Синергія смаку та вражень – у Львові на Local Farmer Fest понад 100 крафтових виробників презентували свої смаколики

15 Вересня 2023

9-10 вересня за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) у Львові відбувся Local Farmer Fest.

Понад 100 крафтових виробників зі Львова, Івано-Франківська, Києва, Луцька, Дніпра, Запоріжжя, Закарпаття пригощали та продавали свою продукцію. На фестивалі відвідувачі могли спробувати м’ясні вироби, сири, мед та продукти бджільництва, соуси, смаколики з равликів, чаї, олію, морозиво, джеми, солодощі та пастилу. Кілька десятків тисяч відвідувачів прийшли на фестиваль впродовж двох днів.

Такі фестивалі Проєкт USAID проводив у 2020 та 2021 роках у Маріуполі та Бердянську. На кожному з них збирали по 50 фермерів сходу України. Через початок повномасштабної війни у 2022 році фестиваль не проводили, але цьогоріч відновили, щоб підтримати фермерів, дати можливість продати свою продукцію та знайти нові партнерства.

Підприємці із Запорізької області – родина Пузанових – у такому фестивалі беруть участь втретє. Вони виготовляють авторські соуси з гострого перцю. Кажуть, під час війни складно вирощувати перець, частина їх земельної ділянки зараз на території, яка щодня обстрілюється. Але вони не опускають руки: орендували нову земельну ділянку, створюють нові рецепти соусів та аджики та будуть охоче співпрацювати із ресторанами та кафе, де до борщу подають їх соуси та перець.

“Рівень організації фестивалю дуже високий. Ми радіємо, що маємо таку можливість познайомити львів’ян з нашими соусами, – ділиться Тетяна Пузанова. – Зараз ми співпрацюємо з невеликими крамничками Запоріжжя, Умані, Полтави. Готові до нових партнерств і сподіваємося, що вийдемо на більший рівень продажів”.

Частина фермерів представляють релоковані крафтові виробництва. У складних умовах, інколи під обстрілами вони вивозили обладнання, а інколи й не могли вивезти, бо з перших днів повномасштабного вторгнення росії до України їх громади опинилися в окупації. Вже на новому місці відновлювали свою справу, залучали гранти – від донорів та держави, аби знову мати можливість працювати та сплачувати податки.

Один з таких учасників – фермер Сергій Свириденко. Своє виробництво та 150 кіз торік він вивіз з Донеччини на Волинь, де заново облаштував цех із виробництва сиру та м’ясних смаколиків. На них на фестивалі шикувалася черга.

“Вдома у мене було налагоджене виробництво, сироварня, коптильня, пасовище для кіз. На новому місце довелося фактично заново усе це робити. Я отримав грантову підтримку, знайшов партнера, завдяки цьому знову виготовляю м’ясні смаколики та сир, які сьогодні можуть спробувати львів’яни. Для мене фестиваль дуже важливий, сподіваюся, сьогоднішні покупці стануть поціновувачами моєї продукції і потім замовлятимуть її онлайн”, – каже власник ферми “Козацьке подвір`я” пан Свириденко.

“Medovi secrets” з Луцька привезли на фестиваль вулик під склом та смаколики з меду. Вони п’ять років розвивають родинну пасіку. Починали з трьох вуликів, наступного року мали 30, а зараз – 90. На фестивалі продавали мед, горішки з медом акації, воскові свічки. Підприємці кажуть, що продажі під час війни зросли. Але вони потребують участі у масштабних заходах – для знайомств та залучення нових бізнесів.

“Це круто, що тут, на фестивалі, організатори поєднали стільки бізнесів різнопланових виробників. Це можливості для зростання. Сьогодні очікуємо гарних комунікацій. Якщо людям сподобається наша продукція, вони знову прийдуть до нас. Хочемо не лише знайти нових клієнтів, а й отримати та подарувати враження, адже завдяки враженням посмак фестивалю будемо відчувати ще довго, як емоційний, так і фінансовий”, – говорить співвласниця бізнесу Ольга Дерябіна.

 

Про корисний хліб на заквасці годинами може розповідати Юлія Грицюк, власниця пекарні “Happy bakery”.  Коли почалася війна, її пекарні ні на день не припиняли роботу, у перші тижні війни багато хліба роздавали, адже хотіли дати людям віру, що українці сильні, будуть боротися і перемагати. Торік, крім напрацьованої мережі та точок продажу у Луцьку, вирішили відкрити крамницю у Львові.

“На фестивалі ми популяризуємо наш хліб – з журавлиною, житній, вівсяними пластівцями та ще багато іншого. Він визріває маже добу, на приготування хлібини у нас іде 48 годин. Ми хочемо не просто продати свою продукцію, а знайти партнерів з ресторанів, кафе, які подають здорову їжу своїм гостям і готові до співпраці”, – каже пані Юлія.

Під час заходу консультантки Проєкту USAID Ірина Фіщук та Надія Єременко проводили консультації для бізнесу. За два дні фестивалю проконсультували понад 20 підприємців, які питали про започаткування власної справи, сертифікацію для виробництва своїх продуктів, масштабування, промоцію через соціальні мережі, налагодження партнерств з ресторанним бізнесом.

Для дітей працювали безкоштовні майстер-класи із виготовлення сувенірів з дерева, гончарна майстерня, робототехніка.

Музичним подарунком для гостей фестивалю став виступ гурту KAZKA.

Відвідувачами фестивалю були львів’яни, гості міста та переселенці. Люди дякували за високий рівень фестивалю, смачні продукти, можливість поспілкуватися з крафтовиками та позитивні емоції від атмосфери заходу.

Фестиваль дав можливість фермерам продати свою продукцію, залучити нових клієнтів, які потім можуть замовляти смаколики онлайн, знайти нових бізнес-партнерів, більше популяризувати якісний крафтовий продукт.

23-24 вересня Local Farmer Fest відбудеться в Івано-Франківську. Вхід вільний.