Як забезпечити світ українським продовольством, обговорювали на конференції Grain Ukraine

Зміцнення логістики аграрного експорту, АГРІ-Україна
05 Червня 2024

30-31 травня Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID), а також партнери Проєкту USAID представники 14 агрокомпаній-експортерів – взяли участь у міжнародній конференції GRAIN UKRAINE у Києві. Конференція збирається вже вдев’яте, щоб шукати нові шляхи (політичні, економічні та логістичні) для просування українського агробізнесу на глобальний ринок. Тема цьогорічної зустрічі – «Grain in the time of Chaos» – Зерно у часи хаосу.  

Два дні конференції присвятили огляду світових трендів впливу українського експорту на світовий агроринок, перспектив євроінтеграції українського агросектору, викликів війни у виробництві, торгівлі та логістиці та пошуку відповідей на них. 

Представники агроринку, керівники агропродовольчих компаній, комерційних та інвестиційних банків, а також технологічних інноваторів обговорювали сучасні  тренди аграрного ринку, перспективи євроінтеграції українського агросектору, зміни у морській та сухій логістиці, вплив війни на ці процеси, локальні виклики, ринок їжі та перспективи переробки, ринок землі, розмінування територій та  впровадження технологічних агроінновацій.  

Пан Петр Крогман, власник групи компаній Агроміно, партнера Проєкту USAID, президент чесько-української торгівельної палати, був одним з учасників панельної дискусії про локальні виклики під час війни та шляхи подолання регіонального дисбалансу. Пан Крогман приїхав на конференцію з Харківської області, де спостерігав за ходом посівної компанії на полях «Агроміно».   

Петр Крогман висловив настрої агровиробників та трейдерів прикордонних регіонів:

«Ми сіємо, щоб в цих регіонах зберігалось економічне життя. Треба допомогти прикордонним регіонам вистояти».  

Через втрату частини сільськогосподарських площ (окопи, замінування, заборона на використання), додаткові витрати на розмінування та неможливість засіяти підготовані площі – середня собівартість продукції в регіонах, що були окуповані, а зараз межують із зоною бойового зіткнення, на 40-50% вища ніж, наприклад, у західних областях України. Це створює неконкурентні умови для бізнесу Харківщини. Пан Крогман вважає, що пільгові та компенсаційні програми від уряду можуть суттєво допомогти компаніям, які працюють біля лінії зіткнення.     

Пан Крогман продякував Проєкту USAID за допомогу у непрості часи, який передав Агроміно 550 максібегів для перевезення зерна і мобільне обладнання для перевантаження зерна. 

Українській зерноторговій компанії (UGTC) завдяки Проєкту USAID вдалося створити повний експортний ланцюг та значно збільшити маржинальність, а значить, і сталість бізнесу. Проєкт USAID придбав для потреб компанії мобільне обладнання для перевантаження зерна, зерномет, телескопічний навантажувач, автомобільні ваги, генератор. Співвласник групи компаній Сергій Веренкіотов повідомив, що важливим доповненням до цього обладнання стали навчальні програми для розвитку трудового потенціалу, які важливо продовжувати надалі.  

Катерина Русіна, власниця та керівниця компанії «Аскет Шиппінг» вважає майданчик «Grain Ukraine» чудовою можливістю ефективної підготовки до нового маркетингового сезону. Зустрічі під час конференції  допоможуть розширити клієнтську базу компанії надійними контрагентами, – сподівається пані Катерина.  

Під час панельної дискусії «Українське зерно: перспективи укріплення позицій на міжнародних ринках» Олександр Головін, комерційний директор по Україні компанії «Kernel», відмітив, що для аграрного ринку немає альтернатив Чорному морю. Пан Олександр також висловив думку, що наступний маркетинговий рік буде роком виробника. Боротьба за виробника вже почалась, в тому числі такими інструментами, як форвардінг, покращення умов поставок.  

Про вплив законодавчих змін на земельний банк компанії говорив директор із взаємодії з органами влади компанії «Нібулон» Михайло Різак під час панельної дискусії «Земля України: ринок, ризики, розмінування». Він зазначив, що наразі не відбувається значної активності продажу землі, ініціатива, як і раніше, виходить від власників паїв для вирішення соціально-побутових питань. Доля таких транзакцій складає мінімальний відсоток. Пан Різак розповів, що робить «Нібулон» для повернення в обробіток замінованих земель і акцентував на потребі розмінування акваторій для забезпечення безпеки судноплавства морськими шляхами. 

Допомога агрокомпаніям надається в межах Ініціативи стійкості сільського господарства України («AGRI-Україна»), яку USAID започаткувало в 2022 році з метою зміцнення українського аграрного експорту та пом’якшення глобальної кризи продовольчої безпеки, що загострилася внаслідок війни. 

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» є одним із виконавців цієї ініціативи,  співпрацює з державними та приватними підприємствами задля посилення інфраструктурного потенціалу України для ефективного експорту сільськогосподарської продукції.