ПОСУД З КАВОВОЇ ГУЩІ ТА БІОРОЗКЛАДНІ СВІЧКИ ІЗ АРОМАТАМИ МІСТ ВИГОТОВЛЯЮТЬ ПІДПРИЄМЦІ У ЛЬВОВІ

26 Вересня 2022

Rekava – це стартап, створений двома однодумцями у Сумах два роки тому. Юрій Тустановський та Дмитро Бідюк об’єднали зусилля та створили унікальний біорозкладний продукт на основі переробленої кавової гущі. Це стаканчики для кави, свічки та горщики. Їхня місія звучить глобально – через щоденні звички рятувати планету від одноразового пластику та інших нерозкладних відходів на сміттєзвалищах. Але саме маленькими щоденними кроками вони втілюють її у життя.

На власні заощадження новатори придбали обладнання для сушіння та очищення кавової гущі, прес та почали креативити.

“Ми з Дмитром любимо каву і бачимо, скільки кавової гущі лишається щодня у кав’ярнях. Також велика кількість одноразового посуду йде до смітника. Багато кав’ярень використовує паперовий посуд, це не означає, що він екологічний. Ми ж створили власний екопродукт (стаканчики з для кави) з такого матеріалу, який не шкодить довкіллю, є дружнім до нього – кавова гуща ідеально підходить для цього”, – ділиться Юрій Тустановський про те, з чого почалася справа.

У свої невеликій лабораторії чоловіки почали створювали перші зразки продукції – технічна освіта Дмитра та економічна Юрія ідеально підходили для завдання, яке стояло перед ними. Вони тестували, розробляли технічні умови, працювали над дизайном і вже мали перших клієнтів. Та почалася широкомасштабна війна Росії проти України.

У квітні завдяки державній програмі з релокації бізнесу підприємці перевезли своє обладнання до Львова. І вже під час війни у них народився новий продукт “Rekava Candles”– ароматичні свічки у біорозкладних контейнерах на основі кавової гущі.

“Ми хотіли створити продукт, який у людей асоціювався б з домівкою, створював відчуття затишку. І вирішили, що це можуть бути декоративні свічки з ароматами міст та регіонів України. Щоб вони були еко – дружніми до довкілля – ми вирішили використовувати соєвий віск, до якого додаємо різні запахи, зараз маємо шість у своїй лінійці. Контейнер для цієї свічки робимо з кавової гущі”, – розповідає Юрій про новий продукт, який народився під час війни Так у “Rekava” вийшла серія ароматичних свічок з різними запахами міст. Наприклад, для Києва – це запах бузку та каштанів, для Донецька – трояндовий, для Львова – це запах кави, для Криму – винограду, для Херсона – кавунів, для Карпат – трав та меду.

Після оприлюднення у соціальних мережах такого продукту  виробники отримали багато побажань, зокрема і розширити лінійку ароматів з іншими містами України. Зараз у своїй крафтовій лабораторії працюють над створенням п’яти нових свічок з ароматами різних міст. А нещодавно тестову партію такої продукції відправили до чотирьох країн Європейського Союзу. Виробники сподіваються, що унікальні екосвічки з ароматами України сподобаються європейцям і вони зможуть вийти з таким продуктом на ринок ЄС.

А загалом у “Rekava” зрозуміли, що їм потрібне промислове обладнання, щоб виготовляти продукцію, зокрема і стаканчики для кави, горщики з кавової гущі для квітів у великих об’ємах. Підприємці подали заявку на участь у програмі консультацій для малого бізнесу від громадської організації GoLocal, яку підтримав Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України”. Консультанти порадили, як скоротити витрати, підготувати якісний бізнес-план на грант та покращити бізнеспроцеси.

Консультанти проєкту допомагають знайти підрядників для підготовки сировини, вийти на нові ринки збуту, зокрема – зовнішні ринки ЄС, а також – з бізнес-плануванням та пошуком грантових можливостей для закупівлі нового обладнання. Консультанти переглянули послідовність виробничих етапів у цеху, допомогли підвищити ефективність та продуктивність у виробництві свічок. Наприклад, порадили не накопичувати продукцію на складі, адже це призводить до зайвих витрат, їх уникнення для мікробізнесу – це відчутні заощадження.

“Ми постійно працюємо над залученням фінансів, беремо участь у різних акселераційних програмах, конкурсах, щоб якнайшвидше виробляти продукцію серійно. Бо для одноразового посуду (кавових стаканчиків) нам потрібна серійність. Зараз ми поставляємо такі стаканчики до кількох кав’ярень у Львові, але обсяги дуже малі. Консультанти проєкту допомогли нам підготувати презентацію для пітчингів і розробили бізнес-модель підприємства із використанням методики Business Model Canvas. Це вже допомогло нам – цими днями ми отримали грант від держави для придбання обладнання у 250 тисяч гривень”, – каже Юрій.

На ці гроші підприємці планують придбати автоматичний гідравлічний прес та збільшити обсяги виробництва свічок у чотири рази, а ще завершити розробку дизайну стаканчиків.

 

“З одного боку у нас великий ринок – щомісячно в Україні використовується понад 10 мільйонів одноразових стаканчиків, – каже розробник. – Але в той же час є виклик – бізнес використовує паперовий посуд і переконаний у його екологічності, що зовсім не так. Бо у паперових стаканчиках використовуються клей, плівка, яка тримає цей стакан від розкисання. Перед нами, як виробниками екопродуктів, стоїть велика просвітницька місія – надати ринку рішення, дружні до довкілля, розповісти про це, щоб врешті пластикового сміття стало менше і усі ми жили на зеленій планеті Земля. Ми б хотіли, щоб бізнес в усьому світі зважав на це і рухався до втілення цілей сталого розвитку ООН”.