Партнерство в дії: Проєкт USAID розробив дорожню карту для фермерів

24 Липня 2023

Проєкт USAID “Економічна підтримка України” розробив дорожню карту для 41 фермера Херсонської, Одеської, Миколаївської, Черкаської, Львівської, Вінницької та інших областей, які уклали угоди на постачання овочів  торговому дому  “Калинівка – Преміум”. Це тепличні помідори та огірки, морква, молода капуста, солодкий перець (болгарський) та цибуля. Документ регулює відносини між постачальником і покупцем за такими напрямками: якість продукції, супровідні документи, система оплати, логістика. Ця співпраця має допомогти аграріям налагодити взаємодію з ТД “Калинівка” із регулювання асортименту продукції, що постачається, та своєчасності розрахунків.

“У цій співпраці торговий дім «Калинівка-Преміум» бере на себе адміністрування  всього  ланцюжка – від  «поля» до  «полиці».  Від такої співпраці виграють і фермери, і супермаркети, і кінцевий споживач. Ми домовилися з фермерами, що вони вирощують і поставляють товар високої якості, який буде відповідати  вимогам нашим, наших клієнтів та кінцевих споживачів. На практиці це виглядає так: ми маємо розуміння, скільки овочів потрібно ринку у певний період часу та тримаємо баланс,  прогнозуємо асортимент, об’єми продукції, складаємо попередні ціни та робимо їх оперативне коригування,  формуємо замовлення, забираємо продукцію у фермерів, веземо у мережі та своєчасно  розраховуємось. Також ТД “Калинівка” допомагає фермерам брати участь у проєктах грантової підтримки для залучення ресурсів для розвитку господарств.  Це важливо для них, бо може частково вирішувати проблеми, особливо в період воєнного стану та дефіциту ресурсів”, – говорить заступниця директора ТД “Калинівка” Тетяна Меджитова.

Така співпраця допоможе малим фермерам налагодити збут продукції – тобто ризики не продати врожай значно зменшуються. Відтепер фермери не везуть свої овочі на ринок або по маленьких крамницях, а гарантовано продають ТД “Калинівка”, а вже потім овочі потрапляють у мережу національних супермаркетів – АТБ, Сільпо, Фора, Ашак, Метро,  Novus,  Varus,  Таврія, Пчілка, Велмарт, Мегамаркет, Екомаркет, Континент та інші. Це зменшує витрати фермерів на логістику та адміністрування продажів, дозволяє більше зосередитися на вирощуванні  якісного продукту.

Вже зараз фермери поставляють овочеву продукцію – цибулю, перець, капусту та моркву за програмою кооперації. Одним з таких є товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ “Грінвіл”, яке вирощує овочі відкритого ґрунту у Миколаївській області. До цього року вирощували лише пізні овочі (цибуля, морква, буряк), але через те, що фермери Херсонщини зараз не можуть вирощувати овочі через окупацію та постійні обстріли з боку росії, господарство збільшило площі під овочами та додало до свого асортименту продукції ранні овочі.

“Цьогоріч, крім цибулі, ми посадили перець, моркву, пекінську капусту. Для нас це теж новий досвід, але ми реагуємо на виклики часу і нам цікаво спробувати нове у своєму бізнесі. Співпраця з ТД “Калинівка” важлива, бо ми не будемо відволікати свої ресурси на логістику – доставку овочів, перемовини з покупцями – це все бере на себе наш партнер. У цей час ми зможемо зосередитися на вирощуванні якісного продукту, від чого виграє наш кінцевий покупець у супермаркеті”, – сказала фінансова директорка ТОВ “Грінвіл” Анастасія Ківер.

Очікується, що у сезоні 2023 року  фермери, залучені до цієї  кооперації, планують виростити та продати 30-50 тисяч тон овочевої продукції.

В умовах екологічної катастрофи, яку російські війська влаштували на Херсонщині, підірвавши греблю Каховської ГЕС, попит на сезонні овочі в Україні зросте, адже вже засаджені полі на Херсонщині були залиті водою і фермери втратили врожай.