У Львівській політехніці відкрили першу на заході України лабораторію робототехніки

20 Лютого 2024

16 лютого за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) у Tech Startup School Національного університету «Львівська політехніка» в рамках проєкту «Кращі технічні навички та інклюзивні умови для розвитку робочої сили в машинобудівному секторі України» відкрили Лабораторію робототехніки.  

Для облаштування Лабораторії Проєкт USAID придбав обладнання для розвитку інженерії та робототехніки: роботизовану руку з фурнітурою та шість настільних колаборативних роботів. Участь у заході взяли представники Проєкту USAID, ректорату Львівської політехніки, викладачі та студенти, представники бізнес-спільноти.

Вітаючи учасників, заступниця директора Проєкту USAID Кірстен Пфайффер побажала університету активної співпраці та залучення партнерів для подальшого розвитку робототехнічного напряму:  

“Ми розуміємо, наскільки важливо підтримувати навчальні заклади, і  допомагати студентам, які з часом обиратимуть кар’єру в інженерній, будівельній та логістичній галузях. А навички з робототехніки та автоматизації, зокрема, можуть мати значний вплив у цих галузях завдяки оптимізації всіх видів процесів. Збільшення кількості висококваліфікованих спеціалістів в Україні в кінцевому підсумку сприятиме економічному відновленню України. Я з нетерпінням чекаю, що на українському ринку праці з’явиться більше висококваліфікованих фахівців і, зрештою, більше ефективних процесів, що призведе до підвищення експортної спроможності України та відновлення стійкої економіки”. 

Під час презентації Лабораторії учасники обговорили перспективи співпраці університету з представниками державної влади та бізнесу з удосконалення освітніх програм, проведення лабораторних занять та досліджень. Студенти Львівської політехніки показали, які операції вже можуть виконувати роботи.  

Ми запрограмували рух роборуки та її взаємодію з реальними предметами за допомогою присосок, які працюють на вакуумі. Ми можемо запрограмувати робота, аби він рухався, підіймав предмети, переносив їх, малював, також роботи можуть співпрацювати між собою. Для кожного робота пишеться програма під конкретні задачі. У реальному секторі економіки такі роботи можна використовувати у промисловості, наприклад, на різних видах конвеєрів, робот переноситиме предмети, сортуватиме їх”, – каже студент 1 курсу спеціальності Комп’ютерні науки (Системи штучного інтелекту) Євген Яцишин.

Представники бізнес-спільноти, які були на заході, виявили зацікавлення у співпраці з лабораторією. 

Наша компанія активно співпрацює із закладами освіти по всій Україні — ми відбираємо спеціалістів для роботи у нашій компанії. Зараз нам би дуже хотілося співпрацювати з Лабораторією, оскільки наші працівники створюють багато програм, які можна було б випробувати на цих роботах. Тобто, нам цікава наявність матеріальної бази університету, це дозволить готувати спеціалістів у робототехніці. Така колаборація бізнесу та освіти допомагає і бізнесу, і розвитку освіти”, – сказав Андрій Переймибіда – керівник центру розвитку талантів компанії “SoftServe”.  

Ця лабораторія – одна з чотирьох, які Проєкт USAID створює на базі Tech Startup School у Львівській політехніці.  

“Наявність Лабораторії робототехніки допоможе нам розширити освітній аспект, оскільки студенти можуть навчатися через виконання проєктів – студент не лише змоделює ситуацію, а й перевірить її за допомогою цих роботів. Науковці також зможуть тут працювати, перевіряючи свої гіпотези. Ще один аспект – це співпраця з бізнесом, який зацікавлений у такому обладнанні та допоможе нам зробити певні проєкти комерційними, вивести їх на ринок”, – говорить керівник Tech Startup School Львівської політехніки Назар Подольчак. 

Команда лабораторії запрошує стейкхолдерів, студентів та викладачів приєднатися до роботи лабораторії та надалі підтримувати роботу та розвиток робототехніки в Україні. 

Нагадаємо, нещодавно Проєкт USAID закупив метрологічне та ІТ-обладнання для Львівської політехніки: ультразвуковий дефектоскоп, дефектоскоп для магнітно-порошкового контролю з електромагнітними затискачами, візуально-вимірювальний інструментарій, інтерактивну освітню систему з мовним класом, електронну стаціонарну відеолупу, зразки для магнітно-порошкового контролю, свердла, фрези, цанги. У найближчі місяці Проєкт USAID планує закупити та передати університету решту обладнання та пристроїв. Це дозволить завершити укомплектування Центру досліджень «Інженерія та робототехніка» та інклюзивного навчального простору «Без обмежень», забезпечити модернізацію навчальних програм за спеціальностями “Промислове машинобудування”, “Технічна механіка”, “Комп’ютерні науки” та “Автоматизовані системи управління технологічними процесами”, розробити й провести короткострокові курси для підвищення кваліфікації працівників машинобудівної галузі. Синергія усіх запланованих заходів забезпечить розширення доступу до якісної інженерної освіти для студентів університету та працівників партнерських компаній, включаючи людей з обмеженими можливостями.