ПОНАД 1100 УКРАЇНЦІВ ОТРИМАЛИ ГРАНТИ ВІД УРЯДУ НА РОЗВИТОК БІЗНЕСУ

19 Вересня 2022

13 вересня відбувся п’ятий інформаційно – діалоговий майданчик «Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення».
Захід відбувся під егідою Команди підтримки реформ Мінекономіки України, представників Ощадбанк та Державна служба зайнятості, представників бізнесу та за сприяння Проєкту «Економічна підтримка Східної України».
Участь у заході взяли 90 представників малого та середнього бізнесу (МСБ), в тому числі релоковані підприємства, які зараз відновлюють роботу і зацікавлені у залученні грантів для створення бізнесів або їх масштабування.
У рамках державної програми “є-Робота” близько 11 тисяч українців подали грантові заявки на створення або відновлення бізнесу. З них 1115 заявок підтримані урядом. Перші отримувачі вже відкривають рахунки. Впродовж шести місяців отримувачі грантів мають створити робочі місця та взяти людей на роботу на 24 місяці.

“Нові заявки на отримання грантів надходять від підприємців на портал Дія щодня і на сьогодні їх вже майже 11 тисяч. Загалом переможці різних грантових програм запросили понад 700 мільйонів гривень. На цей проєкт уряд передбачив 40 мільярдів гривень, тому закликаємо підприємців і всіх, хто мріє розпочати власну справу, звертатись за грантовою допомогою від держави. Ми прагнемо зробити максимум, щоб кожен працездатний українець мав усі умови стати воїном на економічному фронті і таким чином наблизити нашу країну до перемоги над ворогом”, – сказала заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.

Наразі в уряді чекають на підтримку у Верховна Рада України законопроєкту, щоб відшкодовувати єдиний соціальний внесок тим підприємцям, які працевлаштовують молодь, ветеранів та інші вразливі категорії.
Щоб спростити роботу з бізнесом, на сайті Державної служби зайнятості виклали документи та поради, як можна отримати мікрогрант. Також є анонси подій, на яких можна отримати допомогу у заповненні заявки та уникнути помилок. Наприклад, спеціалісти радять заповнювати заявку у Дії від імені юридичної, а не фізичної особи.

“Серед поширених помилок – неправильно вказаний предмет гранту, бо інколи заявник пише про одне, а претендує на щось інше. У частині використання грантових грошей є певні обмеження, наприклад, на орендну плату можна використати не більше 25% гранту. Але головне – що ми отримуємо цікаві ідеї та бажання людей їх розвивати, створювати бізнеси”, – сказала заступниця директора Державної служби зайнятості Тамара Сохацька.

“Це добре, що люди активно подають заявки на створення чи відновлення бізнесу, бо сильна економіка – це запорука нашого успіху. Ми підтримуємо заявників лише з доброю діловою репутацією, бачимо, що є гендерна рівність серед заявників, вік – від 30 до 40 років, досвід ми не враховуємо, головне – бажання. Найбільше активні області, які подають заявки на гранти, – Вінницька, Полтавська, Сумська, Харківська, Чернігівська”, – Олена Гіль, заступниця директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ “Ощадбанк”.

Серед причин відмови заявникам – наявність судових справ – 50% (кримінальні, заявник є відповідачем, учасником справи), негативна кредитна історія, недійсні паспорти, (прострочені невклеєні фото, описка у написанні прізвища – у грантовій заяві та за паспортом). Заявникам з негативною діловою репутацією банк відмовляє у наданні гранту. До такої репутації відносять одну або кілька складових: недійсний паспорт, арешт майна, несплачені податки.
Під час заходу учасники питали, як дізнатися про причини відмов, про можливість подачі грантових заявок з деокупованих територій.
Якщо заявники хочуть знати оцінки по своїх грантових заявках, треба звернутися на гарячу лінію до Державної служби зайнятості. Розголошувати конфіденційну інформацію третій особі банк чи служба зайнятості не можуть.
Також спікери радили підприємцям користуватися відкритими реєстрами, спробувати зробити виписку на себе самого. Цією ж інформацією також будуть користуватися представники банків, коли оцінюватимуть заявку.
Якщо була заборгованість по виплаті кредиту на 180 днів – це знижує бали в оцінці бізнес-плану. Наявність реєстрації ФОП (фізичної особи-підприємця) є обов’язковим на момент отримання гранту.
Підприємниця з Івано-Франківська Ірина Фіщук поділилася досвідом отримання гранту – вона тричі подавала грантову заявку, кожного разу виправляючи помилки у ній.
Наступного місяця Проєкт “Економічна підтримка Східної України” планує провести черговий діалоговий майданчик для підприємців та запросити спікерів, які зможуть відповісти на поширені питання бізнесу. Зокрема, підприємці просили обговорити питання оподаткування грантів.