Училище на Полтавщині дбає про селекцію бджіл української породи

20 Травня 2024

Державний навчальний заклад «Гадяцьке аграрне училище», який є партнером Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) з 2019 року, навчає майбутніх бджолярів сучасних методів бджільництва.

Нещодавно матеріальна база навчального закладу поповнилася новим обладнанням – за сприяння Проєкту USAID були модернізовані лабораторія, навчальна пасіка та створений цех з переробки меду. До переліку обладнання увійшли 12 ноутбуків та програмне забезпечення до них, шафа для зарядки ноутбуків, 15 мікроскопів, 2 термостати, 2 інкубатори для виводу маток, 2 водяні бані, 1 набір обладнання для штучного осіменіння бджолиних маток з мікроскопом.

 

Це все дозволить студентам та викладачам проводити дослідження у лабораторії, вивчати хвороби бджіл, запобігати їх поширенню і сприяти збереженню української породи бджіл – карпатської, української степової та поліської.

«Війна теж впливає на бджіл: бджолярі пішли захищати країну, багато пасік залишені без догляду і бджоли переходять в ройовий стан, також бджоли гинуть у місцях бойових дій або поблизу, погіршилася кормова база – узлісся на сході України знищені, бджоли шукають порятунку в інших регіонах, не завжди є можливість їх врятувати і вивезти в інше місце. Тож багато часу знадобиться для збереження бджіл місцевих порід, які пристосовані до наших кліматичних умов, бо масове, безконтрольне завезення бджіл інших порід та гібридів в Україну з інших країн негативно впливає на утримання аборигенних порід, тож маємо дбати про збереження місцевих порід бджіл.

Завдяки новому обладнанню, яке ми отримали від Проєкту USAID, ми зможемо у лабораторіях та на пасіці проводити контроль та досліджувати хвороби бджіл, вивчати біологію бджолиної сім’ї, визначати якість меду та наявність пилкових зерен у меду, проводити морфометрію бджіл у відповідності до порід. Врешті наші студенти-випускники створять власні пасіки, відкриють підприємницьку діяльність у бджільництві, стануть професійними бджолярами і будуть ділитися цими знаннями зі своїми колегами, що теж позитивно впливатиме на розвиток бджільництва», – говорить директорка закладу Наталія Сенчук.

Також Проєкт USAID придбав для потреб училища 100 дерев’яних вуликів, будиночок для пасічника, лінію з відкачування меду та багато іншого обладнання. Воно буде використовуватися на навчальній пасіці та у цеху з переробки меду. Сьогодні студенти спостерігають за роботою бджіл на пасіці, адже зараз, коли квітнуть дерева, трави, у бджіл найбільш активний період.

 «Бджоли – унікальні комахи, спостерігаючи за ними, можна дізнатися про їхнє життя багато речей. Наприклад, у пошуках нектару бджола летить у радіусі 2 км, але ця відстань може складати до 8 км. Робочі бджоли живуть влітку до 45 днів, але матка може жити до 5 років. Швидкість польоту бджоли складає до 65 км/год, з навантаженням – до 24 км/год», – ділиться пані Сенчук, яка має понад 40-річний досвід бджільництва.

Гадяцьке аграрне училище – єдиний заклад, де зараз навчають бджільництву. Тут навчаються 198 студентів.

Сьогодні, 20 травня, у Всесвітній день бджоли, вітаємо наших партнерів і бажаємо успіхів у справі навчання молоді та розвитку бджільництва в Україні та світі.