Держава – найбільший замовник, бізнесу варто брати участь у державних закупівлях

15 Червня 2023

Понад 200 учасників долучилися до Першого національного форуму “Допомога бізнесу в умовах війни: національний та регіональний аспекти”. Форум відбувся у Львові 8 червня.

Під час заходу відбулися чотири панельні дискусії: про виклики бізнесу під час війни, програми підтримки бізнесу, участь у цьому місцевої та регіональної влади, про грантові конкурси.

Учасники другої панельної дискусії говорили про державні та недержавні програми підтримки бізнесу.

 

Начальниця управління розвитку ринків з високою доданою вартістю департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України Дарія Гончаренко розповіла про державні гранти на переробку “Єробота”:

“Заявку може бізнес заповнити у Дії, банк оцінює її та направляє в Мінекономіки, яке ухвалює рішення. Після повідомлення про видачу гранту підприємцю треба за 10 днів відкрити рахунок у банку та зробити свій внесок. До цього підприємець має бути готовим, адже ми мали випадки, коли гроші поверталися назад, бо недотримані ці умови.

За час дії цієї програми ми вже отримали понад 2 000 заявок, 485 з них – позитивні, підприємці почали впроваджувати свої бізнес-ідеї. Зараз наш виклик – редизайн програми. Щоб ветерани, які повернуться до цивільного життя, та інші категорії могли скористатися цими грантами. Багато заявок не проходить – проблема з фінансовою грамотністю людей, зараз міністерство думає, як навчити цьому людей.”

Валерій Майборода – представник Фонду підтримки підприємництва розповів про підтримку, яку надає Фонд розвитку підприємництва (ФРП) через кредитну програму 5-7-9:

“За час війни ми профінансували бізнес на 113 мільярдів гривень. ФРП забезпечує реалізацію 5-7-9. У 2022 році ми залучили додаткові гроші від європейських партнерів на посівну та інші нагальні проєкти. З початку року виплатили понад 7 мільярдів гривень для компенсації видатків підприємцям. Бізнес може розраховувати на таку підтримку. Умова участі у програмі – своєчасна сплата податків та погашення кредитних відсотків. В умовах війни маємо лише 8% проблемних кредитів, отже бізнес працює, платить податки, заробітну плату.”

Ігор Безкаравайний – спеціаліст з координування напрямку гуманітарне розмінування в Програмі розвитку ООН – про гуманітарне розмінування:

“Мінекономіки України не розміновує, а координує процес, виступає платформою усіх дотичних – ДСНС, приватний бізнес, Міноборони. В Україні третина території потенційно забруднена, ми точно не знаємо, де саме. Лише після технічного обстеження можемо це сказати. Що зараз? Розмінування – це нетехнічне обстеження, опитування місцевих, що вони чули, бачили, чи були тут бойові дії, де в принципі можуть бути міни. В Україні 2500 саперів, щодня – 1500 тисячі з них працюють. Щоб прискорити роботу з розмінування (сільгоспземлі, критична інфраструктура), потрібні машини. Зараз їх 15 в Україні, це дуже мало. Критична зараз – Харківська область, на черзі – Херсонська. Робота саперів важка, їх не вистачає, будь-хто може стати ним, тобто це можливості для бізнесу. На це будуть виділяти урядові та донорські гроші. За оцінками на розмінування України потрібно 37,5 мільярдів доларів і багато часу. Для цього потрібно багато техніки. Це все треба буде купувати, зараз обладнання шукаємо по всьому світу.”

Проєктний менеджер Команди підтримки реформ Міністерства економіки України Олексій Бахтінов говорив про публічні закупівлі та участь у них малого та середнього бізнесу:

“…про закупівлі через  “Прозоро маркет”. Не завжди товари обирають за низькою ціною. Є нецінові пропозиції у закупівлях, які можуть бути перевагою – це гарантія, екотовари, навчання персоналу. Це може бути перевагою для того, хто оголошує закупівлю, щоб обрати цей товар, хоч він і дорожчий за ціною.”

 

Заступниця директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту Олександра Степаненко – про підтримку експортерів:

“Ми забезпечуємо консалтинг бізнесу, промотуємо каталог українських виробників. Дія. Бізнес – інструменти підтримки для підприємців. Пошук фінансування – один із важливих запитів. Зараз є 420 фінансових програм для розвитку бізнесу. Є календар виставок для підприємців та експортерів, адже такі заходи – це нові потенційні партнерства, залучення нових клієнтів, зростання продажів.”

Проєктний менеджер Команди підтримки реформ Мінекономіки Сергій Майданевич – про програму «Export Booster», яку реалізовують за сприяння Проєкту USAID:

“Export Booster – це проєкт підтримки українських виробників малого та середнього бізнесу при виході на нові ринки та глобальні ланцюги постачання. Ми думаємо про те, як замістити виробників з росії та білорусі. Основна задача – розвиток експортного потенціалу українських виробників, щоб більше українських товарів було на світовому ринку , у мережах європейських магазинів. Ми хочемо інтегрувати наших виробників у ланцюги постачання європейських корпорацій. За тиждень буде зустріч із закупівельниками шведської компанії, аби дізнатися про їх процедури закупівель, особливості, які вони мають до товарів, які купують.”

 

Проєктний менеджер Команди підтримки реформ Міністерства економіки України Тарас Шимко розповів, як бізнесу отримати контракти за кордоном завдяки участі у закупівлях ЄС:

“…українські компанії мають спроможність брати участь у таких закупівлях. Але є певні правила, які треба знати і дотримуватися. Держава – найбільший замовник, який багато купує, бізнесу варто брати участь у таких закупівлях.”

Сніжана Леу-Севериненко – старша менеджерка Проєкту USAID з розвитку трудового потенціалу: Сніжана Леу-Севериненко – старша менеджерка з розвитку трудового потенціалу:

“Ми співпрацюємо із закладами освіти та бізнесами, щоб поєднати їх та створити ефективні партнерства освіта-бізнес. Проводимо багато тренінгів, вебінарів, кейс-чемпіонатів, візитів на підприємства, допомагаємо оновити зміст освіти на основі потреб бізнесу, оновлюємо матеріально-технічну базу закладів освіти. Наша аудиторія зросла у сто разів після 24 лютого, коли фокус нашої роботи розширився зі сходу на всю Україну. Зараз готуємо інструментарій про дуальну освіту в Україні, будемо поширювати серед компаній-партнерів, студентів, університетів. Тим, хто нарікає на якість освіти, може вплинути на це – розробити професійний стандарт для затребуваної професії. Плануємо працювати з ветеранами, адже вони – потенційні кадри для бізнесу або і самі можуть стати підприємцями.”

Відео 2 дискусійної панелі дивіться на нашому Ютуб каналі:

Захід відбувся за сприяння Проєкт USAID “Економічна підтримка України” та Reform Support Team Mineconomy.