Проєкт USAID презентував інструментарій для Центрів розвитку кар’єри

Розвиток трудового потенціалу
28 Грудня 2023

22 грудня Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) презентував Інструментарій для Центрів розвитку кар’єри (ЦРК). Участь у заході взяли понад 65 представників закладів освіти, які зацікавлені у використанні такого Інструментарію у своїх закладах.

Центр розвитку кар’єри створюється на базі закладів вищої або професійної освіти, сприяє у працевлаштуванні студентів та випускників закладу освіти, їх кар’єрному розвитку та консультуванню. Такий Інструментарій допомагає організувати роботу центру та просувати його послуги серед зацікавленої аудиторії.

Інструментарій базується на досвіді двох країни – Марокко та України, над ним працювали кілька років. Важливо, що команда Проєкту USAID та залучені консультанти адаптували цей Інструментарій до умов, в яких зараз перебувають українці, наповнили його практиками закладів освіти України, залишили деякі практики Мороко, які можуть стати у нагоді українським ЦРК, та запропонували деякі підходи для подальшого впровадження, як наприклад уніфікація логотипу та оформлення ЦРК для підвищення їх візуальної впізнаваності у будь-якому закладі освіти.

З вітальним словом до присутніх звернулася заступниця директора Проєкту USAID “Економічна підтримка України” Кірстен Пфайфер:

“Сподіваємося, що Центри розвитку кар’єри стануть місцем, де студенти зможуть отримати якісну консультацію про можливості професійного розвитку чи, навіть, першу роботу, а компанії-партнери знайти кваліфікованих спеціалістів. Для Проєкту USAID робота над створенням Інструментарію тривала кілька років, і зараз ця презентація Інструментарію – велика відповідальність допомагати закладам освіти під час війни. Ми чекаємо на історії успіху та відгуки про використання Інструментарію, адже саме така робота на результат дозволяє USAID більше допомагати України і бачити користь від надання цієї допомоги”.

Робота зі створення Інструментарію почалася з 2019 році. За основу взяли Інструментарій, який був створений та впроваджений у Марокко, але адаптували матеріали до українських реалій. Після адаптацій сформували пілотний Інструментарій, провели зустрічі із представниками закладів кількох областей і в результаті доповнили Інструментарій вже наявні практики українських ЦРК. На доповнення, в процесі пілотування проводили і тренінги з розвитку м’яких та мета навичок (управління змінами, комунікативні навички, дизайн-мислення, ментальна гнучкість). Загалом, 221 учасник із 143 закладів освіти, 5 коледжів та 18 університетів долучилися до пілотування інструментарію. Він буде в нагоді будь-якому закладу освіти, який хоче створити Центр розвитку кар’єри, розвивати або розширити його, зробити роботу більш ефективною. Наразі, вже 46% закладів освіти, де були створені ЦРК вже використовують Інструментарій у їх повсякденній роботі.

Інструментарій складається з кількох посібників: є матеріали, як підготуватися до відкриття центру, де шукати допомогу, оформити дизайн. Зараз важливо зробити ці центри доступними для людей з інвалідністю. Окрема частина – посібник з комунікацій для залучення соцмереж, є рекомендації і з просування центру у соцмережах. Наступний етап – запуск. Важливою є підготовка команди центру та її навчання. Велика частина роботи – це активності, які будуть у центрах – прийом молоді, залучення стейкхолдерів (компаній, центрів зайнятості, ресурсів із пошуку персоналу), проведення різних заходів. Ще один етап – розвиток центру: систематичне оновлення бази відвідувачів, роботодавців, підготовка нових заходів, тренінгів та семінарів. Рекомендації як провести заходи в онлайн та офлайн-форматах.

Генеральна директорка Директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України Ірина Шумік говорила про важливість інструментарію як методичної допомоги центрам розвитку кар’єри.

“Вперше я побачила, як працюють центри кар’єри за кордоном 10 років тому, і тоді зрозуміла, що нам треба підсилювати цей компонет і розвивати такі центри. Тому, разом із Проєктом USAID ми почали розвивати цю тему. З 2019 року такі центри почали з’являтися в закладах професійної освіти України. Наразі, у половині закладів професійної освіти такі центри вже створені. Наразі це робиться за ініціативи закладів. Такий інструментарій – дуже потужна допомога для тих, хто створює та буде розвивати центри. Ми провели опитування у центрах, одна з потреб – методичні матеріали та навчання. Тож такий Інструментарій як різдвяний подарунок допоможе нам у подальшій роботі у розвитку центрів розвитку кар’єри”, – сказала пані Шумік.

Під час презентації посібника учасники – представники закладів освіти – поділилися враженнями. У деяких закладах Центри розвитку кар’єри працюють вже кілька років, під час війни вони стали волонтерськими осередками. Деякі для повноцінного розвитку просять ввести оплачувану посаду керівника центру, це б допомогло у його розвитку – вважають освітяни.

У Білоцерківському фаховому коледжі сервісу та дизайну працює такий центр. У ньому проводять багато різних тренінгів – з розвитку м’яких навичок, планування, навчаються досвіду публічних виступів. На кожен такий захід охоче долучаються студенти. Незабаром планують залучати амбасадорів, які допоможуть просувати центр.

Безкоштовно завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://era-ukraine.org.ua/instrumentcrk/