НА КИЇВЩИНІ ВЛАШТУВАЛИ ВОЛОНТЕРСЬКУ ТОЛОКУ, ЩОБ ДОПОМОГТИ ЗНЕВОДНЕНІЙ ХЕРСОНЩИНІ

27 Червня 2023
24 червня у селі Яблунівка Фастівського району відбулася солідарна акція “Вигрібай”. Її організували представники Мережі захисту культурної спадщини в контексті солідарної економіки, кооператив “Яблунівський виробничий комплекс”, жителів Бишівської територіальної громади.
Захід відбувся за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Учасниками акції стали волонтери, місцеві підприємці, представники благодійних організацій, науковці, освітяни, журналісти, туроператори, жителі Бишівської громади. Захід зібрав понад 100 учасників.

Під час акції гості збирали гриби на території підприємства, яке їх вирощує, фасували сухі супи та борщі, різали для сушки зелень. На початку повномасштабного вторгнення грибний кооператив опинився за 5 км від лінії фронту, збирати гриби було нікому. Але власниця Наталія Ільчук зібрала жителів навколишніх сіл, волонтерів та відкрила «грибний сезон»: за два місяці вони безкоштовно відвантажили понад 63 тони печериць київським рестораторам, щоб ті готували безкоштовні обіди.

“Сьогодні кожен наш крок, де б ми не були і що б не робили – виробництво, культура, відпочинок – має наближати нас до омріяної перемоги, – сказала пані Наталія. – Завдяки цій акції сьогодні ми зможемо заготувати сухі супи та воду для жителів Нікопольської громади на Херсонщині, які зараз, у 21 столітті, страждають через спрагу. Люди просять пити, бо російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС і містяни залишилися без води. Але українці неймовірні, бо у тяжкі хвилини ми гуртуємося. Коли ми оголосили, що будемо готувати сухі супи і попросили у селян зелень, нам почали зносити і звозити городину, люди хотіли долучитися до такої акції, поділитися тим, що мають, це дуже цінно, бо це про нашу людяність”.
Під час акції заготували 3500 порцій супів та понад 2 тонни джерельної води, які повезуть на Херсонщину.
Участь в акції взяли представники релокованих бізнесів з Луганщини та Херсонщини. Власник підприємства «Зоря Каховщини» Леонід Кириченко орендував землю на території Яблунівського кооперативу та цьогоріч посадив на ній знамениті херсонські кавуни.
Цього дня цистерна з водою з легкого пензля художників та учасників акції перетворилася на Яблунівський волонтерський ковчег, на якому зобразили найцінніші символи буття, як загальнолюдські, так і особисті для кожного. Студенти Київського національного університету будівництва та архітектури відтворили фрагменти розписів майстрині Поліни Райко, унікальний будинок-музей якої в Олешках (Херсонщина) опинився під водою після знищення Каховської ГЕС. А художник Федір Григоров зобразив козацький Хрест Микитинської Січової церкви, руїни якої виявили на пересохлому дні Каховського водосховища на Нікопольщині. Майстриня петриківського розпису Наталія Підгірна – Бабин намалювала пташенят на крилі літака «Мрія».
“Ми обрали символічну назву для акції – “Вигрібай”, адже кожен з нас сьогодні вигрібає – психологічно та фізично, усім нам потрібно багато сил, щоб продовжувати працювати і допомагати під час війни, – ділиться організаторка акції Валерія Бондаренко – консультантка Проєкту USAID з питань солідарної економіки, керівник волонтерського проєкту “Відлуння руйнації”. – Торік цей грибний кооператив потребував допомоги – нікому було збирати гриби, тонни продукції могли просто пропасти. І люди відгукнулися – безкоштовно працювали у цих теплицях. Сьогодні кооператив продовжує гуртувати людей та допомагати іншим. Я радію, адже саме про це ми думали, коли розпочинали наші солідарні акції на Київщині. Вірю, що вони масштабуватимуться по всій Україні, лише так ми сильні”.
Організатори кажуть, що такі ініціативи згуртовують людей, додають сил і водночас допомагають тим, хто найбільше цього потребує. Попередні солідарні акції відбулися в Ірпені та Добропарку Мотижинської громади.
Нагадаємо, програма Збереження культурної спадщини в контексті солідарної економіки створена торік за сприяння Проєкту USAID, є спільнотою представників місцевих органів влади, малого та середнього бізнесу, туристичної сфери, волонтерських та благодійних організацій, закладів культури та освіти, журналістів, науковців, митців, які об’єднують свій потенціал задля впровадження солідарних проєктів та програм, спрямованих на відновлення деокупованих та інших територій України. Пілотною територією для її створення стала Київська область. Зараз мережа нараховує понад 40 членів.