Модернізація пункту пропуску «Лужанка» сприяє покращенню логістики між Україною та Угорщиною 

Модернізація пунктів пропуску
15 Січня 2025

За підтримки Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) на пункті пропуску «Лужанка» провели комплексну модернізацію, що трансформувала його інфраструктуру та операційні процеси. 

Ключові покращення включають ремонт дорожнього покриття, оновлення дорожньої розмітки та встановлення нових стаціонарних модульних споруд для працівників прикордонної та митної служб. Крім того, було встановлено 36 світлодіодних ламп та освітлювальних приладів, а також 53 дорожні знаки, що покращили видимість та навігацію. Проєкт USAID також забезпечив «Лужанка» 150 дорожніми бар’єрами, чотирма контейнерами для сміття об’ємом один кубічний метр та чотирма наборами сміттєвих баків. Для зміцнення операційних можливостей Проєкт USAID  надав необхідне обладнання, зокрема товарні ваги, два сучасні сканери з технологією зворотного розсіювання та автомобільний навантажувач. 

«Лужанка» – єдиний український пункт перетину кордону з Угорщиною, який не має вагових обмежень для порожніх вантажівок масою понад 7,5 тонн. Ця унікальна особливість допомагає оптимізувати транспортні потоки та зменшити затори на інших пунктах пропуску, зокрема на пункті пропуску «Чоп (Тиса)». Перенаправлення порожніх вантажівок до «Лужанки» значно скорочує час очікування транспортних засобів, що перевозять сировину для підприємств з іноземними інвестиціями. Крім того, очікується, що через «Лужанку» щодня проходитиме понад 60 додаткових транспортних засобів, що зменшить транспортний тиск на «Чоп (Тиса)» та підвищить загальну ефективність.  

Окрім пункту пропуску «Лужанка», Проєкт USAID успішно завершив швидку модернізацію та забезпечив обладнанням пункти пропуску «Ягодин», «Ужгород», «Порубне», «Чоп (Тиса)» та «Могилів-Подільський». У пунктах пропуску «Мамалига», «Старокозаче», «Росошани» та «Рава-Руська» завершуються роботи зі швидкої модернізації та постачання необхідного обладнання. 

Довідково: У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту. 

Проєкт USAID завершує модернізацію автомобільного пункту пропуску Рава-Руська–Гребенне у Львівській області 

Модернізація пунктів пропуску
10 Січня 2025

У січні 2025 року Проєкт USAID «Економічна підтримка України» завершив планові роботи зі швидкої модернізацію автомобільного пункту пропуску Рава-Руська–Гребенне у Львівській області, що на кордоні України та Польщі. 

В рамках модернізації підрядники Проєкту USAID виконали підсилення дорожньої основи методом холодного ресайклінгу, заміну дорожнього покриття, ремонт металоконструкцій, відновлення системи відведення дощової води та оновлення дорожньої розмітки. Окрім того,  встановили 8 шлагбаумів, 150 дорожніх знаків, 176 LED-ламп, 10 сміттєвих контейнерів, 18 контейнерів для переробки відходів і 28 дорожніх бар’єрів, що сприятиме покращенню контролю руху, підвищенню безпеки та забезпеченню чистоти на території пункту пропуску. 

   

Для вдосконалення процедур обробки вантажів Проєкт USAID передав двоє товарних ваг і два портативні сканери зворотного розсіювання. Також найближчим часом  доставить 38 одиниць ІТ-обладнання та три постійні модульні будівлі, що поліпшать умови роботи митних і прикордонних служб. 

Окрім швидкої модернізації, на пункті пропуску «Рава-Руська» передбачено масштабне оновлення інфраструктури, яке включає реконструкцію будівель, об’єктів та споруд. Орієнтовна вартість будівельних робіт перевищує 2 мільйони доларів. З травня по листопад 2024 року середній місячний обсяг експорту через цей пункт пропуску  складав близько 66 099 тонн. 

Довідково:  

У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту. 

Генератори від Проєкту USAID забезпечують роботу залізничних пунктів пропуску під час відключень електроенергії 

Модернізація пунктів пропуску
08 Січня 2025

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) надав потужні генератори залізничним пунктам пропуску (ПП) на західному кордоні України. Це допоможе підтримати енергетичну систему України на тлі постійних ударів Росії по об’єктах критичної інфраструктури, забезпечити безперервний рух товарів і пасажирів між Україною та країнами Європейського Союзу. 

Загалом, Проєкт USAID доставив та встановив 10 генераторів потужністю від 6 кВт до 50 кВт на залізничних ПП у Чопі (Закарпатська область, кордон із Угорщиною), «Мостиська-2» (Львівська область, кордон із Польщею), «Ягодин» (Волинська область, кордон із Польщею), «Вадул-Сірет» (Чернівецька область, кордон із Румунією), «Рені» (Одеська область, кордон із Румунією) та «Кучурган» (Одеська область, кордон із Молдовою). З грудня 2023 до листопада 2024 року щомісячний експорт вантажів через ці шість пунктів пропуску становив у середньому 1,12 мільйона тон. 

Камерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів перетину кордону Проєкту USAID, підкреслив: «Ці генератори забезпечують надійне резервне живлення для критичних систем інфраструктури, таких як освітлення, опалення, сигналізація та ІТ-мережі. Найголовніше – вони забезпечують своєчасну обробку документів, мінімізуючи ризик затримок потягів і підтримуючи ефективність та безперервність роботи залізниці».

Укрзалізниця (УЗ) підтримує високі стандарти перевезень потяги рідко затримуються і стабільно прибувають до місця призначення вчасно. Підтримка такого рівня обслуговування є надзвичайно важливою, особливо в кризові часи, і стабільне енергопостачання на пунктах пропуску відіграє ключову роль у забезпеченні цієї якості роботи. 

Завдяки генераторам процес митного оформлення не зупинятиметься під час тривалих відключень електроенергії, а потяги курсуватимуть згідно з графіком. Це допомагає підтримувати репутацію України як надійного транзитного партнера для вантажів і пасажирів. 

 

Ця ініціатива підтримує міжнародну торгівлю України зберігає відкритими ключові маршрути експорту та імпорту, сприяє економічній стабільності місцевих і регіональних ринків, а також підтримує високі стандарти роботи УЗ. Завдяки підтримці Проєкту USAID прикордонна інфраструктура України продовжує долати виклики, забезпечуючи безперервність економічної діяльності, захищаючи засоби до існування та сприяючи регіональному розвитку й довгостроковому процвітанню. 

Довідково: У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту. 

Як Проєкт USAID створює комфортні умови для роботи взимку на прикордонних пунктах пропуску України 

Модернізація пунктів пропуску
03 Січня 2025

Зима в Україні приносить не лише крижаний холод і густий сніг, але й логістичні труднощі, які суттєво впливають на  роботу кордону. Мінусові температури та ожеледиця створюють складні умови для подорожуючих і викликають дискомфорт у роботі митників та прикордонників. Відтак, швидкість митних операцій знижується. 

Наприкінці 2023 року Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) розпочав модернізацію інфраструктури на автомобільних і залізничних прикордонних пунктах пропуску між Україною та країнами Європейського Союзу та доставку необхідного для роботи обладнання. Зокрема, Проєкт USAID встановив 62 постійні модульні будівлі на шести автомобільних пунктах пропуску. Ще 121 модулі в процесі закупівлі або встановлення на 21 пунктах пропуску на західних та південних кордонах України. 174 із цих 183 модульних конструкцій обладнані для надання митних і паспортних послуг. Конструкції мають термоізоляцію, що робить перебування у них комфортним навіть під час екстремальних погодних умов. Окрім того, кожна будівля оснащена кондиціонером та обігрівачем, що гарантує оптимальні умови роботи як у морозні зими, так і в спекотне літо. Проєкт USAID  оснастив споруди ергономічними офісними меблями, що допомагає зберігати здоров’я та підвищувати ефективність роботи митників, паспортних контролерів і прикордонників. Решта дев’ять модульних споруд можуть виконувати функцію санітарних приміщень. Конструкції є безпечними та доступними для людей з інвалідністю, які часто зіштовхуються з труднощами під час перетину кордону, особливо взимку. 

 

«Встановлення цих модульних споруд — це суттєвий крок для покращення наших прикордонних операцій», — сказав представник Державної митної служби на пункті пропуску Чоп (Тиса). «Вони створюють необхідний комфорт для персоналу, забезпечуючи стабільні умови роботи в будь-яку пору року. Це дозволяє нам ефективніше реагувати на виклики, з якими стикаємося щодня, і сприяє більш злагодженій роботі під час контролю та пропуску». 

Унікальні переваги технології модульного будівництва роблять модульні споруди ідеальним рішенням для інфраструктурних потреб України. Зведені поза майданчиком у контрольованих умовах, ці будівлі проходять контроль якості, швидко встановлюються та легко адаптуються до конкретних вимог, що дозволяє розміщувати їх навіть на невеликих ділянках. Це економить час, який необхідний, зазвичай,  на будівництво, та забезпечує стабільну якість навіть у складних погодних умовах. Модульні споруди спроєктовані з урахуванням довговічності. Завдяки термоізоляції підтримується стабільна внутрішня температура взимку, що є важливим для комфорту персоналу та ефективності роботи. 

 

Використовуючи сучасні технології для модернізації прикордонної інфраструктури України, Проєкт USAID підтримує економіку України та зміцнює її економічні зв’язки з сусідніми країнами ЄС. 

Зусилля Проєкту USAID підкреслюють ключову роль сучасних технологій у стимулюванні економічного зростання та регіональної інтеграції. Покращуючи прикордонну інфраструктуру України, модернізація не лише стимулює торгівлю, але й зміцнює зв’язки з сусідніми країнами ЄС, прокладаючи шлях до глибшої економічної інтеграції та довгострокового розвитку. 

Довідково: 

У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту. 

Проєкт USAID відібрав 16 українських компаній, які можуть бути залученими до виконання будівельних робіт на 12 пунктах пропуску України. 

Модернізація пунктів пропуску
30 Грудня 2024

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» завершив попереднє оцінювання будівельних компаній та визначив кваліфікованих підрядників для здійснення будівництва на 12 пунктах пропуску на західному кордоні України. З 24 отриманих пропозицій, Проєкт USAID відібрав 16 компаній, які кваліфіковані для виконання необхідних будівельних робіт, 12 з яких можуть реалізовувати капітальне будівництво. 

У серпні 2024 року Проєкт USAID, через Запит на висловлення зацікавленості,  запросив понад 100 будівельних компаній з досвідом і потенціалом виконання робіт у різних галузях інфраструктури та будівництва, включаючи  дорожні, залізничні, комунальні, ландшафтні, електричні та механічні роботи, виявити зацікавленість у реалізації майбутніх будівельних проєктів на пунктах пропуску і пройти процедуру попередньої оцінки. 

Процедура попередньої кваліфікації дозволила будівельним підрядникам продемонструвати власну спроможність виконати складні будівельні роботи, а Проєкту USAID – визначити компанії, які мають необхідну технічну, фінансову та етичну кваліфікацію для виконання складних інфраструктурних проєктів.  Попередня оцінка дозволить Проєкту USAID пришвидшити процес закупівель, після завершення проєктних робіт переходити відразу до етапу будівництва, а також зменшить ризики вже на етапі виконання будівельних робіт. Відтак компанії, які пройшли попередній відбір, будуть включені до списку рекомендованих постачальників будівельних послуг та запрошені до участі в тендерах на закупівлю послуг, які оголошуватиме Проєкт USAID.  

Впродовж 2025 року Проєкт USAID  проведе комплексні будівельні роботи на дорожніх та залізничних пунктах пропуску у Вінницькій (Могилів-Подільський), Волинській (Ягодин), Закарпатській (Ужгород, Чоп (Тиса), Одеській (Табаки, Старокозаче) та Чернівецькій (Дяківці, Красноїльськ, Мамалига, Росошани) областях. Будівельні роботи на цих об’єктах включатимуть будівництво нових терміналів, реконструкцію чи капітальний ремонт нових, чи чинних вантажних або пасажирських терміналів, а також встановлення необхідного для роботи обладнання. Крім того, передбачено будівництво або реконструкцію допоміжних будівель, ландшафтні роботи, укладання покриття, фарбування, прокладання каналізації, комунальні та освітлювальні роботи.  

20 грудня 2024 року Проєкт USAID оголосив перший тендер на великий будівельний проєкт  – зону спільної перевірки контейнерів на залізничному пункті пропуску Мостиська II у Львівській області. На даному залізничному пункті пропуску у Львівській області будуть проведені будівельні роботи із влаштування бетонного покриття для зберігання контейнерів та організовано перевантаження контейнерів, що прямують на експорт або до України. 

Довідково:
У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета  — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту. 

Проєкт USAID закупив мобільні рентгенівські сканери для покращення митних операцій на  пунктах пропуску 

Модернізація пунктів пропуску
27 Грудня 2024

Проєкт USAID Економічна підтримка України (Проєкт USAID) закупив п’ять мобільних рентгенівських сканерів для покращення митних операцій на п’яти пунктах пропуску (ПП) вздовж кордонів України зі Словаччиною, Румунією та Молдовою. Ці сканери зменшать час перевірок, прискорять обробку та перевірку транспортних засобів на пунктах пропуску. 

25 грудня підрядник Проєкту USAID доставив два сканери в Україну, які після завершення митних процедур будуть розміщені на автомобільних пунктах пропуску Порубне-Сірет (Румунія) та Ужгород-Вишнє Нємецьке (Словаччина). У січні 2025 року третій сканер буде доставлений на поромний пункт пропуску Орлівка-Ісакча (Румунія), який забезпечує прямий торговий маршрут до країн Південної Європи та Туреччини. Навчання для відповідного прикордонного персоналу щодо введення в експлуатацію та технічного обслуговування всіх трьох сканерів заплановано на січень 2025 року. Доставка ще двох сканерів запланована на квітень 2025 року на автомобільні пункти пропуску Рені-Джюрджюлешть (Молдова) та Дякове-Халмеу (Румунія). 

Сучасні мобільні рентгенівські сканери перевіряють транспортні засоби та вантажі за допомогою високоенергетичних рентгенівських променів, що дозволяє митникам виявляти приховані предмети, загрози або незаконні товари в режимі реального часу без необхідності розпаковування. Такі безконтактні перевірки запобігають контрабанді, забезпечують дотримання регуляторних норм та оптимізують митні операції. Мобільність цих сканерів дозволяє розміщувати їх у потрібних митникам локаціях, адаптуючи до потреб, підвищуючи безпеку та ефективність роботи на різних пунктах пропуску. 

Потенційно ці сканери дозволять прискорити товарообіг, скоротити затримки на кордоні та допоможуть бізнесу, водночас сприяючи економічному зростанню та стабільності місцевих громад. 

Довідково:
У період 2023–2026 років USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета проєкту — модернізація пунктів пропуску з метою покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту.