Поліна Куліш – студентка економіко-гуманітарного факультету Донецький національний технічний університет вже рік навчається у Грузії. Торік за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкту USAID) Поліна стала учасницею програми “Save Haven” (Безпечна гавань), яка створена, щоб допомогти українкам розвивати підприємницькі навички.
Вже рік Поліна поєднує навчання у двох вишах – українському та грузинському. Як їй це вдається і з якими навичками повертатиметься додому, читайте далі.
Торік у серпні Поліна та ще 11 студенток з України стали учасницями програми розвитку підприємництва для українок “Save Haven”. Разом з іншими студентками, більшість яких – переселенки з Донецької області – Поліна поїхала до Грузії навчатися основ бізнесу.
“Спочатку було важко поєднувати навчання в обох університетах, але згодом графік став більше зрозумілим, завдяки тайм-менеджменту мені вдається це. Зранку пари були в українському виші, після обіду – у грузинському, дистанційне навчання дозволило впоратися із цим”, – ділиться Поліна.
Майже рік дівчина навчається бізнесу в Університеті бізнесу та технологій у Тбілісі. Це приватний заклад вищої освіти, що дає можливість дівчині трохи порівнювати навчання вдома та за кордоном.
“Завдяки програмі я зрозуміла, що немає неможливого. Щоб досягти чогось, потрібно ставити конкретну мету та працювати над нею. За цей рік я зробила багато завдань, які спрямовані на те, щоб пояснити щось, підготувати презентацію, мій рівень впевненості виступу перед аудиторією значно зріс. Тут трохи інше ставлення до викладачів – до них звертаються за іменем, не як до вчителя, а як до людини з досвідом, яка може порадити. Також я покращила англійську, адже навчання тут відбувається англійською мовою”, – каже Поліна.
Нещодавно студентка перемогла у всеукраїнському кейс-чемпіонаті від компанії Deloitte. У 1 турі чемпіонату участь брали 264 учасники, з них лише 8 вийшли у фінал, серед них – і команда Поліни. Завданням команди було проаналізувати зв’язки між компаніями, ідентифікувати податкові та фінансові ризики, запропонувати законопроєкт. Поліна вже мала досвід участі у кейс-чемпіонатах – до того вона брала участь у кейс-чемпіонаті Концерн Хлібпром за консультаційної та організаційної підтримки Проєкту USAID.
“Ми мали запропонувати лінійку хліба для молоді (покоління Зумерів). Це було дуже цікаве завдання, ніби подивитися на себе збоку – як я та мої однолітки обирають хліб у супермаркеті, що для нас є важливим у цьому виборі. Я рідко купую хліб, але люблю випічку, щось солодке з тіста, тож завдання створити хліб для мого покоління – теж свого роду виклик. Нам трохи не вистачило часу, щоб доопрацювати нашу ідею, тому у фінал ми не вийшли, – каже Поліна. – Вже на іншому чемпіонаті отримали нове завдання – релокувати завод з небезпечної території та відновити його роботу на новому місці. З цим ми впоралися і посіли 1 місце, деяких членів моєї команди компанія-організатор запросила на роботу. Для мене кейс-чемпіонати стали дуже цікавим досвідом – це про структуру, логіку, конкуренцію, певний виклик та обмежений час на його розв’язання, командний дух. Тепер я знаю, де шукати команди кейсерів і як до них долучатися”.
За програмою навчання кожна студентка має розробити стартап. Поліна хоче створити розмовний клуб англійської мови, який працюватиме онлайн. Цю ідею вона вже проговорила з викладачами у Грузії, спланувала стратегію розвитку, бюджет. Незабаром буде презентувати свою ідею в Україні та вірить, що знайде для неї фінансування.