Енергетичний потенціал біомаси для виробництва моторних біопалив : підсумки онлайн-тренінгу

19 Жовтня 2023

3 жовтня відбувся онлайн-тренінг для представників бізнесу і влади, на якому говорили про енергетичний потенціал біомаси для виробництва моторних біопалив 1-го і 2-го покоління. До заходу долучилося понад 300 учасників.

Подію організовала громадська спілка «Біоенергетична асоціація України» за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID).

Під час вебінару для представників профільних міністерств, відомств, інших субʼєктів владних повноважень та бізнес-асоціацій, власників бізнесу, керівників говорили про можливості енергетичного використання біомаси для виробництва моторних палив, а також посилення взаємодії держави і бізнесу у питаннях посилення енергетичної безпеки.

Відкрили тренінг Віталій Головня, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, та Андрій Зінченко, менеджер з розвитку сталої енергетики Проєкту USAID.

Пан Головня зазначив, що аграрний сектор як джерело сировини для біопалив може, частково забезпечити енергетичну незалежність України, зокрема в секторі моторних палив.

“Вже є позитивні приклади виробництва електроенергії з біогазу, при цьому важливим безпековим фактором є децентралізоване розташування біогазових установок”, — зазначив Віталій Головня.

Пан Зінченко розповів, що результати чотирьох досліджень, виконаних в рамках Проєкту USAID , будуть викладені на вебсайт UABIO у вільному доступі.

“У цих дослідженняхрозглядалися перешкоди, що існують на шляху розвитку сектору моторних біопалив, а також кращі світові практики регулювання цього сектору і можливість їх впровадження в Україні. Ці результати будуть представлені на тренінгу”, — розповів Андрій Зінченко.

Тетяна Желєзна окреслила методологію оцінки загального енергетичного потенціалу біомаси в Україні, зокрема поточний і перспективний (до 2050 р.) потенціали.

 

Петро Кучерук, експерт UABIO, представив результати оцінки потенціалу біомаси для виробництва в Україні моторних палив. Він продемонстрував відмінності біодизелю, біоетанолу, біометану першого і другого покоління залежно від виду сировини, з якої вони вироблені.

Тарас Миколаєнко, директор Української асоціації виробників біоетанолу, розповів про поточний стан та перспективи виробництва біоетанолу в Україні.  На думку експерта, на українському ринку біоетанол – єдине паливо з усіх транспортних, яке може конкурувати з октанопідвищувальними добавками до бензинів без існування додаткових стимулів.

На думку Олега Рябова, керівника напряму відновлюваної енергетики агрохолдингу «Галс Агро», наразі найбільші перспективи розвитку, зокрема щодо експорту в Європу, має біометан. Це пояснюється тим, що європейські потужності не справляються з попитом, який зростає. Тому Україні необхідно усвідомити, що виробництво біометану з агросировини є засобом виживання аграрного сектору і напрямком розвитку аграрних регіонів країни.

Іван Бондарчук, радник LCF Law Group, розповів про законодавчу базу України для  виробництва моторних біопалив і про кращі світові практики регулювання моторних біопалив та можливості їх впровадження в Україні. У межах проєкту проаналізували директиви ЄС в сфері моторних біопалив, а також найкращі європейські та світові приклади стимулювання розвитку цього сектору.

Євген Лукашевич, директор Української технологічної компанії, презентував досвід своєї організації у впровадженні проєктів з виробництва біоетанолу, біогазу і біометану. Він зазначив, що український ринок сировини (агровідходів) для отримання біометану і біоетанолу, особливо 2-го покоління, є найбільшим в Європі.

Після виступів учасники обговорили різні актуальні питання, зокрема перспективи виробництва біометану із силосу кукурудзи, причини закриття  автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій в Україні і можливості їх відновлення, перспективи використання стисненого і зрідженого біометану на транспорті, можливості експорту біопалива..