Проєкт USAID сприяє збільшенню експорту зерна з України

Зміцнення логістики аграрного експорту, АГРІ-Україна
13 Лютого 2024

У 2023 році Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) в рамках Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні (АГРІ-Україна) підтримував українські агрокомпанії-експортери, закуповуючи для них потужне обладнання, яке пришвидшить та збільшить експорт зерна з України.  

Для 16 компаній-партнерів Проєкт USAID придбав 146 одиниць обладнання на понад 12 мільйонів доларів США. Це вагони-хопери, максібеги для перевезення зерна, ваги для зважування автомобільного транспорту, пробовідбірники зерна, телескопічні навантажувачі, генератори та інше. Завдяки використанню цього обладнання компанії торік  експортували понад 203 тисячі тонн зерна.  

Як воно працює — ми зібрали відгуки агрокомпаній. 

Восени 2023 року компанія АгроКІМ, що входить до складу агрохолдингу ІМК, отримала 7 телескопічних навантажувачів, 3 автомобільних ваг та 3 генератори. Це обладнання активно використовується на потужностях холдингу у Полтавській, Чернігівській та Сумській областях.

Завдяки тому, що у нас з’явилися потужні телескопічні навантажувачі, нам вдалось повернути у виробничий цикл та пришвидшити процеси завантаження зерна на додаткових складських комплексах напольного зберігання, не обладнаних механізованим завантаженням/вивантаженням. За день 1 навантажувач може навантажити на автотранспорт до 1 тис.  тонн зерна, це значно прискорило нашу роботу. До цього навантаження здійснювали старою, малопотужною радянською технікою, – говорить операційний директор ІМК Олександр Вержиховський.   

Лише за три місяці 2023 року – вересень-листопад — АгроКІМ експортував 23 178 тонн зерна (з них 12 762 тонн за допомогою обладнання від Проєкту USAID, що склало 10% від річного експорту компанії). 

Окрім 50 вагонів-зерновозів, компанія “НІБУЛОН” отримала два механічні пробовідбірники зерна, які встановили на філіях компанії, що на Дунаї. За п`ять місяців роботи обладнання дозволило провести вхідний контроль з визначення якості зерна для близько 15 000 авто або для 375 000 тонн. 

 Їх встановлення дало змогу приймати автотранспортом понад 320 машин, що складає 7,5 тис. тонн агропродукції на добу. Обладнання, яке для цих цілей використовувалось раніше, дозволяло опрацьовувати близько 200 авто на добу. 

 «Пробовідбірники Rakoraf, отримані від Проєкту USAID, дозволили нам прискорити приймання вантажу з автотранспорту, відбір проб у лабораторію та подальше відвантаження агропродукції на експорт”, – зазначив Валерій Реуцой, директор по роботі елеваторів “НІБУЛОНу”.  

Також НІБУЛОН активно використовує вагони-хопери для перевезення зерна із заблокованих річкових портів до морських. Разом із 50 вагонами від Проєкту USAID парк НІБУЛОНу склав 212 вагонів.  Економічний ефект від перевезень власним вагонним парком склав $1.7 млн. За липень – грудень 2023 року частку перевезення власними вагонами компанії збільшилася з 10% до 23%, що дозволило транспортувати 164 000 тонни зернової продукції.  

Компанія “Трайгон Фармінг Харків”, яка є підрозділом компанії Агроміно в Україні, отримала у 2023 році 550 максібегів. Це великі мішки багаторазового використання, за допомогою яких перевозять зерно. У кожен мішок поміщається 14 тонн зерна. Завдяки їх використанню компанія змогла перевезти у жовтні-листопаді 2023 року 7 659 тонн зерна, що складає 50% від загального експорту за ці два місяці.  Пшеницю, кукурудзу  та соєві експортували до Туреччини, Румунії, Ізраїлю. 

“Співпраця із Проєктом USAID допомогла нашій компанії збільшити обсяги експорту зернових під час війни. На початку минулого року ми дізналися про те, що для завантаження зерна є великі мішки – максібеги та вирішили спробувати їх у своїй роботі. Проєкт USAID придбав на наш запит ці мішки. За місяць ми перевозимо ними 3 тисячі тонн зерна. Раніше це робили іншими мішками або машинами. Загалом вже по два-три рази ми використали один і той же максібег, вони усі цілі, після використання повертаються до нас на наші потужності, – говорить технічний директор компанії Олександр Андреєв 

 Три телескопічні навантажувачі допомогли агрохолдингу “Астарта-Київ” збільшити відвантаження зерна на експорт з елеваторів компанії на Полтавщині та Хмельниччині.  За два місяці 2023 року – жовтень та листопад – компанія експортувала за допомогою цього обладнання 72 693 тонни зерна (пшениці, кукурудзи та ріпаку), що становить 10% від її загального річного експорту.  

У 2024 році Проєкт USAID продовжує підтримувати агрокомпанії, аби допомогти українському бізнесу експортувати зерно до світових споживачів.   

Нагадаємо, закупівля обладнання відбувається в рамках Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні (АГРІ-Україна), яку реалізує Агентство США з міжнародного розвитку, для пом’якшення глобальної продовольчої кризи, що загострилася через жорстоку війну росії проти України.  

Більше про ініціативу за посиланням: https://www.usaid.gov/ukraine/agriculture-resilience-initiative-agri-ukraine