22 грудня Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) презентував Інструментарій для Центрів розвитку кар’єри (ЦРК). Участь у заході взяли понад 65 представників закладів освіти, які зацікавлені у використанні такого Інструментарію у своїх закладах.
Центр розвитку кар’єри створюється на базі закладів вищої або професійної освіти, сприяє у працевлаштуванні студентів та випускників закладу освіти, їх кар’єрному розвитку та консультуванню. Такий Інструментарій допомагає організувати роботу центру та просувати його послуги серед зацікавленої аудиторії.
Інструментарій базується на досвіді двох країни – Марокко та України, над ним працювали кілька років. Важливо, що команда Проєкту USAID та залучені консультанти адаптували цей Інструментарій до умов, в яких зараз перебувають українці, наповнили його практиками закладів освіти України, залишили деякі практики Мороко, які можуть стати у нагоді українським ЦРК, та запропонували деякі підходи для подальшого впровадження, як наприклад уніфікація логотипу та оформлення ЦРК для підвищення їх візуальної впізнаваності у будь-якому закладі освіти.
З вітальним словом до присутніх звернулася заступниця директора Проєкту USAID “Економічна підтримка України” Кірстен Пфайфер:
“Сподіваємося, що Центри розвитку кар’єри стануть місцем, де студенти зможуть отримати якісну консультацію про можливості професійного розвитку чи, навіть, першу роботу, а компанії-партнери знайти кваліфікованих спеціалістів. Для Проєкту USAID робота над створенням Інструментарію тривала кілька років, і зараз ця презентація Інструментарію – велика відповідальність допомагати закладам освіти під час війни. Ми чекаємо на історії успіху та відгуки про використання Інструментарію, адже саме така робота на результат дозволяє USAID більше допомагати України і бачити користь від надання цієї допомоги”.
Робота зі створення Інструментарію почалася з 2019 році. За основу взяли Інструментарій, який був створений та впроваджений у Марокко, але адаптували матеріали до українських реалій. Після адаптацій сформували пілотний Інструментарій, провели зустрічі із представниками закладів кількох областей і в результаті доповнили Інструментарій вже наявні практики українських ЦРК. На доповнення, в процесі пілотування проводили і тренінги з розвитку м’яких та мета навичок (управління змінами, комунікативні навички, дизайн-мислення, ментальна гнучкість). Загалом, 221 учасник із 143 закладів освіти, 5 коледжів та 18 університетів долучилися до пілотування інструментарію. Він буде в нагоді будь-якому закладу освіти, який хоче створити Центр розвитку кар’єри, розвивати або розширити його, зробити роботу більш ефективною. Наразі, вже 46% закладів освіти, де були створені ЦРК вже використовують Інструментарій у їх повсякденній роботі.
Інструментарій складається з кількох посібників: є матеріали, як підготуватися до відкриття центру, де шукати допомогу, оформити дизайн. Зараз важливо зробити ці центри доступними для людей з інвалідністю. Окрема частина – посібник з комунікацій для залучення соцмереж, є рекомендації і з просування центру у соцмережах. Наступний етап – запуск. Важливою є підготовка команди центру та її навчання. Велика частина роботи – це активності, які будуть у центрах – прийом молоді, залучення стейкхолдерів (компаній, центрів зайнятості, ресурсів із пошуку персоналу), проведення різних заходів. Ще один етап – розвиток центру: систематичне оновлення бази відвідувачів, роботодавців, підготовка нових заходів, тренінгів та семінарів. Рекомендації як провести заходи в онлайн та офлайн-форматах.
Генеральна директорка Директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України Ірина Шумік говорила про важливість інструментарію як методичної допомоги центрам розвитку кар’єри.
“Вперше я побачила, як працюють центри кар’єри за кордоном 10 років тому, і тоді зрозуміла, що нам треба підсилювати цей компонет і розвивати такі центри. Тому, разом із Проєктом USAID ми почали розвивати цю тему. З 2019 року такі центри почали з’являтися в закладах професійної освіти України. Наразі, у половині закладів професійної освіти такі центри вже створені. Наразі це робиться за ініціативи закладів. Такий інструментарій – дуже потужна допомога для тих, хто створює та буде розвивати центри. Ми провели опитування у центрах, одна з потреб – методичні матеріали та навчання. Тож такий Інструментарій як різдвяний подарунок допоможе нам у подальшій роботі у розвитку центрів розвитку кар’єри”, – сказала пані Шумік.
Під час презентації посібника учасники – представники закладів освіти – поділилися враженнями. У деяких закладах Центри розвитку кар’єри працюють вже кілька років, під час війни вони стали волонтерськими осередками. Деякі для повноцінного розвитку просять ввести оплачувану посаду керівника центру, це б допомогло у його розвитку – вважають освітяни.
У Білоцерківському фаховому коледжі сервісу та дизайну працює такий центр. У ньому проводять багато різних тренінгів – з розвитку м’яких навичок, планування, навчаються досвіду публічних виступів. На кожен такий захід охоче долучаються студенти. Незабаром планують залучати амбасадорів, які допоможуть просувати центр.
Безкоштовно завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://era-ukraine.org.ua/instrumentcrk/