24 червня у Львові за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” відбулася прем’єра кіноальманаху з шести документальних фільмів “Міста та їхні герої”. Для цього проєкту в шести містах України, постраждалих від повномасштабного російського вторгнення, було обрано свого героя для документального фільму про місто.
Протягом двох місяців прем’єри фільму проходили в тих містах, де його знімали восени минулого року – у Харкові, Миколаєві, Чернігові, Охтирці, Баштанці та Іванкові. Прем’єра у Львові відбулася за тиждень до показу альманаху в Києві. Після цього фільми покажуть у Парижі та Берліні.
“Ми вирішили показати фільми не лише в тих містах, де ми їх знімали, а й привезти наш проєкт у Львів – місто, яке прийняло, мабуть, найбільшу кількість вимушено переміщених осіб. У тому числі й мешканців тих міст, про які ми розповідаємо в нашому проєкті. Наша головна мета – показати українцям у країні та у всьому світі наш секрет, нашу унікальну властивість залишатися людиною, попри всі обставини. Судячи з відгуків глядачів, які вже подивились наші фільми, з цим завданням ми впорались”, – зазначив після показу ініціатор та автор ідеї проєкту “Міста та їхні герої” Денис Блощинський.
Кожен фільм альманаху “Міста та їхні герої” розкриває свою сторінку волонтерства, дієвості та любові до власної країни від українців. Так, у Миколаєві своєю історією ділиться підприємець-пивовар Дмитро Волощенко – один із найвідоміших волонтерів в місті. Про творчий бойовий дух Харкова розповідає Олена Озерова – акторка Театру ляльок, який перетворився на гуманітарний центр.
Про те, як завдяки своїм героїчним мешканцям вистояла Баштанка, у фільмі розказує міський голова Олександр Береговий. Ще один герой проєкту – Геннадій Попенко, який до 2022 року був актором та ведучим, а після того, як пережив із сім’єю окупацію Іванкова, став бійцем тероборони.
Фільм про Чернігів супроводжується коментарями приватного охоронця Артема Ракітіна, який вивіз із Чернігова під час облоги десятки тисяч людей. Історія маленької Охтирки ілюструється розповідями Павла Ігнатченка – звукорежисера, активіста вуличних культур, який налагодив у місті виробництво військових аптечок. Режисерами стрічок стали Ольга Гібелінда та Андрій Литвиненко.
Ще однією частиною проєкту “Міста та їхні герої” є тематична фотовиставка зі світлинами міст та їхніх мешканців. У Львові фотовиставку “Міста та їхні герої” можна було протягом тижня побачити на північній стороні Площі Ринок. Тут у відкритому доступі були світлини, зроблені в різних містах України – світлини постраждалих об’єктів, а також фото мешканців міст, які відіграли важливу роль у захисті свого краю від російських загарбників. На виставці представлені роботи провідних українських фотографів, серед яких, зокрема, Владислав Содель, Валентин Кузан, Арсеній Герасименко, Роман Пашковський, Олег Тоцький, Ігор Тишенко.
3 липня фільм “Міста та їхні герої” покажуть у Києві.
Більше про “Міста та їхні герої” – на сайті проєкту