Результати 8 місяців роботи Проєкту USAID над модернізацією пунктів пропуску через державний кордон

Модернізація пунктів перетину кордону
18 Квітня 2024

У 2023-2026 роках USAID у рамках Проєкту «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) виділяє 115 мільйонів доларів США на основі меморандумів про взаєморозуміння з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державним агентством з відновлення та розвитку інфраструктури України, «Укрзалізниці» та Державної митної служби України для підтримки модернізації пунктів пропуску з метою збільшення обсягів торгівлі та експорту зерна, а також інших об’єктів критично важливої інфраструктури України. 

«Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури працює над збільшенням експортних маршрутів та розвитком транспортного сполучення між Україною та Європейським Союзом. У співпраці з Проєктом USAID «Економічна підтримка України» вже триває робота на частині пропуску, яка включає в себе необхідну модернізацію як самих пунктів пропуску, так і супутньої інфраструктури. Стабільний та ритмічний експорт сприяє економічному відновленню України, а отже – працює на обороноздатність нашої країни», – прокоментував Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

«Проєкт USAID планує модернізувати 42 пункти пропуску на західних кордонах України, які включають залізничні та автомобільні пункти пропуску. Ми вже відвідали та оглянули 20 автомобільних та 7 залізничних пунктів пропуску. Ці пріоритетні пункти пропуску мають вирішальне значення для українського експорту і потребують вдосконалення для створення нових експортних маршрутів. Нашу роботу ми розпочали зі швидкої модернізації найбільш пріоритетних пунктів, тобто почали з того, що можна швидко замінити, замовляючи товари чи послуги в українських виробників та підрядників і сприяючи експорту вже зараз. Паралельно ми підписали контракт з компанією «Міямото Інтернешнл Україна», яка працює над проєктуванням реконструкції наявних вантажних терміналів та будівництвом нових вантажних терміналів на кількох пунктах пропуску. Після 8 місяців роботи я з гордістю можу сказати, що у нас є хороші результати», – Кемерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів пропуску.

Підрядник Проєкту USAID вже завершив заміну та підключення 33 модульних споруд на чотирьох пунктах пропуску.  Зокрема, на пунктах пропуску у Волинській області, що межує з Польщею, встановлено 10 модульних споруд  (4 вбиральні та 6 офісів). Також 10 модульних споруд (2 вбиральні, 1 адміністративна будівля та 4 офіси) та 11 (7 офісів, 3 приміщення для паспортного контролю та 1 навіс для ваг) встановлено на двох пунктах пропуску у Закарпатській області на кордоні зі Словаччиною та Угорщиною. У Чернівецькій області встановлено два санітарні модулі. Підведення електропостачання та інших інженерних комунікацій до всіх модулів завершено, модулі вже функціонують. Кожен модуль повністю мебльований, обладнаний системами опалення, вентиляції та кондиціонування, а також підключений до інженерних комунікацій – електрики, води та мережі інтернет, що забезпечує належні умови для роботи працівників Державної митної та прикордонної служб України, а також комфортні умови для подорожуючих.  

«Загалом 29 пунктів пропуску через державний кордон перебувають у сфері відповідальності Державного Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України. Їхня модернізація є важливою задачею, оскільки це дозволить нам прискорити рух вантажів, а також зробить більш комфортним пересування водіїв і пасажирів. Ми вдячні USAID та американському народові за сталу та всебічну підтримку України та Агентства відновлення зокрема», – зазначив Голова Агентства відновлення Мустафа Найєм.  

Одночасно з цим підрядники Проєкту USAID розпочали ремонт пошкодженого дорожнього покриття, зливової каналізації та навісів на пунктах пропуску, фарбування рейкових загороджень та металевої огорожі, заміну смуг руху, розмітки та дорожніх знаків, заміну систем освітлення з метою підвищення рівня безпеки та захисту на цих чотирьох пунктах пропуску.   

 

На цих пунктах, як і на кількох інших, також були встановлені різноманітні малогабаритні об’єкти, такі як дорожні загородження, сміттєві баки для вторинної переробки та однотонні товарні ваги.    

На шести пріоритетних пунктах пропуску було встановлено 12 мобільних динамічних автомобільних ваг, які можна легко переміщати в місця, де вони найбільш потрібні, мінімізуючи необхідність перенаправлення вантажівок на стаціонарні пункти зважування. Мобільні ваги важливе та універсальне обладнання, яке можна використовувати для різних транспортних засобів і вантажів, забезпечуючи гнучкість у вирішенні різних завдань зважування.  

До кінця травня 2024 року Проєкт USAID завершить модернізацію систем освітлення на 17 автомобільних та залізничних ПП. Роботи передбачають встановлення загалом 875 світильників, 310 з яких вже встановлено на шести ПП у 2024 році. У грудні 2023 року на двох ПП було встановлено 479 світлодіодних ламп, що значно покращило освітлення в нічний час.  

Для потреб Укрзалізниці Проєкт USAID закупив 103 одиниці комп’ютерного обладнання, які включають багатофункціональні пристрої, принтери, комп’ютери, ноутбуки та джерела безперебійного живлення, а також чотири дизель-генератори потужністю 50 кВ на чотирьох залізничних прикордонних станціях, розташованих у Волинській, Львівській, Закарпатській та Чернівецькій областях. Це забезпечить безперервність щоденних операцій під час відключення електроенергії та пришвидшить обробку перевізних документів, у т. ч. під час передачі за кордон зернових вантажів.

На пункті пропуску в Чернівецькій області встановлено 3 комплекти вагонних домкратів, кожен з яких здатен підіймати вагони вагою понад 100 тонн. Ці домкрати є ефективним способом заміни візків із колісними парами широкої колії (1535 мм) на європейську (1420 мм) і навпаки, що сприяє чіткості виконання технологічних процесів, пов’язаних з перестановкою вагонів та, відповідно, підвищенню ефективності перевезень вантажів залізницею між Україною та Європейським Союзом. 

«Логістика та експорт зерна та інших важливих сільськогосподарських товарів з України за нинішніх умов є викликом для держави, агробізнесу та фермерів. Проєкт USAID підтримує уряд та народ України, надаючи надважливу підтримку, яка допомагає розвивати українську економіку, адже стійке, динамічне та інклюзивне економічне відновлення має вирішальне значення для майбутнього України. Ми в Проєкті USAID вважаємо, що підтримка критично важливої інфраструктури, такої як пункти пропуску, є життєво важливою для зусиль з відновлення економіки» –  говорить Тімоті Мадіган - директор Проєкту USAID «Економічна підтримка України».

Довідково: Проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) є одним із ключових партнерів USAID, що реалізує Ініціативу стійкості сільського господарства України («AGRI-Україна»), бюджет якої складає 350 млн доларів США. Ця ініціатива була започаткована в 2022 році з метою зміцнення українського аграрного експорту та пом’якшення глобальної кризи продовольчої безпеки, що загострилася внаслідок війни. В рамках ініціативи «AGRI-Україна» Проєкт USAID співпрацює з державними та приватними підприємствами, щоб доповнювати та залучати інвестиції в транспортування та перевалку зерна, яких вкрай потребує Україна.

Проєкт USAID також надає безпосередню підтримку Уряду України, зокрема  Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та Укрзалізниці для модернізації 42 пунктів пропуску. Сучасна та більш ефективна прикордонна інфраструктура та митні процедури зменшать витрати на експорт та збільшать експортний потенціал, що дозволить Україні збільшити обсяги торгівлі та просунутися на шляху до інтеграції в ЄС.