Проєкт USAID «Економічна підтримка України» закупив для потреб товариства з обмеженою відповідальністю «АгроКІМ» шість потужних фронтальних телескопічних навантажувачів: три з них для потужностей компанії у Сумській області, три – у Чернігівській.
ТОВ «АгроКІМ» – частина агрохолдингу «ІМК», який входить у ТОП-10 найбільших українських аграрних компаній.
У компанії є склади підлогового зберігання зерна загальною місткістю понад 100 тисяч тонн, які не механізовані, а також не мають залізничного сполучення. Відтак зерно звідти або реалізується на внутрішньому ринку, або транспортується фурами на елеватори (власні й третіх осіб), звідки здійснюється відправка залізницею на експорт. Саме для дообладнання таких складів можливостями ефективного завантаження на вантажний автотранспорт з метою подальшого експорту і подавалась заявка до Проєкту USAID з розширення експортних можливостей.
Один такий навантажувач за день може навантажити на фуру до 500 тонн зерна. Використання нової техніки дозволить компанії збільшити об’єм зерна, який готують до експорту на обох зерносховищах до 100 тисяч тонн на рік, що майже на понад 25% більше порівняно з 2022 роком, коли загальний експорт зерна групи компаній «ІМК» склав 386 тисяч тонн.
Також ТОВ «АгроКІМ» отримало ваги для зважування автомобільного транспорту, які будуть використовуватись на зерносховищі у Чернігівській області. Для потреб компанії Проєкт USAID закупить ще двоє ваг.
«Наявні зараз на зазначених складах у Сумській та Чернігівській області є застарілими, із короткою платформою, що не дає змогу здійснювати зважування сучасної автомобільної техніки та призводить до додаткових логістичних витрат і зменшення можливостей з відвантаження зерна. Завдяки новим вагам ми зможемо зважувати, а відтак одразу направляти на експорт усе зерно, що зберігається на цих складах, без необхідності їх зважування на інших елеваторах,» – говорить Олександр Вержиховский, операційний директор ГК «ІМК».
ГК «ІМК» обробляє 120 тис. гектарів сільськогосподарських земель у Чернігівській, Сумській та Полтавській областях, на яких вирощує три основні культури – соняшник, кукурудзу та пшеницю. Зараз у компанії працюють 1 700 людей.
ГК «ІМК» до початку повномасштабного вторгнення росії до України вирощувала 830 тисяч тонн зернових та 90 тисяч тонн олійних культур на 120 тисяч га. З початком війни основні потужності компанії на Сумщині та Чернігівщині опинилися у зоні бойових дій, зазнали руйнувань та були частково забруднені мінно-вибуховими предметами. Так, понад половина всіх сільськогосподарських площ у лютому-березні 2022 року була окупована. Завдяки зусиллям ЗСУ ці території до квітня 2022 року були звільнені, проте близько 30 тисяч га (25% від загальних сільськогосподарських площ ІМК) компанія не мала змоги засіяти навесні 2022, оскільки ці поля були розташовані в районах активних бойових дій і підлягали обстеженню на наявність вибухонебезпечних предметів, залишків снарядів. Спільними зусиллями працівників ДСНС України та працівників служби безпеки ІМК роботи з обстеження потенційно небезпечних площ були проведені у 2022 році та вже у 2023 році засіяла майже 100% своїх с/г площ.
ІМК – експортно орієнтована компанія, експортний виторг складає близько 75%. Основна частка вирощеного збіжжя експортується у країни ЄС, Північної Африки, Близького Сходу та Азію. До 2022 року експорт зернових в ІМК здійснювався через Чорноморські порти України. Через блокування росією Чорноморських портів України, експорт зерна в ІМК у 2022 році скоротився на 41% проти 2021 року до 386 тисяч тонн. Компанія була змушена розробляти альтернативні логістичні маршрути для експорту зерна, в тому числі з використанням вантажного автомобільного транспорту.
Валове річне виробництво трьох основних культур (кукурудза, соняшник, пшениця) складає близько 800 тисяч тонн.
Нагадаємо, допомога агровиробникам, інфраструктурним компаніям, державним фітосанітарним лабораторіям є частиною Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні, яку реалізує USAID. Вона спрямована на те, щоб допомогти Україні збільшити потенціал для виробництва, зберігання, транспортування та експорту зерна.