СТРАТЕГІЯ ВІДРОДЖЕННЯ МАРІУПОЛЯ: ВЛАДА, МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА УКРАЇНСЬКИЙ БІЗНЕС ОБ’ЄДНАЛИСЯ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ МІСТА ПІСЛЯ ДЕОКУПАЦІЇ

11 Листопада 2022

10 листопада Маріупольська міська рада та Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) презентували концепцію розробки Стратегії відродження Маріуполя – “Mariupol Reborn”. Це перший крок до відбудови зруйнованого міста Марії та його поступового повернення до життя після деокупації.

“Mariupol Reborn” – наймасштабніший в Європі проєкт відродження міста із часів Другої Світової війни. Ініціативу міського голови Маріуполя Вадима Бойченка підтримали Донецька обласна військова адміністрація, Проєкт USAID, Європейський банк реконструкції та розвитку, Світовий банк та компанія SCM – System Capital Management. Вони об’єдналися заради відбудови Маріуполя із застосуванням сучасних практик, новітніх технологій та передового досвіду.

“На моїх очах місто Марії розвивалося, потенціал був неймовірним. Але вторгнення ворога зупинило це все, одна з основних цілей ворога була – знищення Маріуполя та його жителів. Зараз місто зруйновано на 90%. Якщо повертатися до історичного досвіду, можемо згадати досвід інших країн з відбудови. У Варшаві, коли місто ще було в окупації, у січні 1945 року ухвалювали стратегію розвитку. Поляки розробили план відбудови міста і втілили його у подальшому. Знаючи про цей досвід, маємо рухатися теж у цьому напрямку. Етап відбудови Маріуполя буде важким, але щоб він був якісним, стратегію треба робити вже зараз”, – сказав керівник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Над планом працюють вже зараз, щоб після деокупації швидко та якісно розпочати відбудову. Його реалізація перетворить Маріуполь на символ перемоги, розвитку, миру, свободи та єдності усього світу.

Під час заходу міський голова Маріуполя Вадим Бойченко підписав Меморандум про співпрацю з Проєктом USAID. Це важливий поступ у розвитку міжнародної співпраці з повоєнної відбудови України.

«Mariupol Reborn» складатиметься з п’яти етапів. Спочатку, за підтримки Проєкту USAID, міжнародні урбаністи і архітектори разом із українськими колегами запропонують варіанти візуального плану міста. Паралельно буде напрацьовано стратегію швидкого відновлення критичної інфраструктури та уточнено оцінку збитків. Далі буде сформовано безпосередньо Стратегію відродження та розпочато її реалізацію. Пропозиції з відродження міста будуть широко обговорюватися з маріупольцями через центри підтримки переселенців «ЯМаріуполь». Написанням Стратегії відродження Маріуполя буде займатися проєктний офіс, який об’єднає провідних міжнародних та українських експертів, міжнародні організації, національні фонди, представників влади всіх рівнів та великий український бізнес. Це чіткий план, реалізація якого перетворить Маріуполь із символу війни та руйнувань у вітрину відродження для всього світу. Після деокупації життя повернеться до міста біля моря, Маріуполь – переродиться. І це стане нашою спільною перемогою!» – зазначив міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

“Ми знаємо, що більшість людей, які залишили Маріуполь, хотіли б повернутися, і ми працюємо з Маріупольською міською радою над концептуальним баченням того, як буде виглядати звільнене місто після відновлення. Ми знаємо, що цей день може не настати завтра, але вкрай важливо почати готуватися до цього процесу вже зараз. Коли дозволить час, ми хотіли б мати чіткі плани та необхідні ресурси для відбудови Маріуполя”, – сказав керівник Проєкту USAID Тімоті Мадіган.

Нідерландський архітектор Фулко Трефферс з 2015 років кілька разів приїжджав до Маріуполя, полюбив Україну, був вражений кількістю змін, які відбулися у Маріуполі. Нещодавно він створив мережу “Розквіт”, до якої долучилися архітектори, інженери та фахівці із планування територій. Його команда працює над розробкою того, як буде виглядати Маріуполь після деокупації.

“До цього руху мають долучатися українські фахівці. У співпраці з українськими колегами я започаткував цю роботу. Ми не знаємо, коли Маріуполь буде звільнений, зараз ми говоримо про загальні підходи. Ми провели кілька досліджень стосовно щільності забудови міста – у Маріуполі велика площа, висока щільність забудови. Важливо створити нові типи житлових будинків, інших споруд – ідеться про нову якість соціального життя громади, де усім було б комфортно – це і житлові будинки, і простори, і промисловість. Тому ми готуємо комплексний всеосяжний план, який врахує різні аспекти, у тому числі екологічні та урбаністичні”, – поділився Фулко Трефферс.

До створення Стратегії відродження Маріуполя на першому етапі долучаються бізнес та міжнародні організації.

ДОВІДКА

Російські окупанти від початку повномасштабного вторгнення взяли Маріуполь у блокаду, яка тривала 82 дні, та перетворили його на руїни. Знищення міста стало найбільшою трагедією цієї війни та символом незламності українських захисників, які до останнього тримали оборону на «Азовсталі». Через російську агресію пошкоджено 90% життєво важливої інфраструктури міста, 50% багатоквартирних будинків знищені, через обстріли загинуло понад 22 тисячі мирних жителів. Але реальна кількість жертв може бути у рази більше. Загальні збитки міста попередньо оцінені у понад 14,5 млрд доларів.