18 та 19 лютого Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) провів онлайн-тренінг для понад 550 представників територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби). Під час заходу говорили про основні положення та застосування Закону України “Про адміністративну процедуру”.
Закон України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП) набув чинності з 15 грудня 2023 року, він визначає, як посадовцям взаємодіяти із заявниками (громадянами, бізнесом) у питаннях надання адміністративних послуг, у тому числі дозволів та погоджувальних документів. Зокрема, відповідні сертифікати (дозволи на експорт) видає Держпродспоживслужба.
Тренер – кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, експерт EU4PAR Віктор Тимощук – розповів про основні новели нового закону та його принципи, учасників адмінпровадження, як правильно здійснювати адміністративне провадження, складати адмінакт, визначати його структуру, форму. Зокрема, адміністративні акти, як правило, ухвалюються у письмовій формі, а для негативних актів обов’язково має бути зазначено порядок оскарження рішення та мотивувальна частина.
Також говорили про загальні правила для адміністративних проваджень: ініціювання, розгляд, рішення, виконання, оскарження. Учасники дізналися про різницю понять – заявник, скаржник та особа, стосовно якої адміністративний орган вчинив провадження за власною ініціативою. Це все адресати, також в окремих категоріях справ важливо визначати чи є заінтересовані особі в адмінпроцедурі та належно залучати їх до провадження. Також ЗАП врегульовує питання участі у провадженні осіб, які сприяють розгляду справи – експертів, перекладачів, свідків, спеціалістів.
“Вже три місяці, як представники різних органів влади працюють за новим законом. Бачимо, що деякі його основні новели вже активно використовують у своїй діяльності, зокрема, ідеться про принцип ефективності, неупередженості. Головна задача цього навчання – дати учасникам загальне розуміння того, як застосувати закон на практиці, аби експорт зерна відбувався, як заплановано, щоб було більше позитивних рішень для бізнесу, менше відмов агроекспортерам. На вебінарі говоримо, яких дій треба вжити, аби заявник отримав позитивне рішення на свої запити– які інструменти залучити для цього, як мотивувати бізнес ”, – сказав тренер Віктор Тимощук.
За новим законом має застосовуватися принцип ефективності – адмінорган консультує, аби заявник міг донести необхідні документи для результативного вирішення справи. Закон вимагає не відмовляти у розгляді заяви у разі недоліків, які можна усунути, а вимагає пояснити, чого бракує та усунути недоліки заяви і документів, що додаються. При помилковому поданні заяви – перенаправити її до компетентного органу. Втім, є випадки, коли можна відмовити у розгляді – коли кейс вже розглядався і є рішення (адміністративний акт) у такій справі, якщо у заяві є образлива лексика.
Також особа може мати доступ до матеріалів справи та до адмін рішення у такій справі. Для зустрічі із заявником можна використовувати зв’язок онлайн – відеоконференцію.
На практичних прикладах учасники вебінару вчилися відрізняти зацікавлену особу та заявника, визначати, чому заявник не є скаржником, коли потрібно інформувати про початок перевірки.
Нагадаємо, до цього Проєкт USAID провів три такі тренінги в офлайн-форматі для представників різних міністерств та відомств, які щодня застосовують Закон України “Про адміністративну процедуру” на практиці. Участь у офлайн-навчанні взяли понад 120 посадовців.