Модернізація пункту пропуску Ягодин – Дорогуськ: Проєкт USAID представив дизайн масштабної реконструкції 

Модернізація пунктів пропуску
06 Вересня 2024

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) у межах співпраці з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури представив новий дизайн дорожнього пункту пропуску «Ягодин». Проєкт оновленого пункту пропуску розробляє Miyamoto Ukraine.

У презентації взяли участь, зокрема, Сергій Деркач, заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, Роман Комендант, в.о. Голови Агентства відновлення, Брайан Фейхі, старший радник з питань економічного зростання, USAID Україна а також представники Проєкту USAID та Miyamoto Ukraine.  

Тімоті Мадіґан, директор Проєкту USAID відзначив:«Пункт пропуску Ягодин-Дорогуськ є стратегічно важливим пунктом пропуску для України. Ми віримо, що оновлена інфраструктура дозволить впровадити сучасні контрольні процеси на основі безпаперових технологій та автоматизованого управління рухом, що може збільшити пропускну спроможність для вантажівок приблизно 88,2%, а для автобусів — 100%». 

У рамках роботи Проєкту USAID на дорожньому пункті пропуску «Ягодин» планується збудувати новий вантажний термінал, створити додаткові смуги для вантажного транспорту, автобусів та легкових автомобілів, а також звести адміністративні й інженерні споруди.

У реконструйованій зоні терміналу та новому вантажному терміналі будуть впроваджені гендерно чутливі та інклюзивні елементи дизайну. Це включатиме добре освітлені доріжки, окремі санітарні приміщення та спеціальні зони для жінок з дітьми і людей з інвалідністю, що підвищить безпеку та комфорт для всіх відвідувачів відповідно до міжнародних стандартів. Завершити всі роботи планується до кінця серпня 2025 року.

Крім того, Проєкт USAID та Miyamoto Ukraine розробляють техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) для будівництва нового мосту, який уряд України планує реалізувати через програму ЄС “Connecting Europe Facility-2” (CEF-2). Завершення розробки ТЕО очікується до жовтня 2024 року.  

«Пункт пропуску Ягодин – Дорогуськ є найбільшим в Україні та відповідно відіграє стратегічне значення у питанні експорту та імпорту вантажів між Україною та Європейським Союзом. Щоденно його лише на виїзд з України може перетинати понад 600 вантажівок. Проте навіть ця спроможність не є достатьою, зважаючи, що потреба значно більша, особливо в експортний сезон. Наша мета – щоб кожна вантажівка могла планувати виїзд онлайн за кілька днів до поїздки замість тижневого очікування. Очікуємо, що реалізація представленого проєкту дозволить вдвічі збільиити пропускну здатність «Ягодина» та прямо вплине на зростання товаробігу», – наголосив Сергій Деркач. 

 

На сьогодні пункт пропуску Ягодин-Дорогуськ» обробляє 680 вантажівок і 50 автобусів за добу. Після відкриття нового вантажного терміналу та пішохідного переходу, з можливістю організації до 20 смуг для вантажівок, 12 для автомобілів, 4 для автобусів та пішохідного коридору, пропускна здатність може зрости до 1280 вантажівок і 100 автобусів за добу.

Завдяки цим удосконаленням, пункт пропуску зможе значно підвищити свою ефективність, що сприятиме експорту та економічному відновленню України. Проєкт також враховує можливість, що «Ягодин» зможе працювати та для легкового транспорту в майбутньому, що дозволить значно збільшити кількість обслуговуваних автомобілів.

Очікується, що після впровадження нових змін, пункт пропуску оброблятиме до 242 000 автомобілів, 331 200 вантажних одиниць та 31 050 автобусів на рік.

Довідково: У 2023-2026 роках Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України.   

Новий термінал та смуги руху: як модернізація пункту пропуску «Ужгород» покращить роботу українсько-словацького кордону  

Модернізація пунктів пропуску
03 Вересня 2024

Тривалий час пункт пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке, що на західному кордоні України, працював  з проблемами інфраструктурного характеру. Наявні будівлі були застарілими, не вистачало смуг для пасажирського руху та відповідних санітарних умов, а простір для обслуговування зростаючого потоку транспортних засобів був обмеженим. Це призводило до затримок, незручностей для громадян і перешкоджало ефективно здійснювати митні та прикордонні процедури.   

У межах напрямку модернізації пунктів пропуску на кордоні України Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) має на меті зробити перетин кордону швидшим, зменшити час очікування, підвищити  якість та ефективність обслуговування. Відтак перетин кордону стане комфортнішим як для працівників пунктів пропуску, так і для пасажирів і водіїв, які перетинають кордон. 

У червні 2024 року, cубпідрядник Проєкту USAID, компанія Miyamoto Ukraine, завершила розробку техніко-економічного обґрунтування та працює над проєктною документацією на завершення реконструкції пасажирського термінала на пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке у Закарпатській області на кордоні зі Словаччиною.  

Детальна проєктна документація буде завершена до кінця цього року в співпраці з Агентством відновлення, Державними митною та прикордонною службами України. Miyamoto Ukraine вже здійснила збір всіх вихідних даних та необхідних інженерних вишукувань для завершення проєктних робіт. Початок будівельних робіт із завершення реконструкції заплановано на весну 2025 року.  

«Пункт пропуску «Ужгород» розташований на території із незначним перепадом висот, обумовленими гористим рельєфом. Це робить його досить нестандартним та вимагає додаткових проєктних заходів щодо захисту території від підтоплення. Також наші спеціалісти використовують новітні технології, які значною мірою підвищать комфорт та ефективність проходження митного та прикордонного контролю, а також скоротять саму процедуру перетину кордону. Ми докладаємо значних зусиль для пришвидшення реалізації проєкту модернізації на даному пункті пропуску і плануємо завершити всі проєктні роботи із відповідними погодженнями до завершення цього року.» – Наталія Чуканова, головна інженерка Miyamoto International Ukraine. 

Оновлення інфраструктури на пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке покращить умови перетину кордону для пасажирів та збільшить його пропускну здатність. Пункт пропуску обслуговує як пасажирські, так і вантажні перевезення та є одним з основних пунктів пропуску на західному кордоні України, з поточним щомісячним обсягом експорту 60 500 тонн та щомісячним вантажопотоком 4 300 вантажівок (станом на червень 2024 року).  

Модернізація пасажирського терміналу пункту пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке, що триває в межах Проєкту USAID, підвищить пропускну спроможність та  ефективність роботи контрольно-пропускного пункту і забезпечить комфортні умови перетину кордону. За оцінками партнерів уряду України, до 2026 року завдяки підтримці Проєкту USAID пропускна спроможність пункту пропуску збільшиться додатково на 680 вантажівок на місяць, а вантажообіг сільськогосподарських товарів зросте на 14 000 тонн на місяць.  Завдяки підтримці Проєкту USAID і запуску пасажирського термінала, вантажний термінал може зосередитися виключно на обслуговуванні вантажів, оптимізації процесів та зменшенні часу на оформлення. 

Проєкт передбачає реконструкцію незавершеної будівлі, зокрема службового приміщення для митної та прикордонної служб. У рамках реконструкції буде облаштовано всі необхідні кімнати та приміщення для безперервної роботи контрольно-пропускного пункту, з урахуванням норм і стандартів безбар’єрного доступу для маломобільних груп населення. Проєкт також передбачає підсилення конструкцій у зоні обслуговування, часткову або повну заміну конструкцій, завершення будівництва та приведення споруд до сучасних вимог енергоефективності, а також оновлення благоустрою.

Для покращення руху на пункті пропуску буде створено одну смугу для пасажирських автобусів і чотири смуги для легкових автомобілів на в’їзд та виїзд з України. Передбачено облаштування пішохідного коридору, встановлення модульних будівель для прикордонників і митників на обох напрямках, навісів для огляду легкових автомобілів, боксу для поглибленого огляду транспортних засобів і пасажирських автобусів, а також громадського санвузла. Впровадження сучасних технологій дозволить автоматизувати та уніфікувати процеси на всіх етапах перетину кордону.

«Проєкт модернізації пункту пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке є важливим кроком до покращення інфраструктури на західному кордоні України. Завдяки цьому проєкту значно підвищиться пропускна спроможність, що сприятиме як зменшенню черг на кордоні, так і збільшенню вантажообігу. Будуть створені комфортні та безпечні умови для пасажирів і працівників пункту пропуску, що відповідають сучасним стандартам та нормам.  Дякуємо партнерам за системну підтримку Агентства відновлення», – заявив в.о. Голови Агентства відновлення Роман Комендант.

Довідково: У 2023-2026 роках Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України. 

Проєкт USAID передав Держмитслужбі 10 рентгенівських сканерів для поліпшення митних процедур 

Модернізація пунктів пропуску
23 Серпня 2024

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) закупив 20 високотехнологічних рентгенівських сканерів зі зворотним розсіюванням для використання на західних пунктах пропуску України. Перші 10 сканерів Проєкт USAID вже передав Держмитслужбі, і ще 10 планує поставити до середини вересня. Сканери будуть розділені між 12 пунктами пропуску. До кінця серпня відбудеться розширене навчання для операторів скануючих систем.  

Ручні рентгенівські сканери — швидкий і надійний спосіб сканування транспортних засобів, що усуває необхідність поглибленого огляду та запобігає контрабанді. Робота зі сканерами дозволить співробітникам митниці прискорити митні формальності на пунктах пропуску та підвищити довіру до процесу перевірки на кордоні. Використання цих сканерів допоможе збільшити пропускну спроможність пунктів пропуску для обробки експортних вантажів і значно покращать повсякденну роботу  та позитивний досвід подорожуючих.   

Камерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів перетину кордону Проєкту USAID, зазначив: «Ці сканери не лише допоможуть підвищити безпеку на кордоні, але й покращать процедури обробки вантажів. Це сприятиме пришвидшенню експорту».  

У 2023-2026 роках Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України (Міністерство Відновлення), Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України (Агенція Відновлення), Державній митній службі та «Укрзалізниці» (УЗ) для модернізації 42 пунктів пропуску України. 

Модернізація кордонів: що змінилося на пунктах пропуску в Закарпатській області

Модернізація пунктів пропуску
14 Серпня 2024

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID), у співпраці із Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури та Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури, Державною Митною службою України працює над покращенням інфраструктури на пунктах пропуску на західних кордонах України. Ця ініціатива спрямована на підвищення ефективності роботи пунктів, зменшення часу очікування та створення комфортних умов для мандрівників і працівників.  

Пункти пропуску на західному кордоні України в Закарпатській області тривалий час стикалися з проблемами інфраструктурного характеру, такими як застарілі будівлі, недостатня кількість смуг для руху, відсутність сучасних санітарних умов та обмежений простір для обслуговування зростаючого трафіку. Це призводило до затримок, незручностей для громадян і перешкоджало ефективному здійсненню митних і прикордонних процедур.  

Камерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів перетину кордону зазначив: «Ми розуміємо, наскільки важливими є послуги, що надаються на пунктах пропуску. Саме тому Проєкт USAID працює над покращенням умов роботи пунктів пропуску та створенням сприятливого середовища, яке уможливлює більш ефективні експортні процедури. Це важливо як для подорожуючих, так і для персоналу пунктів пропуску. У Закарпатській області Проєкт USAID вже впровадив низку важливих покращень».  

Підрядники Проєкту USAID встановили 381 світлодіодну лампу на восьми дорожніх пунктах пропуску в Закарпатській області: Дзвінкове-Лоня, Косино-Барабаш, Ужгород-Вишнє Нємецьке, Малий Березний-Убля, Солотвино-Сігету, Чоп (Тиса)-Захонь, Лужанка-Берегшурань та Вилок-Тісабеч.  

На пунктах пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке та Лужанка-Берегшурань встановлені сучасні модульні споруди для офісів прикордонників та митників, санітарні модулі, встановлені нові дорожні знаки та водоналивні дорожні блоки. Також встановлені нові сміттєві баки для роздільної переробки сміття. Оновлено дорожнє покриття, зроблено розмітку на дорозі, додано і розширено смуги руху. Наприклад, додатково створена смуга руху автомобілів на пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке дозволить збільшити пропускну спроможність додатково на 680 вантажівок на місяць, а вантажообіг сільськогосподарських товарів на 14 000 тонн на місяць. 

 

Василь Татош, виконуючий обов’язки заступника начальника митниці в Закарпатській області, пояснює:  «Нові модульні споруди забезпечують гідні умови роботи співробітників. Сучасні меблі, комфортна температура завдяки встановленим кондиціонерам, які рятують в літню спеку, позитивно впливають на прискорення здійснення митних процедур. Завдяки дорожнім барикадам ми можемо розмежувати смуги руху так, як це зручно для організації режиму пунктів пропуску прикордонникам, а також для виконання митних формальностей митниками в пунктах пропуску. 

Зараз ми отримуємо багато схвальних відгуків від громадян. Раніше словацька сторона пункту пропуску  була більш сучасною, потрапляючи на український кордон, подорожуючі були, м’яко кажучи, не в захваті. Одразу після запуску пасажирського сполучення  на оновленому пункті пропуску Ужгород-Вишнє Нємецьке з оновленими модульними будівлями, новою зрозумілою дорожньою розміткою та  дорожніми знаками, багато хто з подорожуючих, які часто перетинають цей пункт пропуску, були здивовані. Казали, що тепер можна розібратися, куди треба їхати, де зупиняися для огляду співробітниками прикордонного пункту. Дуже задоволені новими санітарними модулями. Зараз їх більше на цьому пункті, вони сучасні. Насправді лише схвальні відгуки».

В межах напряму модернізації пунктів пропуску на кордоні України Проєкт USAID має на меті зробити перетин кордону швидшим, комфортнішим як для працівників пунктів пропуску, так і для водіїв, що везуть продукцію на експорту та подорожуючих, зменшуючи час очікування та підвищуючи якість обслуговування на кордоні.   

Станіслав Балуєв, заступник начальника з розвитку пунктів пропуску та об’єктів інфраструктури Служби відновлення в Закарпатської області, підкреслив: «Завдяки співпраці з Проєктом USAID ми змогли реалізувати швидкі рішення для покращення умов перетину кордону. Це покращення позитивно вплинуло на роботу персоналу і швидкість обробки документів, що своєю чергою підвищило загальну ефективність пунктів пропуску.  

На нашу думку, ми зробили все з можливого для покращення перетину кордону громадянами. Ми вдячні нашому партнеру USAID за те, що в Україні це вдалося зробити. Ми сподіваємось на подальшу співпрацю і ми маємо плани та перспективи на покращення і на інших пунктах пропуску. Тому працюємо, дякуємо нашому партнеру і сподіваємося на плідну співпрацю і надалі».  

Довідково: У 2023-2026 роках USAID через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України.  

Проєкт USAID сприяє покращенню пропускної спроможності на залізничному пункті пропуску «Мостиська II-Медика»

Модернізація пунктів пропуску
07 Серпня 2024

У рамках співпраці з Укрзалізницею Проєкт USAID «Економічна підтримка України» працює над створенням більш стійкої та ефективної транспортної мережі на залізничних пунктах пропуску на західному кордоні України. 

31 липня підрядник Проєкту USAID, ТОВ «Торговий дім «Машсервіс», встановив два комплекти вагонних домкратів (по чотири підйомники в кожному) до вже наявних трьох комплектів на залізничному пункті пропуску «Мостиська II-Медика» у Львівській області. Загалом встановлено п’ять комплектів – 20 вагонних домкратів. 

Вагонні домкрати використовуються для швидкої та ефективної зміни колісних візків, що дозволяє переміщувати поїзди та вагони з широкої колії (1520 мм), яка використовується в Україні, на стандартну колію (1435 мм), що використовується в Європі, і навпаки. 

Додаткові п’ять комплектів вагонних домкратів на пункті пропуску «Мостиська II-Медика» потенційно збільшать пропускну спроможність до 40 вагонів на добу. 

Раніше цього року Проєкт USAID надав пункту пропуску «Мостиська II» 27 одиниць ІТ-обладнання та один генератор потужністю 50 кВт. Поліпшення умов роботи та обладнання на залізничних пунктах пропуску сприятимуть більш злагодженій роботі співробітників та створенню стійкішої та ефективнішої транспортної мережі, зміцнюючи економічне зростання України. 

Довідково: У 2023-2026 роках USAID через Проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України. 

Посол США в Україні Бріджит Брінк відвідала модернізований за підтримки USAID пункт пропуску «Ужгород — Вишнє Нємецьке» 

Модернізація пунктів пропуску
07 Серпня 2024

6 серпня, пані посол США в Україні Бріджит Брінк та представники USAID відвідали український прикордонний пункт пропуску «Ужгород — Вишнє Нємецьке» в Закарпатській області, щоб побачити, як нещодавні покращення інфраструктури, що впроваджуються в межах роботи Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID), сприяють експорту та підтримують економічне відновлення України.

Під час візиту посол Брінк ознайомилася зі швидкими темпами модернізації пункту пропуску, а також відвідала одну з 10 повністю обладнаних модульних будівель, які використовуються як офіси для співробітників Державної митної та прикордонної служб України.

Оглядаючи пункт пропуску, Камерон Беркуті, Директор програми розвитку інфраструктури пунктів перетину кордону Проєкту USAID відзначив всі інженерно-будівельні покращення, такі як нове дорожнє покриття та оновлена дорожня розмітка, пофарбовані споруди та навіси, оновлене LED освітлення, водовідведення та дорожзні вказівники. Пані посол Брінк дуже вражена покращеннями з того часу, як вона востаннє бачила український пункт пропуску зі словацького боку кілька років тому.

Делегація від Уряду України на чолі з головою Закарпатської обласної військової адміністрації Віктором Микитою була присутня під час візиту. Обговорили те, як змінилися експортні та імпортні вантажопотоки України за час війни. Також були присутні начальник Закарпатської митниці Олександр Семирга, начальник Служби відновлення у Закарпатській області Юрій Максименко, командир Чопського прикордонного загону Василь Вітровчак, Голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай та заступник керуючого справами виконавчого апарату Закарпатської обласної ради Тарас Гайдук.

Учасники зустрічі ознайомилися з візуалізацією дизайну нового пасажирського термінала, над яким працює Проєкт USAID, і наголосили на важливості завершення будівництва термінала, зупиненого у 2022 році. Представники держави подякували USAID за велику роботу, виконану до цього часу, і висловили сподівання, що новий пасажирський термінал буде завершено.

Окрім запитань про процедури сканування, пані Посол пройшла до виходу з вантажного термінала і поспілкувалася з водієм вантажівки, який стояв у черзі на в’їзд до словацького пункту пропуску. Вона запитала його про час очікування, затримки, систему єЧерга і про поліпшення, які водії помітили та хотіли б бачити.

Пункт пропуску «Ужгород — Вишнє Нємецьке» обслуговує як пасажирські, так і вантажні перевезення. Це один з основних пунктів пропуску на західному кордоні України, з поточним щомісячним обсягом експорту 60 500 тонн та щомісячним вантажопотоком 4,300 вантажівок (станом на червень 2024 року).

«Ужгород — Вишнє Нємецьке» є одним з дев’яти пріоритетних пунктів пропуску, які отримують підтримку від Проєкту USAID у вигляді швидкої модернізації та довгострокового вдосконалення, включаючи заплановану реконструкцію пасажирського термінала.

Модернізація пункту пропуску «Ужгород», що триває в межах Проєкту USAID, підвищить безпеку та ефективність, покращить доступність та зміцнить довіру до стандартів та процесів. За оцінками партнерів Уряду України, до 2026 року завдяки підтримці Проєкту USAID пропускна спроможність пункту пропуску збільшиться додатково 680 вантажівок на місяць, а вантажообіг сільськогосподарських товарів зросте на 14 000 тонн на місяць.

У 2023-2026 роках USAID через Проєкт USAID «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів США на безпосередню підтримку Уряду України, зокрема Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державному агентству з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державній митній службі та «Укрзалізниці» для модернізації 42 пунктів пропуску України.