, тож викликів набагато більше, ніж просто працевлаштування”, – сказала керівниця проєктів ГО “Простір можливостей” Оксана Коляда.

Участь у першій групі, яка розпочала навчання, беруть 30 слухачів з Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кропивницької, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та Києва.

“Ми працюємо з ветеранами з 2014 року, але зараз очікуємо, що кількість запитів значно зросте. Вже сьогодні до нас приходять демобілізовані, які хочуть трохи відпочити після повернення з фронту, отримати виплати з безробіття, частина з них готова навчатися – це те, що озвучують ветерани нашим працівникам. Наша задача – долучити психолога та кар’єрного радника до цієї роботи і допомогти ветеранам адаптуватися у цивільному житті, одним пройти курс навчання та опанувати нову професію, іншим – отримати грант на власну справу”, – каже спеціалістка Харківського центру зайнятості Ксенія Блощук.

“У Державній службі зайнятості ми впроваджуємо компетентнісний підхід до управління персоналом, і навчання персоналу спрямоване на відпрацювання корпоративних компетенцій. Одна з них – правильні комунікації з клієнтами, серед яких – ветерани, задля ефективного працевлаштування. До нас уже звертаються демобілізовані. Ми маємо знати державні ветеранські політики, де наша ніша в них, правильно вести комунікацію, вміти встановлювати потребу клієнта. У разі, якщо потреба ветерана передбачає допомогу фахівців інших структур – маємо розуміти до кого його  перенаправляти для отримання адресної допомоги. Адже далеко не усі ветерани, які звертаються до нас, готові одразу стати до роботи. Ми долучаємо  наших штатних психологів, аби вони готували персонал до комунікації з ветеранами”, – сказала директорка департаменту управління персоналом Державного центру зайнятості Наталка Сінчишена.

Програма спрямована на підготовку кар’єрних радників з усієї України для більш ефективної підтримки ветеранів та їхніх родин у пошуку роботи, професійному розвитку чи самозайнятості. Очікується, що понад 1000 кар’єрних радників пройдуть підготовку за цією програмою, яка триватиме з травня 2023 до травня 2024 року.

Крім кар’єрних радників, у громадах з ветеранами та їх родинами працюватимуть кейс-менеджери – люди, які організовують соціальні послуги ветеранам – медичні, психологічні, комунікують з роботодавцями, родинами ветеранів, знають історію ветеранів, які живуть у громаді. Кейс-менеджери будуть співпрацювати з кар’єрними радниками.

Нагадаємо, 18 квітня Проєкт USAID, Державна служба зайнятості та ГО “Простір можливостей” підписали Меморандум про співпрацю та оголосили про програму навчання кар’єрних радників для ветеранів та ветеранок, членів їх родин.